09 sierpnia 2023
Jaki internet do domu na wsi wybrać? Co zrobić, gdy nie ma światłowodu?
Masz dom w wiejskiej miejscowości i zastanawiasz się, jaki internet na wsi będzie najlepszy? Sprawdź dostępne rodzaje internetu i dowiedz się, na co zwracać uwagę podczas wyboru łącza.
Szybki internet na wsi – sprawdź dostępność światłowodów
Internet światłowodowy to najszybsze i najstabilniejsze łącze, które pozwala osiągać prędkość pobierania nawet w okolicach 1 Gb/s. Aktualnie mogą z niego korzystać głównie mieszkańcy dużych miast. Sytuacja w ostatnich latach zaczyna się zmieniać dzięki Programowi Operacyjnemu Polska Cyfrowa Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. W jego ramach kolejne polskie wsie uzyskują dostęp do sieciowej infrastruktury światłowodowej.
Internet kablowy
Jaki internet, gdy nie ma światłowodu, będzie najlepszy do domu na wsi? Jeśli chcesz mieć stałe łącze bez limitów danych, dobrym rozwiązaniem może okazać się kablowy internet szerokopasmowy. Najczęściej operatorzy dostarczają go za pomocą miedzianych kabli telefonicznych. Wykorzystują w tym celu różne technologie, np. DLS, ADSL, SDSL lub LAN.
Łącze kablowe pozwala osiągnąć maksymalną prędkość pobierania w granicach 100 Mb/s. Może być to więc dobry internet na wsi, jeśli nie ma światłowodu. Do jego zalet zalicza się dużą odporność na zakłócenia – działa stabilnie w różnych warunkach atmosferycznych i bez względu na ukształtowanie terenu.
Internet satelitarny
Jaki internet na wsi możesz zainstalować, jeśli nie masz dostępu do infrastruktury światłowodowej ani sieci kablowej? W takim przypadku warto rozważyć łącze satelitarne. Największą zaletą tej technologii jest jej powszechna dostępność – można więc korzystać z internetu w każdej polskiej wsi.
Nowoczesny internet satelitarny Starlink zapewnia dobre parametry, w tym prędkość pobierania nawet do 500 Mb/s. Obecnie znajduje się on na etapie wczesnego rozwoju i jego montaż może być kosztowny. Standardowe łącze satelitarne zapewnia znacznie niższy download, w okolicach 10–30 Mb/s. Sporą wadą takiego internetu jest duży PING, co wynika ze sporej odległości, jaka dzieli satelity od Ziemi. Dlatego nie jest to dobre łącze do gier, streamowania czy wideokonferencji. Sprawdzi się za to do podstawowych czynności, np. przeglądania internetu czy obsługi poczty elektronicznej.
Internet satelitarny jest objęty limitem transferu danych, dlatego nie będzie odpowiedni do domu, w którym korzysta z łącza jednocześnie kilka osób. Może nie działać stabilnie – jest podatny na zakłócenia spowodowane deszczem, dużą wilgocią i wiatrem. Aby zainstalować taki internet na wsi, trzeba też ponieść spore koszty instalacji łącza.
Łącze radiowe
Czy łącze radiowe to dobry internet na wsi? Niekoniecznie. Pozwala osiągać nieduże prędkości pobierania – maksymalnie kilkadziesiąt Mb/s. Najlepiej działa w pobliżu nadajników, lecz wraz z odległością spada jakość sygnału radiowego. Osłabiają go także różne zakłócenia, np. wysokie drzewa, budynki czy inne urządzenia elektroniczne, które działają na tych samych częstotliwościach. Często dochodzi do awarii łącza z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych, w tym zwłaszcza silnego wiatru i burzy.
Internet radiowy ma kilka zalet, które mogą przemawiać za jego wyborem do domu na wsi. Przede wszystkim jest łatwo dostępny praktycznie w każdym miejscu i nielimitowany, co odróżnia go od łącza satelitarnego. Po stronie plusów można też zapisać łatwość montażu i nieduże koszty instalacyjne.
