21 lutego 2020
Oto wszystkie części „Harry’ego Pottera”! W jakiej kolejności oglądać filmy?
Choć wszystkie części „Harry’ego Pottera” powstały już lata temu, przygody młodego czarodzieja nadal są uwielbiane i chętnie oglądane. Kochają je zarówno najmłodsi widzowie, dopiero poznający świat Hogwartu, jak i starsi fani, w dzieciństwie z niecierpliwością czekający na każdą kolejną książkę J.K. Rowling. Z myślą o osobach, które chciałyby przypomnieć sobie historię Harry’ego albo które dotychczas nie miały do czynienia z tą słynną sagą, przygotowaliśmy poniższy artykuł – oto wszystkie filmowe części „Harry’ego Pottera” po kolei!
„Harry Potter” – wszystkie części po kolei
Niemal każdy zna główne postaci słynnej sagi od Rowling – nie trzeba więc szczegółowo przedstawiać tytułowego bohatera ani przyjaciół Harry’ego Pottera. W poniższych częściach po kolei prezentujemy jednak ważniejsze postacie, które Harry spotkał na swojej drodze – bez zagłębiania się w szczegóły. Nasz artykuł to tylko zachęta do tego, aby obejrzeć wszystkie części Harry’ego Pottera, w odpowiedniej kolejności!
„Harry Potter i kamień filozoficzny”, reż. Chris Columbus (2001)
Pierwszą część „Harry’ego Pottera” Rowling napisała w 1997 roku (polskie wydanie w roku 2000) – i książka szybko stała się bestsellerem. To opowieść fantasy, której fabuła rozgrywa się w alternatywnym, choć dobrze nam znanym świecie – miejscem akcji jest bowiem Ziemia (głównie Anglia), różnica polega jednak na tym, że w uniwersum od Rowling istnieje magia. Nie wszyscy o tym wiedzą: tylko niewielka część społeczeństwa, obdarzona talentem magicznym, może uczęszczać do specjalnych szkół czarodziejstwa czy pracować w magicznych ministerstwach. Pozostali ludzie to mugole – są pozbawieni specjalnych umiejętności i nieświadomi istnienia magii.
Harry Potter, jedenastoletnia sierota wychowywana przez mugolskie wujostwo, też nie zdawał sobie sprawy z takiego podziału świata. Ciotka i wujek, którzy wyjątkowo znali tajemnicę magii, ukrywali ją przed Harrym i dopiero wizyta dziwnego gajowego ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa wszystko wyjawiła. Harry dowiaduje się, że ma niezwykły dar, tak jak jego zmarli rodzice, i że jego przeznaczeniem jest Hogwart – najlepsza szkoła dla czarodziejów na świecie. Zostaje w niej przydzielony do Gryffindoru, jednego z czterech domów, a jego nowe, magiczne życie z początku przebiega wspaniale – zdobywa przyjaciół, poznaje dyrektora Dumbledore’a, czyli jednego z najsławniejszych czarodziejów na świecie, i nawet nieprzyjemny profesor Severus Snape nie zmienia jego pozytywnego nastawienia. Szczęście nie może jednak trwać wiecznie, ponieważ Ten Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać, czyli Lord Voldemort, zabójca rodziców Harry’ego, nadal żyje i planuje powrót po wielu latach…
„Harry Potter i komnata tajemnic”, reż. Chris Columbus (2002)
Drugą napisaną przez Rowling częścią „Harry’ego Pottera” po kolei była „Komnata tajemnic” z 1998 roku (polskie wydanie w roku 2000). Harry zaczyna kolejne semestry nauki w Hogwarcie – szkoła jest dla niego niemal jak prawdziwy dom, dlatego z niecierpliwością oczekiwał końca wakacji. Ponownie spotyka swoich najlepszych przyjaciół, Rona Wesleya i Hermionę Granger, a także nielubianego ucznia z innego, konkurencyjnego domu, Slytherinu – Dracona Malfoya. Przed wyjazdem do Hogwartu w domu jego wujostwa odwiedza go jeszcze Zgredek, czyli specyficzny domowy skrzat. Efekt tej wizyty jest opłakany i mało brakuje, a Harry nie mógłby wyjechać do szkoły… szczęśliwie Ron wraz z braćmi przybywają na ratunek. Dopiero podczas roku szkolnego Harry zdaje sobie sprawę, przed jakim niebezpieczeństwem Zgredek próbował go ostrzec i co czyha na niego w Hogwarcie. Odkrywa też związek Lorda Voldemorta z wężami i… z legendarnym Slytherinem, jednym z założycieli Hogwartu.
