15 lipca 2020
Serwer DNS – co to jest? Do czego służy?
Dlaczego po wpisaniu adresu strony internetowej w polu przeglądarki już po chwili możemy przeglądać jej zawartość? Pozwala na to wykorzystanie serwerów DNS. W artykule odpowiadamy na pytanie, co to jest DNS, jakie są jego funkcje, sposób działania oraz rodzaje.
Co to jest DNS?
DNS (Domain Name System) to protokół, którego główna funkcja polega na tłumaczeniu łatwych do zapamiętania przez człowieka nazw domen na zrozumiałe dla komputerów dane liczbowe. Serwer DNS wyszukuje adres IP danej strony na podstawie wpisu użytkownika zamieszczonego w polu adresu wyszukiwarki.
Mechanizm działania systemu DNS przypomina więc książkę telefoniczną, w której do określonych osób przypisane są numery telefonów. Jest to ogromna baza danych umieszczonych w rekordach, z której korzystają użytkownicy z całego świata.
Jak działa serwer DNS?
Działanie systemu DNS przebiega zgodnie z następującymi etapami:
1. Użytkownik wpisuje w polu adresu przeglądarki określoną nazwę domeny, np. https://www.netia.pl/pl/.
2. System za pośrednictwem przeglądarki nawiązuje komunikację z lokalnym serwerem DNS, przesyłając prośbę o przetłumaczenie nazwy domeny na adres IP.
3. Lokalny serwer przesyła zapytanie o numer IP do jednego z 13 głównych serwerów na świecie (roor-servers).
4. Serwer główny przekazuje informację na temat lokalizacji (adresu IP) serwera, na którym przechowywane są strony internetowe z określoną końcówką domeny – w tym przypadku .pl.
5. Serwer DNS dostarcza w informacji zwrotnej do komputera użytkownika (do przeglądarki stron internetowych) numer odpowiadający konkretnej domenie.
6. Komputer nawiązuje połączenie z adresem IP, co umożliwia wyświetlenie zawartości strony www.
Wszystko dzieje się w bardzo krótkim czasie, dlatego działanie serwera DNS jest dla nas niezauważalne.
DNS w różnych krajach – rodzaje domen
Serwer DNS zawiera bazę danych o hierarchicznej formie, w której znajdują się domeny najwyższego poziomu (TLD) oraz drugiego poziomu.
Domeny TLD dzielą się na krajowe oraz funkcjonalne. Każda z domen krajowych jest zakończona kropką oraz znajdującymi się za nią dwoma znakami, np.:
• Polska – .pl.
• Holandia – .nl.
• Niemcy – .de.
• Francja – .fr.
• Hiszpania – .es.
• Szwecja – .se.
Domeny funkcjonalne mogą być np.
• Komercyjne – .com.
• Edukacyjne – .edu.
• Biznesowe – .biz.
• Rządowe – .gov.
• Informacyjne – .info.
• Przeznaczone dla organizacji non-profit – .org.
Serwery DNS przekazują również adresy domen drugiego poziomu – regionalne (np. malopolska.pl, krakow.pl czy mazowsze.pl) oraz funkcjonalne (np. com.pl, gov.pl, zus.pl, biz.pl czy net.pl).
Co wpływa na szybkość odpowiedzi serwera DNS?
Szybkość wczytywania się stron internetowych na komputerze w dużym stopniu zależy od czasu, w jakim serwer DNS odnajdzie adres IP odpowiadający danej domenie. Istotnym czynnikiem wpływającym na czas odpowiedzi jest odległość komputera od docelowego serwera.
Na opóźnienie w komunikacji, oprócz sporej odległości, może również wpłynąć skomplikowana struktura strony www. Sporo współczesnych witryn zawiera liczne odwołania do innych stron – np. serwisów społecznościowych czy kanałów reklamowych. W takim przypadku zanim możliwe będzie załadowanie strony, serwer będzie musiał przetłumaczyć adresy wielu domen. Zamiana serwerów DNS na szybsze znacząco przyśpiesza wczytywanie się witryn, pomimo identycznej przepustowości łącza.
Rodzaje zapytań oraz serwerów DNS
Najbardziej ogólny podział rozróżnia serwery domeny głównej oraz serwery autorytatywne:
• Serwery domeny głównej (typu root) to 13 DNS-ów, które są rozmieszczone na całym świecie – komputer użytkownika nawiązuje połączenie z tym spośród nich, który znajduje się najbliżej.
• Serwery autorytatywne to natomiast lokalne serwery (zwykle główny i alternatywny), które przechowują aktualne dane na temat komputerów w danej domenie.
Autorytatywne serwery DNS można następnie podzielić na:
• DNS Master Server – główny serwer autorytatywny domeny. Przechowywane są w nim informacje dotyczące jej konfiguracji. Serwer Master przesyła dane do serwerów typu slave.
• DNS Slave Server – wtórny serwer, który automatycznie pobiera dane zapisywane w serwerze DNS Master po każdej aktualizacji zawartości domeny. Zapisywane są na nim kopie informacji, dzięki czemu może być używany jako serwer zapasowy, alternatywny wobec głównego.
Rodzaje zapytań DNS dzielą się na:
• Rekurencyjne – wymuszają na serwerze odnalezienie informacji na temat domeny lub przesłanie powiadomienia o błędzie. Jeżeli odpytywany serwer nie jest w stanie udzielić odpowiedzi na zapytanie, wtedy przekazuje takie polecenie do innych serwerów DNS.
• Iteracyjne – nie wymuszają na serwerze łączenia się z innymi serwerami, jeżeli ten nie zna adresu IP domeny. W takim przypadku wskazują jedynie najlepszą odpowiedź, jaką w danym momencie dysponują – odnosi się ona do adresów serwerów autorytatywnych danej domeny.
Szybkie wczytywanie się stron internetowych dzięki serwerom DNS Netii
Klienci Netii mogą znacząco przyspieszyć czas wczytywania się stron, jeżeli zaczną korzystać z DNS-ów tego operatora. Jest to możliwe dzięki temu, że Netia wykorzystuje rozproszoną sieć serwerów DNS oraz protokół anycast. Dzięki temu komputer użytkownika może swobodnie łączyć się z niedaleko zlokalizowanym serwerem. Instrukcja konfiguracji serwerów DNS w routerze Netia Spot znajduje się tutaj.
Wygodne korzystanie z internetu wymaga również szybkiego i stabilnego łącza. Najlepsze parametry osiąga łącze światłowodowe. W ofercie Netii można wybierać spośród jednego z trzech wariantów prędkości – 300 Mb/s, 500 Mb/s lub 1 Gb.
Sprawdź także oferty internetu w Białymstoku, internetu w Poznaniu oraz internetu w Lublinie.
Sprawdź też, czym są serwery dedykowane oraz czym są serwery wirtualne. Przekonaj się, w jaki sposób zapewnią bezpieczeństwo – w szczególności firmowe. Przetestuj usługę Netia Serwery dedykowane dla firm!