20 stycznia 2020
Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi?
Co sprawia, że zabezpieczenie Wi-Fi jest istotne? Obecnie w niemal każdym polskim domu znajduje się bezprzewodowy internet. Niestety, bardzo często jest on narażony na cyberataki, o czym nie zawsze mamy świadomość. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi. Wyjaśniamy dokładne powody, dla których jest to niezbędne, i wskazujemy sposoby na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.
Dlaczego zabezpieczenie sieci bezprzewodowej Wi-Fi jest takie ważne?
Łączenie się z siecią Wi-Fi pozwala uzyskiwać dostęp do internetu jednocześnie wszystkim domownikom, nie tylko na komputerach, lecz także urządzeniach mobilnych. Jest to rozwiązanie szybkie i wygodne, lecz nie zawsze bezpieczne.
Zagrożenie wiąże się zwłaszcza z ryzykiem przejęcia przez cyberprzestępców poufnych danych przechowywanych w sieci. Są to najczęściej numery kart płatniczych, a także dane dostępowe do poczty, serwisów społecznościowych, komunikatorów czy systemów bankowości elektronicznej. Hakerzy mogą dokonywać ataków poprzez sieć bezprzewodową, posługując się w tym celu różnego typu złośliwymi programami, takimi jak np. wirusy czy oprogramowanie szpiegujące. Są również w stanie podsłuchiwać prowadzone przez internet rozmowy.
Korzystanie z niezabezpieczonej sieci bezprzewodowej może w dodatku sprawić, że będą się z nią łączyć sąsiedzi lub postronne osoby znajdujące się w zasięgu Wi-Fi. To z kolei może powodować zmniejszenie szybkości internetu, a także generować dodatkowe koszty, powstałe na skutek szybszego zużywania transferu danych. Zabezpieczenie sieci Wi-Fi jest więc niezwykle istotne bez względu na to, gdzie mieszkamy.
10 sposobów na to, jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi
Zabezpieczenie sieci bezprzewodowej pozwala ograniczyć ryzyko włamań i uniknąć wynikających z tego konsekwencji. Jak więc zabezpieczyć sieć? Jakie kroki warto uczynić, aby korzystanie z internetu w domu nie wiązało się z niepotrzebnymi obawami?
Ustaw silne hasło łączenia do sieci bezprzewodowej
Pierwszą czynnością, jaką warto wykonać, jest zabezpieczenie sieci Wi-Fi za pomocą hasła. W przypadku jego braku z internetem będzie mogła łączyć się każda osoba, znajdująca się w jego zasięgu. Zwykle sieć jest automatycznie zabezpieczona za pomocą hasła nadanego przez producenta urządzenia. Jest ono niestety bardzo krótkie i mało skomplikowane, dlatego hakerzy mogą w dosłownie kilka minut je rozszyfrować. Dlatego warto zalogować się do panelu administracyjnego i nadać własne hasło. Aby jak najlepiej zabezpieczyć sieć Wi-Fi, hasło powinno składać się z wielu znaków – liczb, małych i dużych liter, a także znaków specjalnych, takich jak *, $, & czy #. Dobrze dobrać je losowo, korzystając w tym celu z dostępnych w internecie automatycznych generatorów haseł
Przykłady trudnych do rozszyfrowania haseł:
- X3v824HG@k7n9<H,
- sz@KahXL$n#x5F2,
- ordZg@Z<@bT49$D.
Zmień hasło dostępu do routera
A jak zabezpieczyć router? Warto ustawić własny login oraz hasło logowania do panelu administracyjnego – miejsca, w którym można konfigurować ustawienia urządzenia. Najczęściej zaprogramowany jest domyślny login w postaci „admin” lub „user”, a hasło takie jak „password”, „admin”, „qwerty” czy „12345”. Fabryczne dane logowania powinny znajdować się w dokumentacji urządzenia. Nawet jeżeli są one nieco bardziej skomplikowane, to cyberprzestępca może bez trudu je poznać, pobierając instrukcję ze strony producenta routera. Dlatego zmiana hasła do routera na własne jest niezbędna w celu zabezpieczenia sieci Wi-Fi.
Ustaw bezpieczny protokół szyfrowania
Protokół szyfrowania utrudnia hakerom dostęp do danych wysyłanych i odbieranych przez urządzenie. Rozwiązanie to nie gwarantuje jednak 100% bezpieczeństwa przed atakami i włamaniami. Wysoką ochronę sieci Wi-Fi zapewniają obecnie jedynie standardy – WPA2 oraz WPA3. Pozostałe protokoły – WPA, WEP oraz TKIP – są bardziej podatne na ataki. Dlatego warto wejść do ustawień routera i upewnić się, jaki standard jest obsługiwany przez urządzenie (przykładowo – routery Netia Spot i Innbox V50 obsługują standard WPA2).
