27 marca 2020
Dobre thrillery psychologiczne. Jakie filmy warto zobaczyć?
Dziś przedstawiamy w naszym rankingu filmy psychologiczne z dreszczykiem. Ci, którzy uwielbiają filmy zgłębiające ludzką psychikę i przykuwające do fotela na długie godziny, z pewnością znajdą w tym zestawieniu coś dla siebie. Jest wśród nich kilka adaptacji powieści, ale i produkcje oryginalne. Dla większego urozmaicenia postanowiliśmy nie skupiać się wyłącznie na klasyce gatunku lub nowościach, ale wyciągnąć z każdej dekady jeden lub dwa najlepsze obrazy.
„Milczenie owiec”, reż. J. Demme
Zaczynamy od klasycznego filmu psychologicznego, czyli „Milczenia owiec” z Jodie Foster i Anthonym Hopkinsem w rolach głównych. Powstał on na podstawie powieści Thomasa Harrisa o tym samym tytule. W 1992 roku zdobył aż pięć Oscarów: dla najlepszego filmu, scenariusza, reżysera oraz aktora i aktorki, czyli Hopkinsa i Foster. Pokonał wtedy inny głośny film psychologiczny – „Lot nad kukułczym gniazdem”.
Clarice Starling rozpoczyna staż w FBI i zostaje przydzielona do sprawy seryjnego mordercy Buffalo Billa, który oskórowuje swoje ofiary. Ma jej w tym pomóc inny przestępca – Hannibal Lecter. Morderca-kanibal jest zarazem byłym psychiatrą leczącym niegdyś poszukiwanego mężczyznę. Wciąga on Clarice w grę, w której wydobywa z niej potrzebne mu informacje na jej temat w zamian za wskazówki dotyczące Buffalo Billa.
„Czarny łabędź”, reż. D. Aronofsky
Tym, którzy nie są fanami filmów o morderstwach pełnych drastycznych scen, powinien przypaść do gustu ten thriller psychologiczny. Nina, ambitna tancerka baletowa, chce znaleźć się w zespole „Jeziora Łabędziego”, wystawianego w nowojorskiej operze. Wrażliwa dziewczyna, dodatkowo naciskana przez nadopiekuńczą matkę, zaczyna popadać w obsesję na punkcie bycia najlepszą. Na jej drodze staje równie utalentowana Lily. Przez znajomość z potencjalną rywalką Nina odkrywa ciemną stronę swojej osobowości. Rozpoczyna się przerażająca rozgrywka, w której nigdy nie wiadomo, co jest realne, a co jedynie wytworem wyobraźni głównej bohaterki.
Odtwórczyni roli Niny, Natalie Portman otrzymała za ten film Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. W filmie możemy też obejrzeć Milę Kunis w roli czarnego charakteru, Vincenta Cassela, Barbarę Hershey oraz Winonę Ryder w zaskakującym gościnnym epizodzie.
„Fatalne zauroczenie”, reż. A. Lyne
W kolejnym polecanym przez nas filmie psychologicznym głównym bohaterem jest Dan Gallagher – prawnik, który odnosi duże sukcesy zawodowe. Jest szczęśliwie żonaty i ma kilkuletnią córkę. Podczas pewnego przyjęcia spotyka redaktorkę Alex, ulega jej urokowi i spędza z nią upojny weekend. Pełen wyrzutów sumienia postanawia zerwać znajomość, jednak za tę chwilę słabości przyjdzie mu słono zapłacić. Alex wpada w obsesję i nie cofnie się przed niczym, by go usidlić. Nawet przed zrobieniem krzywdy jego rodzinie…
Do dwóch głównych ról rozważano wiele znanych aktorek i aktorów, m.in. Michelle Pfeiffer, Meryl Streep, Mela Gibsona, Toma Hanksa czy Bruce’a Willisa. Ostatecznie wybrano Michaela Douglasa i Glenn Close. Nie mniejsze przejścia dotyczyły pozycji reżysera. „Fatalne zauroczenie” miał wyreżyserować John Carpenter i… dwudziestu innych reżyserów. Ostatecznie zajął się tym Adrian Lyne, który zasłynął filmami „Flashdance” i „9 i 1/2 tygodnia”.
