07 lipca 2020
Filmy o więzieniu, czyli świat za kratami na ekranie!
Wśród najpopularniejszych filmów o więzieniu (lub ucieczce z niego) najpewniej wielu wymieni takie dzieła jak „Skazani na Shawshank” czy „Zielona mila”. I choć są to genialne, wzruszające produkcje, warto poznać także inne tytuły. Oto pięć wybranych przez nas filmów o tematyce więziennej. Potrafią wzruszyć, rozśmieszyć, a przede wszystkim – zszokować.
Fenomen filmów więziennych
Z początku może się to wydać dziwne – dlaczego fascynują nas filmy o więzieniach, skoro raczej nikt nie chce zostać pozbawionym wolności? Przecież rzeczywistość za kratami jest szara, nudna i wypełniona rutyną, a wszystkie aktywności odbywają się w jednym miejscu.
Zręczni filmowcy, scenarzyści, pisarze czy najogólniej mówiąc, artyści potrafią jednak w swoich dziełach stworzyć niesamowity, więzienny klimat oraz przede wszystkim – uwypuklić clou więziennej rzeczywistości, jaką jest psychika więźniów lub strażników. To często ich rozterki, pragnienia lub wcześniejsze przeżycia stają się motorem napędzającym do wszystkich działań.
Lubimy oglądać sprytnych rabusiów, którzy opracowują plan ucieczki z więzienia, kibicujemy niesłusznie skazanych biedakom próbującym odnaleźć się wśród oprawców, a nieraz wyśmienicie się bawimy, gdy śledzimy konflikt pomiędzy więźniami a strażnikami. Filmy więzienne dostarczają też emocji, ponieważ pokazują brutalny, obcy świat, pełen gangsterów i przestępstw, którzy nie mogą czuć się bezkarnie – widmo zimnej, ciasnej celi przeraża nawet ich.
Dziś na tapet postanowiliśmy wziąć następujące filmy o tematyce więziennej:
1. „Gentleman z rewolwerem”, reż. D. Lowery, 2018 (dostępny w HBO GO)
2. „W imię ojca”, reż. J. Sheridan, 1993
3. „Symetria”, reż. K. Niewolski, 2003
4. „Bronson”, reż. N.W. Refn, 2008
5. „Ucieczka z Alcatraz”, reż. D. Siegel, 1979
Oto ich krótkie zajawki!
Filmy więzienne – ranking 5 ciekawych tytułów
„Gentleman z rewolwerem”, reż. D. Lowery, 2018 (dostępny w HBO GO)
Pierwszy z naszych filmów powstał na podstawie życia Forresta Tuckera – rabusia bankowego, który słynął z tego, że kilkanaście razy uciekał z więzienia. Warto wspomnieć, że w jego postać wcielił się Robert Redford. Była to ostatnia produkcja, w której wziął udział przed przejściem na emeryturę.
„Gentleman z rewolwerem” jest przyjemną i momentami zabawną opowieścią o życiu Tuckera. Film ukazuje kryminalistę jako spokojnego i sympatycznego, zachowaniem zdecydowanie odbiegającego od stereotypowego więźnia. Niemal zawsze, gdy zostawał wsadzony do więzienia, udawało mu się uciec. W końcu, gdy osiąga już siedemdziesiąt lat, poznaje kobietę swojego życia. Dla niej chciałby się ustatkować i zacząć żyć w zgodzie z prawem… ale może zdąży przed emeryturą dokonać jeszcze jednego, już ostatniego, napadu?
„W imię ojca”, reż. J. Sheridan, 1993
To zdecydowanie inny film o więzieniu, choć również oparty na życiu prawdziwego rabusia. Tym razem scenarzyści inspirowali się „dokonaniami” Gerry’ego Colona, który spędził 15 lat za kratkami, choć był niewinny. Skazano go za rzekome podłożenie bomby w Belfaście – okazało się jednak, że tego nie zrobił.
