26 listopada 2019
Jak zabezpieczyć telefon w sieci – przed kradzieżą, szpiegowaniem czy włamaniem?
Kradzieże smartfonów oraz gromadzonych na nich danych stały się na tyle powszechne, że każdy użytkownik powinien wiedzieć, jak zabezpieczyć telefon. Brak należytej rozwagi pod tym względem może skutkować utratą pieniędzy, cennych danych oraz prywatności. Poznajcie najczęściej występujące zagrożenia oraz sposoby przeciwdziałania im.
Chroń swój smartfon tak jak komputer
Obecnie większość z nas praktycznie nie rozstaje się ze swoim telefonem. Korzystamy z niego w domu, pracy, środkach komunikacji miejskiej czy podczas zakupów. Sporą uwagę poświęcamy zwykle kwestii tego, jak zabezpieczyć telefon przed zniszczeniem mechanicznym. Przy zakupie smartfona patrzymy więc na to, czy jego obudowa jest zbudowana ze szkła hartowanego i włókna węglowego. Korzystamy także z dodatkowej ochrony w postaci etui, które niweluje negatywne skutki upuszczenia telefonu.
Czy jednak zastanawiamy się nad tym, co się stanie, jeśli niepowołane osoby uzyskają dostęp do naszego telefonu? W pamięci urządzeń mobilnych przechowujemy przecież wiele cennych danych, w tym osobowych. Nigdy nie możemy być pewni, kiedy potencjalni cyberprzestępcy będą chcieli je wykraść. Dlatego system na telefonie powinien być chroniony w analogiczny sposób jak w komputerze – nie może na nim zabraknąć zwłaszcza oprogramowania antywirusowego.
Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą?
Wystarczy nawet chwila nieuwagi, aby telefon wpadł w ręce złodziei. Może tak się stać, jeśli zostawimy go na ladzie sklepowej podczas zakupów lub na stoliku w restauracji czy gdy będziemy z niego korzystać w zatłoczonym miejscu. Smartfona łatwo również zgubić, zwłaszcza kiedy nosimy go w płytkiej kieszeni – istnieje wtedy spore ryzyko, że wypadnie podczas siadania. Może znaleźć go jakiś złodziej, który spróbuje uzyskać dostęp do naszych poufnych danych.
Jak zabezpieczyć telefon przed włamaniem? Warto zawczasu zadbać o:
- Uruchomienie funkcji lokalizacji oraz zdalnego blokowania. Obie są dostępne w usłudze Bezpieczny Smartfon. Dzięki ich wykorzystaniu można szybko namierzyć urządzenie, a także uniemożliwić korzystanie z niego osobie postronnej.
- Uaktywnienie blokady ekranu. Obecnie w tym celu są stosowane takie metody jak podanie hasła, numeru PIN, a także rozpoznawanie twarzy lub odcisków palców.
- Oznaczenie telefonu za pomocą inicjałów na obudowie, co ułatwia jego odnalezienie.
- Zaznajomienie się z unikalnym numerem IMEI. Aby go poznać, wystarczy uaktywnić na telefonie skrót klawiszowy *#06#.
Przechwytywanie loginów, haseł i innych danych wrażliwych
Kolejnym zagrożeniem podczas korzystania z telefonu obsługującego internet jest przechwytywanie przez cyberprzestępców danych wrażliwych. Mogą być oni zainteresowani zwłaszcza naszymi hasłami, loginami, numerem PIN i PESEL, a także danymi płatniczymi. Nie wiedząc, jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą danych, możemy narazić się m.in. na wyczyszczenie konta bankowego, włamanie na skrzynkę pocztową czy zaciągnięcie kredytu na nasze dane przez inną osobę.
Jak zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem?
Warto pamiętać o następujących kwestiach:
- Lepiej za każdym razem wylogowywać się z aplikacji, z której już nie korzystamy. Same aplikacje powinny być pobierane jedynie z bezpiecznych źródeł, np. Google Play.
- Przydatne jest korzystanie z funkcji ochrony haseł oraz danych płatniczych. Hasła należy co pewien czas zmieniać i nadawać im trudną do rozszyfrowania formę – najlepiej, aby zawierały małe i duże litery, liczby oraz znaki specjalne.
- Zalecamy także zachowanie ostrożności podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, zwłaszcza jeśli połączenie nie jest szyfrowane.
- Bezpieczny telefon powinien być również systematycznie aktualizowany, a gromadzone w nim dane zabezpieczane w postaci kopii zapasowej. Brak aktualizacji systemu, przeglądarki internetowej oraz innych aplikacji na smartfonie naraża na ataki ze strony hakerów. Nieaktualne wersje oprogramowania mogą bowiem zawierać błędy systemowe oraz luki w zabezpieczeniach.
Niebezpieczne witryny
Inne zagrożenie czekające na użytkowników telefonów komórkowych to niechciane witryny. Najczęściej są to wyskakujące w przeglądarce internetowej strony, które komunikują nas o wygranej w loterii czy zainfekowaniu urządzenia przez wirusy. Klikając w odnośniki na takich witrynach, możemy nieświadomie pobrać szkodliwe oprogramowanie. Cyberprzestępcy często rozsyłają również wiadomości mailowe i SMS z linkami do systemów płatności online. Podszywają się wtedy pod zaufane instytucje, takie jak banki, kurierów, sąd, policję czy ZUS. Otwieranie tego typu hiperłączy może spowodować, że haker włamie się na nasze konto bankowe i wyczyści je z bieżących środków. Jak zabezpieczyć telefon przed takim włamaniem i kradzieżą?
Usługa Bezpieczny Smartfon automatycznie blokuje niechciane witryny. Obejmuje również system ochrony rodzicielskiej, chroniący dziecko przed zagrożeniami internetowymi, takimi jak hazard czy pornografia.
Warto zatem pamiętać o pełnym zabezpieczeniu swojego telefonu przed kradzieżą oraz zagrożeniami ze strony cyberprzestępców. Najważniejsze jest posiadanie na urządzeniu oprogramowania antywirusowego, funkcji ochrony haseł, a także zdalnej lokalizacji i blokady.