„Skóra, w której żyję”, reż. P. Almodóvar
Filmy Pedro Almodóvara kojarzą się raczej z dramatami pełnymi autobiograficznych wątków. Jednak reżyser nie gorzej radzi sobie z thrillerami psychologicznymi. W 2011 roku nakręcił film „Skóra, w której żyję” oparty na powieści Thierry’ego Jonqueta pt. „Tarantula”. W głównej roli wystąpił Antonio Banderas, który w 2019 roku zagrał w kolejnym filmie Almodóvara pt. „Ból i blask”.
Żona głównego bohatera, chirurga plastycznego Roberta Ledgarda, zginęła w płomieniach w trakcie wypadku. Pogrążony w żałobie mężczyzna obsesyjnie dąży do stworzenia syntetycznej skóry odpornej na ogień. Jego królikiem doświadczalnym jest Vera – młoda kobieta uwięziona w luksusowej posiadłości Roberta. Nie wiemy, kim jest i w jaki sposób znalazła się w tym domu. Czy łączy ich inna relacja niż lekarz–pacjentka lub kat–ofiara?
„Wieża. Jasny dzień”, reż. J. Szelc
Niestety trudno znaleźć dobry rodzimy thriller psychologiczny. W ciągu ostatnich 10 lat pojawiło się jednak kilka ciekawych tytułów – „Jestem mordercą”, „Czerwony pająk” czy „Ciemno, prawie noc” – jednak one skupiają się głównie na wątku kryminalnym. Wyjątkiem od tej reguły jest film „Wieża. Jasny dzień” wyreżyserowany przez Jagodę Szelc.
Akcja filmu toczy się na prowincji, gdzie trwają przygotowania do uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Ma do niej przystąpić Nina, córka Muli i Michała. Przed wielkim dniem dziewczynkę odwiedza dalsza rodzina, w tym Kaja – jej biologiczna matka. Mula obawia się, że kobieta wróciła, by odebrać jej córkę. Kaja, początkowo trzymana przez pozostałych domowników na dystans, zaczyna zdobywać ich sympatię i nimi manipulować. Okazuje się jednak, że Kaja ma jeszcze ważniejszy powód, by pojawić się w rodzinnych stronach.
„Incepcja”, reż. Ch. Nolan
„Incepcja” to naszpikowany efektami specjalnymi film psychologiczny, który zachęca widza do wysiłku intelektualnego. Tu nic nie jest podane na tacy! Dużym plusem obrazu jest obsada aktorska: Leonardo DiCaprio w roli głównej, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard czy Michael Caine.
Akcja filmu toczy się w przyszłości. Jego główny bohater, Dominick Cobb, jest specjalistą we włamywaniu się do ludzkiej podświadomości i wykradaniu sekretów ze snów. Jednocześnie ciąży nad nim wyrok, przez który nie może powrócić do domu i swoich dzieci. Na drodze przestępcy staje Saito, który oferuje mu oczyszczenie z zarzutów. Nic nie jest za darmo – w zamian za to Cobb musi umieścić w umyśle pewnego właściciela dużej korporacji pomysł od Saito. Zadanie nie jest proste, a przeszkodą w nim jest projekcja podświadomości w postaci jego zmarłej żony Mal.
Oczywiście, nasz ranking jest za krótki, by przedstawić najlepsze thrillery psychologiczne! Oprócz nich warto zwrócić uwagę na klasyczne horrory psychologiczne Alfreda Hitchcocka (np. „Zawrót głowy” i „Psychoza”) czy bardziej współczesne obrazy wyreżyserowane przez Davida Fincha, Darrena Aronofsky’ego i Christophera Nolana.
Po więcej propozycji i filmowych rankingów zaglądaj na bloga Netii – ostatnio pisaliśmy o najlepszych horrorach (nie tylko psychologicznych!) i filmach na wieczór. A jeśli chcesz obejrzeć te produkcje w telewizji, zapoznaj się z ofertą Netii – w pakiecie internetowym otrzymujesz nie tylko najlepsze kanały filmowe, ale i dostęp do superszybkiego internetu.