Produkcja skupia się na kilku różnych, dramatycznych wątkach. Pierwszym jest oczywiście okropna tragedia Colona oraz jego długoletnia walka o sprawiedliwość. Drugim, dość niespodziewanym, relacja głównego bohatera ze swoim ojcem, Giuseppe. Starszy Colon również trafia bowiem do tego samego więzienia – w tak dziwnych okolicznościach jednocześnie zyskuje szansę na to, aby wreszcie naprawić kontakty z własnym dzieckiem.
„Symetria”, reż. K. Niewolski, 2003
A może polski film o więzieniu? Na naszym podwórku również znajdzie się coś ciekawego! Choć tym razem historia nie jest oparta na faktach, jak mało która pokazuje nam subkulturę więzienną oraz relacje, jakie panują pomiędzy skazańcami.
Łukasz, główny bohater, zostaje niesłusznie oskarżony o napaść na starszą kobietę. Nie jest w stanie się wybronić, przez co trafia za kraty. Dość szybko poznaje tamtejszą hierarchię – postanawia zrobić wszystko, aby zostać uznanym za jednego z „grypsujących”, czyli „lepszych” więźniów, którzy stoją na samym szczycie hierarchii więziennej. Niestety, aby zdobyć pełną akceptację, Łukasz będzie musiał podjąć trudną decyzję moralną. Ten polski film o więzieniu jest dla ludzi o mocnych nerwach – ale z pewnością warto go zobaczyć.
„Bronson”, reż. N.W. Refn, 2008
Kolejny film o tematyce więziennej czerpiący garściami z naszego świata. Tym razem twórcy postanowili skupić się na osobie Charlesa Bronsona (prawdziwe imię: Michael Peterson), który zmagał się z problemami psychicznymi. Z początku był cichym, spokojnym chłopcem, ale ostatecznie jego alter ego (Bronson) sprawiło, że uważano go za jednego z najbardziej brutalnych przestępców w Wielkiej Brytanii.
Film przedstawia wpierw dziewiętnastoletniego Petersona, który aby zdobyć sławę, okrada bank. Zostaje skazany na siedem lat, choć jego własne działania, jak bójki czy bunty, sprawiają, że wyrok się przedłuża. Ostatecznie w więzieniach spędza ponad trzydzieści lat – a tak długi czas, zwłaszcza gdy wypełnia go samotne przesiadywanie w izolatce, tym gorzej działa na jego psychikę i daje dojść do głosu szalonemu Bronsonowi…
„Ucieczka z Alcatraz”, reż. D. Siegel, 1979
To chyba jeden z najbardziej znanych filmów o ucieczkach z więzienia. Choć ma już swoje lata, nadal uchodzi za świetną produkcję i może stanowić wzór do naśladowania dla podobnych tytułów. Tak jak wiele z poprzednio wymienionych, „Ucieczka z Alcatraz” również została oparta na faktach.
Fabuła kręci się wokół trzech więźniów, którzy postanawiają wydostać się z najpilniej strzeżonego więzienia na świecie – położonego na osobnej wyspie Alcatraz. Nie udało się to nikomu wcześniej, choć ośrodek ma już niemal trzydzieści lat. Frank Morris poświęca więc wiele miesięcy, aby opracować niesamowicie szczegółowy i sprytny plan. Czy jemu i dwójce pozostałych więźniów uda się go zrealizować?
Nie tylko filmy o więzieniu – co w tej tematyce warto zobaczyć wśród serialowych propozycji?
Tym, którzy mają ochotę na serial, a nie film o więzieniu czy o ucieczce z więzienia, również coś polecimy: kultowe i docenione „Więzienie Oz” (1997–2003) czy świeża, intrygująca „Ucieczka z Dannemory” to produkcje dostępne w HBO GO, które możesz obejrzeć w niemal każdym miejscu i o każdej porze. Dostęp do tej usługi otrzymasz gratis m.in. w ramach Pakietu Kinomaniaka – oprócz HBO GO czeka w nim na ciebie mnóstwo filmowych i serialowych kanałów.
A co obejrzeć, gdy już skończymy seriale i filmy więzienne? Może filmy o wyścigach czy thrillery psychologiczne? Albo niezapomniane produkcje serialowe HBO? Sprawdź nasze pozostałe propozycje na blogu i wybierz coś idealne.