09 lutego 2021
Konfiguracja telefonu – jak zrobić to samodzielnie? Co to jest?
Konfiguracja telefonu może zostać przeprowadzona przez operatora w salonie lub podczas rozmowy telefonicznej z konsultantem. Można również skonfigurować urządzenie samodzielnie, co pozwoli zaoszczędzić czas. Jest na to kilka sposobów, które prezentujemy w poniższym artykule.
Co to jest konfiguracja telefonu i w jakich celach się ją wykonuje?
Konfiguracja telefonu to czynności polegające na wprowadzeniu właściwych ustawień, które umożliwiają korzystanie z najważniejszych funkcji urządzenia. Dzięki jej przeprowadzeniu można korzystać z usług dostarczanych przez operatora sieci komórkowej – wysyłać i odbierać wiadomości SMS, MMS oraz maile, a także korzystać z pakietu internetowego w ramach transmisji danych. Skonfigurowanie telefonu jest konieczne w przypadku każdego urządzenia, jednak w zależności od modelu może przebiegać w inny sposób.
Jak skonfigurować telefon na automatyczne sposoby?
Konfigurację telefonu można przeprowadzić w sposób automatyczny oraz ręczny. Poniżej opisujemy krótko automatyczne metody – do ręcznej przejdziemy w kolejnej części tekstu.
1. Automatyczna konfiguracja telefonu
Jest możliwa w przypadku większości nowoczesnych modeli, które są wyposażone w oprogramowanie wyszukujące optymalne ustawienia. W takim przypadku po umieszczeniu karty SIM i pierwszym uruchomieniu telefonu do użytkownika zostanie automatycznie wysłany SMS z właściwą konfiguracją. Wystarczy otworzyć taką wiadomość, a następnie potwierdzić wgranie konfiguracji poprzez wskazanie opcji „Aktywuj” lub „Zainstaluj”. Niektórzy operatorzy wysyłają również do swoich klientów odnośnik do strony internetowej, którego kliknięcie spowoduje rozpoczęcie pobierania ustawień.
2. Zamówienie konfiguracji SMS-em
Jeśli wiadomość z automatyczną konfiguracją nie została dostarczona lub przypadkowo ją usunąłeś, możesz wysłać darmowego SMS-a z prośbą o ponowne przesłanie ustawień. Wiadomość należy przesłać na numer, który operatorzy zwykle podają na swojej stronie internetowej. Konieczne może być wysłanie dwóch wiadomości – odrębnie dla konfiguracji internetu oraz MMS-ów.
3. Skorzystanie z formularza na stronie internetowej operatora
Niektórzy operatorzy umożliwiają również zamówienie konfiguracji poprzez formularz online. Należy wtedy wpisać w odpowiednim polu numer swojego telefonu, a czasami również wybrać model urządzenia. W celu weryfikacyjnym może być konieczne wprowadzenie na telefonie podanego numeru PIN.
Jak skonfigurować telefon samodzielnie w ręczny sposób?
Jeżeli dany model telefonu nie umożliwia przeprowadzenia automatycznej konfiguracji, konieczne będzie wtedy wprowadzenie ustawień metodą ręczną.
Ręczna konfiguracja nie jest niczym trudnym ani czasochłonnym. Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak zrobić to na dwa sposoby – resetując wprowadzone ustawienia lub tworząc nowy punkt dostępu.
1. Konfiguracja telefonu poprzez zresetowanie ustawień
Możliwe jest przywrócenie telefonu do domyślnych ustawień dla usług danego operatora. W tym celu kieruj się poniższą instrukcją:
-
włącz telefon z umieszczoną kartą SIM,
-
stuknij w ikonę „Ustawienia”,
-
wybierz opcję „Sieć i internet” – w zależności od modelu telefonu oraz wersji systemu operacyjnego może być ona również dostępna pod nazwą „Sieci komórkowe”, „Sieć i internet”, „Połączenia”, „Transmisja danych” czy „Karty SIM i sieci komórkowe”,
-
stuknij w „Punkty dostępowe” – alternatywna nazwa to „Punkty dostępowe (APN)”,
-
skorzystaj z opcji „Resetuj ustawienia” – może także występować jako „Wyzeruj” lub „Przywróć ustawienia domyślne”.
2. Utworzenie nowego punktu dostępowego APN
Możesz również wprowadzić ręczną konfigurację poprzez dodanie nowego punktu dostępowego APN (Acces Point Name). W ten sposób wprowadzisz odpowiednie ustawienia sieci internetowej oraz wiadomości MMS. Kieruj się poniższą instrukcją, a na pewno poradzisz sobie z tym zadaniem:
-
uruchom telefon ze znajdującą się w nim kartą SIM,
-
upewnij się, że masz uruchomioną transmisję danych na telefonie,
-
wejdź w ustawienia telefonu,
-
odszukaj opcję „Punkty dostępu”,
-
stuknij w symbol „+”, co pozwoli stworzyć nowy APN,
-
wpisz w poszczególne pola parametry konfiguracyjne swojego operatora – powinny być one dostępne na jego stronie internetowej. Nasi klienci znajdą je tutaj,
-
po wprowadzeniu wszystkich informacji potwierdź utworzenie nowego punktu dostępowego.
Wśród parametrów konfiguracyjnych APN znajdują się m.in.:
-
nazwa konfiguracji,
-
APN (punkt dostępu),
-
nazwa użytkownika,
-
hasło,
-
uwierzytelnienie,
-
typ APN,
-
protokół APN,
-
adres IP,
-
podstawowy serwer DNS,
-
strona domowa/MMSC,
-
serwer proxy,
-
port serwera proxy,
-
port MMS.
Szukasz operatora telefonii komórkowej? Postaw na Netia Mobile!
Aby konfiguracja telefonu przebiegła szybko i bezproblemowo, warto skorzystać z oferty wiarygodnego operatora. Nasi klienci mogą uruchomić automatyczną konfigurację, wysyłając dwa darmowe SMS-y na numer 8090. W ofercie Netia Mobile są do wyboru trzy pakiety – każdy z nielimitowanymi wiadomościami SMS i MMS, a także nieograniczonymi połączeniami na telefony stacjonarne i komórkowe w Polsce. Oferta jest zróżnicowana ze względu na wielkość pakietu danych internetowych – 2 GB, 12 GB lub 72 GB. Każdy nowy użytkownik może też przez 3 miesiące bezpłatnie przetestować usługę Bezpieczny Smartfon.
Komunikacja telefoniczna jest ważna również dla przedsiębiorców. Sprawdź ofertę usług komunikacji dla firm.