17 grudnia 2019
Modem a router. Jakie są między nimi różnice?
W artykule przedstawiamy najistotniejsze różnice pomiędzy modemem a routerem. Podpowiadamy, w jaki sposób zainstalować i skonfigurować takie urządzenia. Ponadto prezentujemy parametry przykładowych modeli.
Do czego służy router i modem?
Aby możliwe było korzystanie z internetu, konieczne jest podłączenie się do niego za pomocą odpowiednich urządzeń. Są nimi właśnie router oraz modem. Pozwalają uzyskać dostęp do sieci zarówno użytkownikom internetu mobilnego, jak i stacjonarnego – w tym światłowodowego. Wiele osób terminów „modem” i „router” używa zamiennie. Warto jednak być świadomym tego, że te urządzenia znacząco różnią się pomiędzy sobą. W sprzedaży są dziś dostępne modele łączące podstawowe funkcje routera oraz modemu.
Co to jest modem?
Modem to urządzenie elektroniczne, które służy przetwarzaniu cyfrowych danych na analogowe. Dzięki tego typu transformacji sygnał przesyłany przez dostawcę usługi internetowej może zostać odebrany, a następnie odczytany na urządzeniu użytkownika – komputerze, laptopie, smartfonie czy tablecie. Główną funkcją modemu jest zatem zapewnianie dostępu do sieci w każdym miejscu, które znajduje się w zasięgu sieci dostawcy.
Co to jest router?
Router jest urządzeniem, które w przeciwieństwie do modemu nie odbiera internetu od usługodawcy, lecz jego zadaniem jest rozdzielanie sygnału w ramach prywatnej sieci. Połączenie z internetem można dzięki temu uzyskać jednocześnie na kilku komputerach czy urządzeniach mobilnych. Dzięki temu użytkownik ma możliwość zbudowania w swoim domu bezprzewodowej sieci lokalnej, z której korzystać będą mogli wszyscy domownicy.
Modem a router – najważniejsze różnice
Kluczowa różnica pomiędzy routerem a modemem polega na ich odmiennej funkcji. Router służy rozprowadzaniu połączenia internetowego do wszystkich urządzeń znajdujących się w zasięgu sieci. Modem pozwala natomiast uzyskać bezpośredni dostęp do internetu tylko na jedynym komputerze czy sprzęcie mobilnym.
Router stwarza możliwość nadania każdemu urządzeniu w obrębie sieci lokalnej odrębnego numeru IP. Nieraz urządzenie takie jest wyposażone w funkcje podnoszące poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu – należy do nich np. zapora firewall. Posiadając router, użytkownik może ponadto łączyć się bezprzewodowo z drukarką. Routery zwykle są wyposażone w tego rodzaju interfejsy sieciowe jak WAN, Wi-Fi oraz LAN.
W jaki sposób skonfigurować modem?
Instalacja modemu nie jest trudnym zadaniem i nie powinna sprawić większych problemów. W przypadku większości urządzeń schemat instalacji jest następujący:
- Umieść kartę SIM w modemie, a następnie podłącz urządzenie do portu USB w swoim komputerze.
- Instalacja modemu powinna rozpocząć się w sposób automatyczny, po wykryciu urządzenia przez system operacyjny. Jeżeli jednak nie dojdzie do rozpoczęcia instalacji, należy wtedy samodzielnie wejść do zakładki „Mój komputer”, otworzyć zawartość modemu, a następnie odszukać i uaktywnić plik AutoRun.exe poprzez jego dwukrotne kliknięcie.
- Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi przez kreator instalacji na ekranie komputera.
- Modem powinien zostać zainstalowany i skonfigurowany po upływie kilku minut.
Jak zainstalować i skonfigurować router?
Instalacja routera również nie jest niczym trudnym.
- Należy podłączyć rozdzielacz sygnału do gniazdka telefonicznego, a następnie aparat telefoniczny do portu w rozdzielaczu sygnału – zwykle będzie on oznaczony napisem „PHONE”.
- Następnie podłącz kabel telefoniczny do drugiego portu w rozdzielaczu i poprowadź go do gniazda oznaczonego jako LINE lub ADSL.
- Teraz możesz już podłączyć zasilacz do routera, a następnie do źródła energii elektrycznej.
