22 lipca 2020
Najlepsze filmy o psach – TOP 5 polecanych produkcji dla dorosłych i dzieci
Jeśli kochasz zwierzęta, szczególnie te czworonożne merdające ogonem, pewnie z przyjemnością oglądasz filmy o psach. Te mądre, wierne, ale i niekiedy zwariowane zwierzaki stały się głównymi bohaterami wielu produkcji. Do wyboru jest wiele gatunków – od wzruszających czy smutnych filmów o psach po komedie, przy których może nawet zaboleć brzuch ze śmiechu.
W tym artykule opowiemy o pięciu tytułach:
-
„Mój przyjaciel Hachiko”, reż. L. Hallström
-
„O psie, który wrócił do domu”, reż. C.M. Smith (film dostępny w HBO GO)
-
„Marley i ja”, reż. D. Frankel
-
„101 dalmatyńczyków”, reż. H. Luske, C. Geronimi, W. Reitherman
-
„Sekretne życie zwierzaków domowych”, reż. C. Renaud, Y. Cheney
Fabularne filmy o psach warte obejrzenia
„Mój przyjaciel Hachiko” (2009), reż. L. Hallström
„Mój przyjaciel Hachiko” jest remakiem japońskiego filmu „Hachiko Monogatari” z 1987 roku. To z pewnością jeden z piękniejszych i bardzo wzruszających filmów o psach. Parker Wilson (Richard Gere) jest wykładowcą muzyki na uniwersytecie. Codziennie dojeżdża do pracy pociągiem. Pewnego dnia znajduje na peronie szczeniaka rasy akita inu. Zabiera go ze sobą do domu, jednak nie ma zamiaru go zatrzymać. Chce znaleźć jego obecnych właścicieli lub chociaż nowy dom, jednak wszystko zawodzi i ostatecznie psiak zostaje z rodziną Wilsonów. Zarówno Hachiko, jak i Parker bardzo się do siebie przywiązują. Każdego dnia czworonóg odprowadza swojego pana na pociąg, czeka na niego kilka godzin, po czym obaj wracają do domu. Jednak pewnego dnia Parker nie pojawia się na peronie – a Hachiko czeka na niego przez kolejne 10 lat…
Historia Hachiko jest oparta na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w Japonii w pierwszej połowie XX wieku. Gdy o niezwykłej lojalności psa dowiedział się kraj, pies stał się sensacją. Do dziś jest tam symbolem wierności. Czworonóg doczekał się kilku pomników (jeden stoi na stacji Shibuya, gdzie Hachiko codziennie czekał na swojego pana, inny na stacji niedaleko domu, w którym mieszkał). Chociaż może wydawać się to niektórym dziwne, Hachiko został spreparowany i można go oglądać w Narodowym Muzeum Przyrody i Nauki w Tokio.
„O psie, który wrócił do domu” (2019), reż. C. M. Smith, dostępny w HBO GO
Ten ciepły, familijno-przygodowy film o miłości psa do swojego ludzkiego opiekuna jest adaptacją filmową powieści W. Bruce’a Camerona o tym samym tytule. Książka należy do serii Był sobie pies (dwie inne części cyklu również zostały zekranizowane). Produkcja opiera się na motywie z książki, która jeszcze kilka lat temu znajdowała się w kanonie szkolnych lektur – „Lassie, wróć” Erica Knighta. Jeśli szukasz więc luźnego, fajnego filmu o psach, ta pozycja powinna przypaść Ci do gustu.
Lucas (Jonah Hauer-King) jest młodym studentem medycyny, który ratuje szczeniaczka z budynku przeznaczonego do rozbiórki. Nadaje jej imię Bella (głos: Bryce Dallas Howard) i od tego momentu są niemal nierozłączni. Niestety w Denver – mieście, w którym mieszka chłopak – rasa psa jest uważana za agresywną i zgodnie z prawem taki czworonóg nie może chodzić po ulicy, w przeciwnym razie jest zabierany do schroniska. Lucas nie chce się rozstać z Bellą, dlatego postanawia przeprowadzić się do miejsca, gdzie nie obowiązują podobne przepisy. Nie może jednak tego zrobić od razu. Postanawia więc zawieźć Bellę do przyjaciela poza granicę stanu Kolorado, po czym dojechać, gdy tylko pozałatwia wszystkie formalności. Suczka jednak nie rozumie planu Lucasa i decyduje się sama do niego wrócić, przebywając prawie 650 kilometrów. Co czeka ją po drodze?
