18 stycznia 2021
Exploit – co to jest i jakie zagrożenie sprawia?
Wśród najpoważniejszych zagrożeń dla użytkowników internetu znajduje się exploit. Co to jest, jak działa i jakie negatywne skutki może spowodować – odpowiadamy na każde z tych pytań. Podpowiadamy również, jak skutecznie uchronić się przed infekcją komputera exploitem.
Co to jest exploit?
Exploit to program, fragment kodu lub rodzaj ataku, który opiera się na wykorzystaniu błędów w zabezpieczeniach oprogramowania lub systemu operacyjnego. W zależności od rodzaju luk wymienia się różne exploity, np. zero-day, XXS czy DoS. Komputer może zostać nimi zainfekowany w okresie nazywanym „oknem podatności”, czyli od momentu wykorzystania exploita po raz pierwszy do dnia wprowadzenia tzw. łatki bezpieczeństwa przez twórcę podatnego na ataki oprogramowania. Exploity po wykryciu luki mogą zainfekować komputer swojej ofiary dowolnym szkodliwym programem lub kodem.
Jak działa exploit i jakie wiąże się z nim zagrożenie?
Exploity mają możliwość zainfekowania komputera na dwa sposoby:
Pierwszy z nich polega na pobraniu i uruchomieniu przez użytkownika pliku ze złośliwym kodem, np. zamieszczonego w załączniku mailowym.
Do infekcji może również dojść poprzez otwarcie strony internetowej zawierającej szkodliwe skrypty. Hakerzy zwykle skłaniają swoje ofiary do pobrania exploita ,wysyłając do nich SPAM lub stosując techniki phishingu. Użytkownik nie jest zazwyczaj świadomy, że jego komputer został zaatakowany.
Exploit po przedostaniu się do systemu w pierwszej kolejności przeprowadza operację mającą na celu przejęcie uprawnień administratora. Dzięki temu może wykryć luki w zabezpieczeniach oprogramowania i zaplanować potencjalną ścieżkę ataku. Najczęściej atakowane są m.in. przeglądarki internetowe, programy pakietu Microsoft Office, aplikacja Java, Adobe Flash Player czy Adobe Acrobat Reader.
Po wykryciu luk exploit może zainstalować i uruchomić w systemie dowolne szkodliwe oprogramowanie w celu przejęcia kontroli nad komputerem użytkownika. Najczęściej są to spyware, adware, ransomware, robak komputerowy czy koń trojański.
Jakie mogą być skutki infekcji programem typu exploit?
Exploit naraża użytkownika na różne zagrożenia – w zależności od programu, który zainstaluje. Może np.:
-
rozsyłać SPAM z użyciem skrzynki mailowej swojej ofiary,
-
prowadzić do szybkiego zużywania zasobów komputera – w taki sposób działa robak komputerowy,
-
przeprowadzać ataki DDoS, posługując się zainfekowanym komputerem,
-
usuwać pliki zapisane na dysku komputera,
-
monitorować aktywność użytkownika w internecie, do czego służy oprogramowanie szpiegujące spyware,
-
rejestrować naciśnięcia klawiszy na klawiaturze za pomocą keyloggerów,
-
wykradać poufne dane osobowe użytkownika – np. numery kart kredytowych, loginy czy hasła,
-
wyświetlać na komputerze nachalne treści reklamowe – w taki sposób działa program adware,
-
zablokować dostęp do komputera przy użyciu oprogramowania ransomware wymuszającego okup.
Infekcja komputera exploitem może więc skutkować wieloma przykrymi konsekwencjami, w tym włamaniem się hakerów na konto bankowe użytkownika czy usunięciem danych zapisanych na dysku komputera.
Jak chronić swój komputer przed zainfekowaniem przez exploita?
Aby ograniczyć ryzyko infekcji, przede wszystkim pamiętaj o regularnych aktualizacjach systemu operacyjnego oraz wszystkich zainstalowanych programów. Jednocześnie przestrzegaj poniższych zaleceń:
-
korzystaj wyłącznie z legalnych wersji oprogramowania,
-
pobieraj pliki jedynie z zaufanych źródeł,
-
używaj funkcji automatycznych aktualizacji – jeżeli programy są w nią wyposażone,
-
systematycznie sprawdzaj, czy producent udostępnił łatki usuwające określone luki, i jak najszybciej je instaluj – jeśli opcja automatycznych aktualizacji nie jest dostępna,
-
nie otwieraj maili od niezaufanych nadawców i nie pobieraj zawartych w nich załączników,
-
korzystaj z managerów haseł – pozwalają tworzyć silne hasła oraz przechowywać je w odpowiednio zabezpieczonym miejscu,
-
nie klikaj w podejrzanie wyglądające linki – nawet jeśli otrzymujesz je od znajomych,
-
używaj zapory ogniowej firewall,
-
nie klikaj w okna wyskakujące na pulpicie lub w przeglądarce – mogą prowadzić do zainfekowanych stron,
-
twórz kopie zapasowe ważnych danych – dzięki temu unikniesz ich nieodwracalnej utraty,
-
loguj się do banku za pomocą wirtualnej klawiatury – pozwoli to zapobiec przechwyceniu danych identyfikacyjnych,
-
korzystaj z oprogramowania antywirusowego z funkcją wykrywania exploitów metodą analizy behawioralnej oraz ochrony sieci w czasie rzeczywistym,
-
skanuj pliki zapisane na zewnętrznym nośniku przed ich uruchomieniem.
Nasi klienci mogą skutecznie chronić swój komputer przed exploitami i wieloma innymi złośliwymi programami. Pozwala im na to usługa Bezpieczny Internet z programem antywirusowym, wyposażonym w opcję automatycznych aktualizacji. W ramach tej usługi możesz również korzystać z zapory ogniowej, filtra antyspamowego, kontroli rodzicielskiej czy ochrony danych płatniczych.
Exploit, czyli jedno z najpoważniejszych cyberzagrożeń dla firm
Pojawienie się exploita na służbowym urządzeniu może być ogromnym problemem. Kradzież danych, zablokowanie firmowych komputerów dla okupu czy brak dostępności kluczowej infrastruktury ICT mogą w jednej chwili sparaliżować pracę firmy. Co zrobić, aby ochronić służbowe komputery przed exploitem?- Netia Ochrona Poczty – w ramach usługi na bieżąco filtrujemy i blokujemy niebezpieczne wiadomości e-mail. Do naszych działań wykorzystujemy zaawansowane narzędzia, które sięgają do wciąż aktualizowanych informacji Globalnej Bazy Wiedzy.
- Kompleksową ochronę przed zagrożeniami zapewni usługa Netia Managed UTM. Znajdziesz w niej rozwiązania chroniące zarówno użytkowników sprzętu służbowego, jak i firmowe zasoby sieciowe.
To tylko dwie z naszych usług. Sprawdź pozostałe usługi cyberbezpieczeństwa i powierz ochronę firmy profesjonalistom.
Sprawdź także oferty internetu w Gdańsku, internetu w Gdyni oraz internetu w Warszawie.
Exploit to zagrożenie dotyczące także przedsiębiorstw. Sprawdź również, jakie rodzaje ataków hakerskich są zagrożeniem dla firm. Poznaj zasady firmowego cyberbezpieczeństwa oraz skorzystaj z usług cyberbezpieczeństwa dla firm.