11 lutego 2021
Jak zwiększyć pamięć w telefonie? I co to w ogóle jest pamięć wewnętrzna?
Na twoim smartfonie wyświetla się komunikat z prośbą o zwolnienie miejsca? Dowiedz się więc, jak zwiększyć pamięć w telefonie i dlaczego warto zrobić to jak najszybciej. Nie musisz od razu kupować nowego modelu urządzenia – istnieje wiele legalnych sposobów na zwiększenie pamięci telefonu.
Dlaczego nie warto zwlekać ze zwiększeniem pamięci? I czym w ogóle jest pamięć wewnętrzna?
W każdym smartfonie znajduje się określonej wielkości pamięć wewnętrzna telefonu. Co to jest? Nazywamy w ten sposób ilość wolnej przestrzeni, która umożliwia przechowywanie na urządzeniu różnego rodzaju danych, np. plików i programów. Im więcej pamięci określanej w gigabajtach (GB), tym więcej informacji można zapisać. W nowych modelach telefonów 16 GB pamięci to minimum.
Jeżeli w urządzeniu będzie mało wolnej wewnętrznej pamięci, wtedy stracisz możliwość zapisywania nowych zdjęć, filmów i innych plików, a także instalowania aplikacji. Niczego nie pobierzesz z internetu, nie nagrasz filmu ani nie zrobisz zdjęcia za pomocą aparatu. Zarazem korzystanie ze sprzętu stanie się uciążliwe – programy będą się długo otwierać, telefon może się zawieszać, a także zaczną się pojawiać alerty o przepełnionej pamięci. Może ponadto nie być możliwe zaktualizowanie programu antywirusowego czy systemu operacyjnego do nowszej wersji, co znacząco obniży bezpieczeństwo korzystania z telefonu.
Jak zwiększyć pamięć wewnętrzną telefonu – 10 sprawdzonych sposobów
Przedstawiamy 10 sprawdzonych metod na to, jak zwiększyć pamięć w telefonie. Skorzystaj z nich, aby rozwiązać problem z brakiem miejsca na telefonie.
1. Odinstaluj nieużywane aplikacje
Na szybkie zwiększenie pamięci telefonu pozwala odinstalowanie nieużywanych aplikacji lub wyłączenie ich określonych komponentów.
Aby sprawdzić, które aplikacje nie były od dłuższego czasu używane:
-
wejdź na swoje konto w sklepie Google Play,
-
wybierz z menu głównego „Moje gry i aplikacje”,
-
przejdź do zakładki „Zainstalowane”,
-
wybierz opcję sortowania „Ostatnio używane” – sprawdź, kiedy ostatnio korzystałeś z aplikacji znajdujących się na dole listy,
-
usuń aplikacje nieużywane od dłuższego czasu.
2. Usuń niepotrzebne pliki
Wolne miejsce możesz również odzyskać dzięki usunięciu niepotrzebnych plików. Najwięcej miejsca zajmują filmy, muzyka oraz zdjęcia, dlatego warto przejrzeć je w pierwszej kolejności.
3. Wyczyść pamięć podręczną
Dobrym sposobem na to, jak zwolnić miejsce na telefonie, jest usunięcie plików tymczasowych (cache) aplikacji z pamięci podręcznej. Można to zrobić na kilka sposobów:
-
skorzystaj z wbudowanego w telefonie Managera Pamięci,
-
zainstaluj i użyj zewnętrznej aplikacji do czyszczenia pamięci podręcznej,
-
usuń cache metodą ręczną – w tym celu wejdź do ustawień telefonu, wybierz „Aplikacje”, następnie stuknij w nazwę wybranej aplikacji, po czym wskaż opcję „Pamięć Wewnętrzna” i użyj funkcji „Wyczyść Pamięć Podręczną”.
6. Użyj karty microSD
Kolejnym skutecznym sposobem na to, jak zwiększyć pamięć wewnętrzną telefonu, jest umieszczenie w urządzeniu karty microSD. Tego typu zewnętrzna pamięć pozwala zyskać nawet 500 GB dodatkowego wolnego miejsca. Przed jej zakupem warto się jednak upewnić, czy wybrany model smartfona jest wyposażony w gniazdo microSD oraz czy obsługuje kartę o określonej pojemności.
Po zakupie karty pamięci należy przenieść na nią zainstalowane aplikacje – można to zrobić w ustawieniach. Warto również skorzystać z dostępnej w ustawieniach aparatu funkcji automatycznego zapisywania zdjęć na takiej karcie.
7. Dodaj kartę microSD do pamięci wewnętrznej urządzenia
Istnieje możliwość dodania na stałe zewnętrznej karty microSD do pamięci wewnętrznej telefonu. W tym celu:
-
wejdź do ustawień pamięci,
-
wybierz opcję „Karta SD”,
-
skorzystaj z funkcji „formatuj jako pamięć wewnętrzna”.
Pamiętaj, że sformatowanie karty uniemożliwi jej wykorzystywanie jako zewnętrznego nośnika danych.
8. Korzystaj z aplikacji w wersji lite
Popularne aplikacje, takie jak np. Facebook czy Messenger, są dostępne w lżejszej wersji. Warto zdecydować się na ich pobranie, aby zaoszczędzić pamięć w telefonie.
9. Skopiuj pliki na komputer
Jeszcze inny sposób na to, jak zwolnić pamięć w telefonie, to skopiowanie plików i kontaktów na dysk komputera. Najłatwiej zrobić to za pomocą kabla USB. Dokładne instrukcje z wyjaśnieniem, jak przesłać zdjęcia z telefonu na komputer oraz jak skopiować kontakty z telefonu na komputer, znajdują się na naszym blogu.10. Korzystaj z wirtualnej chmury
Warto również skorzystać z nowoczesnego rozwiązania, jakim jest przesłanie plików z telefonu do wirtualnej chmury, np. Google Drive, Dropbox czy OneDrive. Dobrą opcją będzie także zsynchronizowanie zdjęć w Zdjęciach Google. W tym celu wejdź do ustawień tej aplikacji, a następnie aktywuj funkcję „Kopia zapasowa i synchronizacja” poprzez dotknięcie suwaka. Pamiętaj, że dostęp do plików zapisanych w chmurze oraz automatyczna synchronizacja będą możliwe jedynie pod warunkiem aktywnego połączenia telefonu z internetem.
11. Przeskanuj system antywirusem
Może się okazać, że problem szybko przepełniającej się pamięci wewnętrznej jest spowodowany infekcją systemu przez złośliwe oprogramowanie, np. robaka komputerowego czy rootkita. Warto więc zainstalować na urządzeniu program antywirusowy i skorzystać z funkcji skanowania. Na naszym blogu można ponadto znaleźć porady, jak chronić telefon przed wirusami.
Netia Mobile – telefonia komórkowa dla każdego
Nasi klienci mogą korzystać z pakietów telefonii komórkowej Netia Mobile z nielimitowanymi połączeniami, SMS-ami i MMS-ami. W każdym pakiecie do dyspozycji użytkownika jest internet mobilny – w zależności od wybranej opcji limit transferu to 2 GB, 12 GB lub 72 GB. Dostęp do szybkiego i stabilnego internetu pozwoli swobodnie przesyłać pliki z telefonu do chmury, aby zwiększyć wolną pamięć wewnętrzną. Nasi klienci zyskują także możliwość skorzystania z dodatkowej ochrony telefonu, czyli z usługi Bezpieczny Smartfon z programem antywirusowym