17 stycznia 2021
4G – jaka jest częstotliwość LTE w Polsce?
Przeważająca część naszego kraju znajduje się obecnie w zasięgu 4G. Częstotliwość tej sieci internetu mobilnego może być różna, w zależności od operatora oraz urządzenia umożliwiającego odbiór internetu. Wskazujemy występujące obecnie częstotliwości LTE w Polsce, a także ich najważniejsze cechy.
Czym jest internet LTE oraz sieć 4G?
LTE (Long Term Evoulution) oraz 4G są pojęciami zazwyczaj występującymi razem lub stosowanymi zamiennie. W rzeczywistości istnieją pomiędzy nimi subtelne różnice: 4G to sieć telefonii komórkowej, która wykorzystuje standard technologiczny LTE w celu przesyłania danych.
Internet mobilny LTE 4G jest powszechnie dostępny w naszym kraju. Szybkość i stabilność takiego łącza w dużym stopniu zależy od tego, jakie pasma LTE są wykorzystywane. Prędkość pobierania w tym standardzie może wynieść maksymalnie 300 Mb/s, a wysyłania 50 Mb/s. Opóźnienie przesyłu (ping) wynosi w najlepszym przypadku ~10 ms.
Internet LTE jest dobrą alternatywą dla szybkiego łącza światłowodowego, którego instalacja nadal pozostaje niemożliwa na terenie wielu polskich wsi oraz małych miasteczek. Internet mobilny w sieci 4G pozwala szybko i wygodnie przeglądać strony, oglądać filmy, pobierać pliki, prowadzić rozmowy video, wgrywać zdjęcia, a nawet stremować czy grać w gry online. Jest to internet bezprzewodowy, dlatego nie wymaga instalacji okablowania. Wystarczy umieścić kartę SIM operatora w telefonie, routerze lub modemie i odpowiednio skonfigurować urządzenie.
Aby korzystać z internetu mobilnego, należy dysponować aktywnym pakietem danych komórkowych. Łączenie się z siecią LTE jest możliwe w każdym miejscu znajdującym się w jej zasięgu. Internet mobilny sprawdzi się świetnie zwłaszcza podczas podróży, lecz również jako łącze domowe. Więcej na temat LTE 4G można przeczytać tutaj.
Czym są częstotliwości LTE? Które spośród nich wykorzystuje się w Polsce?
Częstotliwość LTE to miara określająca liczbę drgań, jakie fala radiowa jest w stanie wykonać w określonym czasie. Sieć LG LTE korzysta aktualnie z częstotliwości w zakresie od 700 MHz do 3600 MHz. Wyższe częstotliwości są wykorzystywane przez inne technologie, np. 5G.
Częstotliwości LTE w Polsce to obecnie:
-
2600 MHz (zakres 2500–2690 MHz),
-
2100 MHz (zakres 1900–2290 MHz),
-
1800 MHz (zakres 1710–1785 MHz oraz 1805–1880 MHz),
-
900 MHz (zakres 876–915 MHz oraz 921–960 MHz),
-
800 MHz (zakres 791–821 MHz oraz 832–862 MHz).
Od wykorzystywanego pasma LTE w dużym stopniu zależy szybkość oraz stabilność internetu. Wyższe częstotliwości nazywane są pojemnościowymi. Zapewniają wysokiej jakości połączenie z siecią w miejscach o sporej gęstości zaludnienia, np. dużych miastach. Możliwe jest wtedy komfortowe korzystanie z internetu jednocześnie przez wielu użytkowników, którzy łączą się za pomocą różnych urządzeń. Wysokie częstotliwości sprawdzają się dobrze na otwartej przestrzeni, pod warunkiem korzystnego ukształtowania terenu. Pozwalają na ogół osiągać dużą prędkość internetu, lecz jedynie na niedużym obszarze.
Fale o niższych częstotliwościach, zwane pokryciowymi, charakteryzują się natomiast sporym zasięgiem na wsiach i miejscowościach słabo zurbanizowanych – o niedużym zaludnieniu oraz małej gęstości zabudowy. Zapewniają silny sygnał w budynkach, a także sprawdzają się stosunkowo dobrze w górach.
Warto więc korzystać z urządzenia do odbioru internetu obsługującego jak największą liczbę pasm, co pozwoli ograniczyć problemy ze słabym zasięgiem i niską prędkością internetu. Operatorzy komórkowi mogą wykorzystywać technologię znaną jako agregacja pasm LTE. Polega ona na łączeniu do pięciu częstotliwości o szerokości do 20 MHz w jeden zbiorczy kanał. Jego łączna szerokość może więc wynieść 100 MHz. Opcja ta pozwala dostarczyć użytkownikom łącze o większej przepustowości, również w warunkach sporego przeciążenia sieci.
Jak sprawdzić częstotliwość LTE?
Sprawdzenie częstotliwości LTE obsługiwanej przez telefon lub router będzie przebiegać różnie w zależności od modelu urządzenia. Czasami informację na ten temat można znaleźć na karcie informacyjnej lub w ustawieniach sprzętu. Warto również skorzystać z aplikacji do testowania pasm LTE, takich jak np. LTE Discovery czy Signal Guru.
Szybki internet LTE w Netii
Nie masz jeszcze internetu mobilnego lub nie jesteś zadowolony z jakości łącza u obecnego operatora? Zachęcamy więc do wypróbowania naszego internetu LTE 4G bez limitu, który sprawdza się świetnie zarówno w domu, jak i w podróży. Możesz też chronić urządzenie przed różnymi zagrożeniami sieciowymi. Pozwala na to opcjonalna usługa Bezpieczny Internet, dostępna w pakiecie z oprogramowaniem antywirusowym.
Sprawdź też, czym kierować się przy wyborze najlepszego łącza dla firmy.