„Marley i ja” (2008), reż. D. Frankel
John (Owen Wilson) uważa się za szczęściarza. Ożenił się z piękną Jennifer (Jennifer Aniston), kobietą jego marzeń. Nie dojrzał jeszcze do bycia ojcem, natomiast w Jenny budzi się instynkt macierzyński. Za radą przyjaciela para przygarnia szczeniaka rasy Labrador retriever i nadaje mu imię Marley. W głowie Johna kiełkuje myśl, że żona będzie zajmować się psiakiem i tym samym zaspokoi chęć posiadania dziecka, a on zyska spokój na kilka kolejnych lat. Psiak jest jednak bardzo zwariowany, nie umie długo usiedzieć w jednym miejscu. Można by uznać, że psie dziecko z czasem z tego wyrośnie i nabierze rozumu. Niestety, w przypadku Marleya tak się nie dzieje. Jakich kłopotów przysporzy swoim właścicielom? Włącz tę uroczą komedię obyczajową i daj się wciągnąć w zwariowane życie rodziny Groganów.
Animowane filmy o psach dla dzieci
„101 dalmatyńczyków” (1961), reż. H. Luske, C. Geronimi, W. Reitherman
Kto nie słyszał o tej bajce! To chyba jeden z najlepszych filmów o psach wszech czasów, a jednocześnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych produkcji Disneya. Gdy między Pongiem (dubbing: Maciej Małek) i Cziką – w niektórych wersjach produkcji: Perditą – (dubbing: Alicja Krawczykówna), psami rasy dalmatyńczyk, rodzi się miłość, na świat przychodzi piętnaście szczeniąt. Zarówno właściciele zwierząt, jak i same psy są bardzo szczęśliwi. Spokój burzy Cruella de Mon (dubbing: Ewa Szykulska) – kobieta bezwzględna i skupiona wyłącznie na sobie. Składa propozycję kupienia szczeniaków, z których skór chce zrobić futro. Oferta zostaje oczywiście natychmiastowo odrzucona. Cruella jest jednak osobą dążącą po trupach do celu, dlatego porywa małe psiaki. Rodzina rusza im na ratunek.
„101 dalmatyńczyków” doczekało się kilku animacji oraz dwóch filmów fabularnych. Nad tytułem pracowało 50 grafików, którzy namalowali blisko 6,5 miliona łatek dla wszystkich dalmatyńczyków występujących w animacji! Produkcja jest adaptacją książki Dodie Smith wydanej w 1956 roku.
„Sekretne życie zwierzaków domowych” (2016), reż. C. Renaud, Y. Cheney
Czy zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój zwierzęcy pupil, gdy wychodzisz do pracy lub szkoły? Czy to, że po powrocie kanapa jest w stanie nienaruszonym, po pokoju nie unosi się pierze z poduszek, a na środku pokoju nie została rozrzucona karma, oznacza, że czworonożny przyjaciel przespał spokojnie kilka godzin? Ten animowany film o psach i innych zwierzakach domowych pokaże, że nie!
Max (dubbing: Tomasz Borkowski) mieszka w niewielkim mieszkaniu razem ze swoją ukochaną panią. Wiedzie spokojne życie, jest rozpieszczany na każdym kroku, do szczęścia nic mu więcej nie potrzeba. Wszystko się zmienia, gdy w domu pojawia się „ten trzeci” – Duke (dubbing: Jakub Wieczorek), ogromne, włochate psisko znalezione na ulicy. Zwierzaki nie przypadają sobie do gustu i robią wszystko, by utrudnić sobie życie, co prowadzi do kłopotów, ale i niespodziewanej przygody.
Filmy o psach i nie tylko – czyli co jeszcze puścić dzieciom?
Nieważne, czy jesteś dzieckiem, czy lata młodości masz za sobą – każdy wiek jest dobry, aby usiąść wygodnie przed ekranem i włączyć jeden z opisanych wyżej filmów o psach! A jeśli interesują cię inne animacje, które mógłbyś włączyć swojemu dziecku, polecamy nasz ranking bajek Disneya albo ranking filmów familijnych!
A codzienną dawkę animacji, filmów i seriali dla dzieci znajdziesz w jednym z naszych pakietów TV – sprawdź dostępne oferty i wybierz telewizję w sam raz dla siebie i całej rodziny!