Internet mobilny
Jaki internet na wsi bez kabla będzie najlepszym wyborem? Jak dotąd bezkonkurencyjny jest internet mobilny. Z najnowszego standardu 5G można aktualnie korzystać głównie w dużych miastach (choć to się szybko zmienia!), dlatego najlepsze parametry pozwala uzyskać technologia LTE 4G. W zasięgu takiej sieci mobilnej znajduje się obecnie ponad 90% miejscowości w Polsce.
Maksymalna prędkość internetu mobilnego 4G może wynieść nawet do 600 Mb/s – w przypadku agregacji pasm LTE. Rzeczywista prędkość zależy jednak od wielu czynników, w tym zwłaszcza:
- odległości od nadajnika,
- liczby użytkowników, którzy są w danym momencie podłączeni do sieci,
- warunków atmosferycznych – siłę sygnału może zakłócić np. silny wiatr czy śnieg,
- ukształtowania terenu,
- gęstości zabudowy, drzew i innych obiektów,
- parametrów routera i urządzenia do odbioru internetu.
Z internetu mobilnego można korzystać zarówno na komputerze, laptopie, jak i urządzeniach mobilnych (np. smartfonie czy tablecie). Trzeba tylko włożyć kartę SIM od operatora do telefonu, modemu lub routera z wbudowanym modemem. Następnie należy jeszcze skonfigurować ustawienia APN.
Jeśli szybki internet na wsi ma służyć jako łącze domowe, warto wybrać pakiet z jak największym limitem transferu danych, np. 500 GB czy 1000 GB. Dzięki temu internet mobilny może być praktycznie nielimitowany – nie trzeba obawiać się ostrzeżenia o przekroczonym limicie danych i związanego z tym spadku prędkości. Z internetu mobilnego można korzystać nie tylko w domu, lecz także w podróży.
Stabilny i szybki internet na wsi – sprawdź ofertę Netii
Chcesz mieć szybki internet na wsi? Sprawdź naszą ofertę i wybierz pakiet, który najlepiej sprawdzi się w twoim domu. W wybranych miejscowościach oferujemy internet światłowodowy w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Do wyboru jest łącze o prędkości pobierania do 1 Gb/s, 600 Mb/s lub 300 Mb/s. Możesz wybrać internet w pakiecie z kanałami telewizyjnymi – Dla Każdego, Dla Fanów Sportu lub Dla Kinomaniaka. Na czas trwania umowy udostępniany naszym klientom nowoczesny router.
Gdy nie ma światłowodu w twoim miejscu zamieszkania, możesz wybrać szybki internet na wsi w technologii mobilnej. Oferujemy internet domowy LTE w trzech opcjach limitu transferu danych – 100 GB, 500 GB lub 1000 GB. W cenie abonamentu otrzymasz od nas router Wi-Fi z zewnętrzną anteną oraz wzmocnioną kartą SIM, która jest odporna na różne warunki pogodowe. Dzięki temu uzyskasz silny sygnał internetu bezprzewodowego w całym domu – nawet na wsi ze słabym zasięgiem. Dostępność usługi w sieci 4G LTE sprawdzisz na naszej mapie.
Dodatkowo możesz skorzystać z usługi Bezpiecznego Internetu – przez 2 pierwsze miesiące bez dodatkowych opłat. Ochronisz przed zagrożeniami sieciowymi zarówno swój komputer, jak i urządzenia mobilne.
Chcesz mieć zapewnioną stabilność internetu stacjonarnego i szybkość mobilnego łącza? Możesz skorzystać z naszej oferty internetu hybrydowego 2 w 1. Otrzymasz od nas zestaw ODU IDU 300 (router i zewnętrzną antenę), który pozwala na dzielenie ruchu internetowego. Dzięki temu zachowasz dostęp do sieci nawet w przypadku awarii jednego z łącz.
Sprawdź także oferty internetu w Warszawie, internetu w Krakowie oraz internetu we Wrocławiu.
Jeśli interesuje cię niezawodne i szybkie łącze, które wykorzystasz w swojej firmie do efektywnej pracy, sprawdź ofertę internetu Netia BDI oraz Netia GigaNet!