„Harry Potter i więzień Azkabanu”, reż. Alfonso Cuarón (2004)
Podstawa do ekranizacji, czyli książka „Więzień Azkabanu”, została wydana w 1999 roku (w Polsce w 2001). W tej części Harry Potter poznaje kolejną osobę powiązaną ze swoją rodziną – Syriusza Blacka. W magicznym świecie wszyscy są przekonani, że Black to Śmierciożerca (czyli sługa Voldemorta), który zdradził rodziców Harry’ego, a po ucieczce z Azkabanu (najpilniej strzeżonego więzienia na świecie) nadal pragnie dłużyć Czarnemu Panu. Wszystko to może się jednak okazać się fałszywe. Syriusz jest bowiem ojcem chrzestnym Harry’ego i sam opowiada mu zgoła inną historię. Kto faktycznie wydał Lily i Jamesa Potterów? Jak Syriuszowi udało się uciec z więzienia? I jaki związek z tym wszystkim ma profesor Lupin, nowy nauczyciel obrony przed czarną magią, który zdaje się znać profesora Snape’a jeszcze z czasów młodości?
„Harry Potter i Czara Ognia”, reż. Mike Newell (2005)
„Czara Ognia” (książka opublikowana w 2000 roku, w Polsce w 2001) to jedna z tych części „Harry’ego Pottera”, w której można odczuć nieco mroczniejszy klimat – film nadal jest idealny dla młodzieży, jednak jego atmosfera i zakończenie uświadamiają widzowi, że Harry, Ron i Hermiona już praktycznie nie są dziećmi. Harry musi zmierzyć się z mrożącymi krew w żyłach intrygami i wziąć udział w groźnym Turnieju Trójmagicznym, do którego w teorii jest zbyt młody. Mimo że nie zgłaszał swojej kandydatury, Czara Ognia i tak zdecydowała o jego uczestnictwie – Harry nie może więc sprzeciwić się magii i musi podjąć się trzech arcytrudnych zadań. Już w trakcie Turnieju orientuje się, że ktoś maczał palce w przygotowaniu wszystkich konkurencji, a podczas ostatniej wreszcie dowiaduje się, dlaczego wrzucono jego imię do Czary Ognia. Niestety, wtedy będzie już za późno, aby uratować przed śmiercią kogoś, kto zdecydowanie na nią nie zasłużył.
„Harry Potter i Zakon Feniksa”, reż. David Yates (2007)
Piątą częścią „Harry’ego Pottera” po kolei był „Zakon Feniksa”, wydany w 2003 roku (w Polsce w roku 2004). Ekranizacja jest emocjonującym i momentami wzruszającym kinem, w którym widz coraz lepiej poznaje popleczników Voldemorta – i niekoniecznie tych, którzy jawnie ogłaszają się Śmierciożercami. Harry, Ron i Hermiona, aby ochronić się przed działaniami Czarnego Pana, przyłączają się z kolei do Zakonu Feniksa – tajnej organizacji, do której wiele lat temu należeli m.in. rodzice Harry’ego czy Dumbledore. W samej szkole nasi bohaterowie spotykają za to inny problem. Nową nauczycielką obrony przed czarną magią zostaje Dolores Umbridge, podsekretarz z Ministerstwa Magii, która szybko zostaje znienawidzona przez uczniów. Jej surowe metody, upodlające kary i przede wszystkim bezwartościowa, a wręcz szkodliwa wiedza, którą przekazuje, zmuszają Harry’ego i przyjaciół do założenia kolejnej sekretnej organizacji. Muszą przecież nauczyć się walczyć, zanim Voldemort zbierze armię – a chwilowo Hogwart im w tym nie pomoże, zwłaszcza gdy Umbridge zostaje Wielkim Inkwizytorem i zastępuje Dumbledore’a na stanowisku dyrektora…
„Harry Potter i Książę Półkrwi”, reż. David Yates (2009)
Ze wszystkich części „Harry’ego Pottera” to najpewniej dwie ostatnie przynoszą najwięcej wrażeń. Sama książka „Książę Półkrwi” powstała w 2005 roku (w Polsce premiera w roku 2006) – a przez jej zakończenie czytelnicy z ogromną niecierpliwością czekali na kontynuację, mającą jednocześnie zamknąć całą serię „Harry’ego Pottera”.