Zmniejsz zasięg sygnału Wi-Fi
Aby utrudnić dostęp do sieci bezprzewodowej niepowołany osobom, można również ograniczyć zasięg sygnału w ustawieniach routera. Dzięki temu nie będzie możliwości korzystania z internetu poza określonym obszarem – np. przez sąsiadów. Minusem tego typu rozwiązania jest narażenie się na zmniejszenie przepustowości łącza, przez co internet może działać wolniej.
Wyłącz funkcję WPS
Wi-Fi Protected Setup to funkcja pozwalająca w prosty i szybki sposób łączyć się z internetem bezprzewodowym. Odbywa się to na dwa sposoby – poprzez wpisanie ośmiocyfrowego PIN-u lub naciśnięcie przycisku. Dzięki temu użytkownik nie musi pamiętać skomplikowanego hasła. Funkcja WPS ogranicza jednak bezpieczeństwo sieci Wi-Fi ze względu na liczne luki w zabezpieczeniach.
Zablokuj zdalny dostęp do urządzenia
Niektóre routery umożliwiają uzyskanie zdalnego dostępu do panelu administracyjnego urządzenia każdej osobie znającej nasz adres IP. W przypadku luk w jego zabezpieczeniach cyberprzestępca może dokonywać zmian w ustawieniach. Jeśli więc zastanawiamy się, jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi i router, powinniśmy uniemożliwić zdalny dostęp.
Pamiętaj o aktualizacjach oprogramowania routera
Jest to tak samo ważne jak aktualizowanie systemu operacyjnego czy programu antywirusowego. Pozwala na bieżąco eliminować nowe luki w zabezpieczeniach urządzenia. Nowoczesne routery umożliwiają odnajdywanie oraz instalowanie aktualizacji z poziomu panelu administracyjnego. W przypadku niektórych modeli konieczne może być samodzielne pobranie plików aktualizacyjnych ze strony internetowej producenta.
Skorzystaj z filtrowania adresów MAC
Aby zabezpieczyć sieć Wi-Fi, w panelu konfiguracyjnym routera można również stworzyć listę adresów MAC. Należy na niej umieścić adresy fizyczne wszystkich zaufanych urządzeń, które będą wykorzystywane w lokalnej sieci Wi-Fi. Dzięki temu połączenie z internetem przez komputery spoza listy staje się utrudnione, jednak teoretycznie możliwe. Haker w celu włamania musi wtedy poświęcić dodatkowy czas na wyszukiwanie adresów MAC urządzeń za pomocą skanera. Może go to zniechęcać do dokonania ataku.
Stwórz odrębną sieć Wi-Fi dla gości i odpowiednio ją zabezpiecz
Zalecanym przez nas sposobem na to, jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi, jest również stworzenie dodatkowej sieci dla znajomych. Można wtedy zapewnić im możliwość przeglądania intenetu., lecz zarazem zablokować dostęp do plików znajdujących się w lokalnej sieci bezprzewodowej. Pozwala to ograniczyć ryzyko ataków, w przypadku gdyby na urządzeniach gości znajdowały się wirusy czy inne szkodliwe oprogramowanie.
Korzystaj z pakietu antywirusowego
Na koniec warto pamiętać o tym, że warunkiem zabezpieczenia sieci bezprzewodowej Wi-Fi jest używanie dobrego programu antywirusowego i jego bieżące aktualizowanie. Najlepiej, aby był to system chroniący przed różnego rodzaju zagrożeniami, takimi jak m.in. phishing, wirusy, robaki, konie trojańskie czy oprogramowanie szpiegujące. Klienci korzystający z usług internetowych Netii mogą korzystać z pakietu antywirusowego Bezpieczny Internet – przez 2 miesiące otrzymują go gratis. Na czas trwania umowy mogą również używać bez dodatkowych opłat wysokiej jakości routera Wi-Fi, spełniającego wszelkie normy bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo sieci Wi-Fi jest ważne nie tylko dla użytkowników indywidualnych. Dowiedz się również, jak sprawdzić, czy sieć jest bezpieczna w firmie. Poznaj usługi cyberbezpieczeństwa dla firm.