Już w tym momencie można uruchomić urządzenie, najczęściej poprzez kliknięcie przycisku „ON”. Sprawi to, że dioda na routerze zacznie świecić się na czerwono, a po ukończeniu instalacji zmieni barwę na białą. Sporo nowych modeli routerów udostępnianych przez dostawców internetu konfiguruje się w sposób automatyczny – nie są więc potrzebne dodatkowe działania ze strony użytkownika.
Aby skonfigurować router w sposób ręczny, trzeba dokonać tego z poziomu przeglądarki internetowej lub za pomocą pliku umieszczonego na płycie CD dołączonej do urządzenia. W polu przeglądarki zwykle wpisuje się adres IP routera – znajduje się on najczęściej w instrukcji lub na routerze. Na ekranie powinno być po chwili widoczne okno logowania – dane takie jak login i hasło znajdują się w instrukcji urządzenia. Konieczne jest także ustawienie prawidłowych parametrów konfiguracyjnych, które można uzyskać od dostawcy usługi internetowej.
Router czy modem – na co się zdecydować?
Decyzję o wyborze urządzenia warto uzależnić od własnych potrzeb. Modem sprawdza się najlepiej w sytuacjach, kiedy użytkownik zamierza samodzielnie korzystać z internetu mobilnego tylko na jednym sprzęcie. Wówczas nie jest potrzebna główna funkcja routera polegająca na możliwości stworzenia sieci lokalnej. Modemy często są dostępne w kształcie i rozmiarze pendrive’a, dlatego można je bez trudu zabrać w podróż.
Router jest natomiast częściej używany w przypadku internetu stacjonarnego. Zazwyczaj zapewnia bardziej stabilne połączenie niż modem – sprawdzi się zwłaszcza dla graczy, streamerów oraz osób pobierających pliki z internetu. Przewagę routera nad modemem stanowi możliwość uzyskania jednocześnie dostępu do sieci na kilku urządzeniach. Często routery posiadają wbudowaną funkcję modemu, dzięki czemu mogą z nich również korzystać użytkownicy internetu mobilnego.
Podstawowe parametry routera i modemu
Podczas wybierania urządzenia warto zwrócić uwagę zwłaszcza na takie parametry jak:
- maksymalny zasięg,
- obsługiwane pasma internetu,
- sposób rozdzielania sygnału,
- liczba obsługiwanych urządzeń,
- a także obecność dodatkowych funkcji zwiększających bezpieczeństwo.
Jeżeli dostawca internetu mobilnego oferuje dostęp do szybkiego internetu LTE, wtedy warto wybrać modem lub router z funkcją modemu obsługujący tę technologię.
Parametry przykładowego routera: Technicolor TG589vn
Urządzenie Technicolor TG589vn obsługuje takie standardy połączenia jak WAN, LAN oraz Wi-Fi 802.11b/g/n w paśmie 2,4 GHz, zapewniającym szybkość do 130 Mb/s. Router posiada również dodatkowe funkcje, takie jak m.in. zapora firewall SPI, system zabezpieczeń przez atakami DoS, SynFlood, Ping of Death czy funkcję współdzielenia plików przez USB.
Parametry przykładowego modemu: Huawei E3372
Ten mobilny modem posiada wymiary 88x28x11,5 mm. Obsługuje takie technologie jak LTE, 3G oraz 2G i pracuje w zakresie częstotliwości od 800 MHz do 2600 MHz. Zapewnia szybkość wysyłania danych do 150 Mbps. Jest wyposażony w czytnik kart pamięci microSD.
Klienci Netii nie muszą płacić za urządzenie pozwalające im na korzystanie z sieci. Na czas trwania umowy użytkownicy internetu mobilnego otrzymują bezpłatnie modem, a osoby korzystające z internetu stacjonarnego router Wi-Fi.
Sprawdź także oferty internetu w Białymstoku, internetu w Poznaniu oraz internetu w Lublinie.
Jesteś przedsiębiorcą i zależy ci na bezpiecznym połączeniu sieciowym? Dowiedz się, jak chronić firmową sieć zgodnie z podejściem ZTNA. Zapoznaj się również z ofertą internetu symetrycznego od Netii!