Harry, na prośbę Dumbledore’a, wyrusza z nim na poszukiwanie Horkruksów, czyli przedmiotów, w których Voldemort umieścił cząstki swojej duszy. Póki istnieje przynajmniej jeden Horkruks, Czarnego Pana nie da się pokonać – i tak narodzi się ponownie. Aby lepiej zrozumieć powiązanie Voldemorta z Horkruksami, Harry musi przekonać profesora Slughorna, nowego nauczyciela eliksirów, do wyjawienia pewnej tajemnicy. Pomoże mu w tym dziwny podręcznik, niegdyś należący do Księcia Półkrwi. Tylko kim właściwie był ten geniusz eliksirów? I czy jego notatki, zapisane na marginesach podręcznika, mogą pozwolić Harry’emu na zdobycie nowej magicznej broni?
„Harry Potter i Insygnia Śmierci”, dwie części, po kolei z 2010 i 2011 roku, reż. David Yates
Ostatnią część „Harry’ego Pottera” Rowling wydała w 2007 roku (polskie wydanie w roku 2008). Yates podzielił tę powieść na dwa filmy – i dzięki temu mógł szczegółowo pokazać wszystkie wydarzenia z wielkiego, emocjonującego finału sagi.
W „Insygniach Śmierci” dochodzi do ostatecznej walki Harry’ego z Voldemortem – podczas wielkiej Bitwy o Hogwart będą mogli w końcu stanąć oko w oko. Zanim jednak do tego dojdzie, Harry musi dokończyć dzieła Dumbledore’a i zniszczyć wszystkie Horkruksy, w przeciwnym wypadku Voldemorta nie uda się uśmiercić. Pomogą mu w tym Ron i Hermiona – aby uratować świat, cała trójka musi porzucić Hogwart i udać się na długie poszukiwania. W samej szkole z kolei dzieje się nieciekawie: Snape triumfuje i przejmuje władzę, wprowadzając terror oraz wpuszczając do środka Śmierciożerców. Uczniowie, niemający w Hogwarcie żadnej opoki, muszą ponownie zawiązać tajną organizację – aby w odpowiednim momencie wspomóc Harry’ego w jego spotkaniu z Voldemortem.
Gdzie obejrzeć wszystkie części „Harry’ego Pottera” po kolei?
Wszystkie części „Harry’ego Pottera” dostępne są w HBO Max, podobnie jak ekranizacje opowiadające o przygodach Newta Skamandera – „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” (2016) oraz „Fantastyczne zwierzęta i zbrodnie Grindelwalda” (2018, w obu reż. David Yates). To kolejne historie osadzone w świecie magii wymyślonym przez Rowling, które powstały na podstawie jej książki. Filmów z Newtem Skamanderem jest zaplanowanych o wiele więcej – zanim jednak wejdą do kin, warto odświeżyć sobie wszystkie części „Harry’ego Pottera” i ponownie zagłębić się w to niesamowite uniwersum!
Dzięki abonamentowi internetowemu od Netii dostęp do HBO Max możesz otrzymać gratis.