16 października 2020
Najlepsze seriale młodzieżowe – TOP 14 tytułów
Przygotowaliśmy dla Was 14 propozycji naszym zdaniem najlepszych seriali młodzieżowych, dzieląc je na kilka gatunków. Produkcje obyczajowe opowiadają historie zwykłych ludzi, pokazując ich codzienne życie, które przeważnie nie jest usłane różami. Dramaty skupiają się na trudnej tematyce, która dotyka współczesną młodzież. Komedie wprawią każdego w dobry nastrój, natomiast produkcje fantasy wprowadzą do życia nieco magii. Oto wszystkie fajne seriale młodzieżowe, jakie warto zobaczyć!
Młodzieżowe seriale obyczajowe
„Pogoda na miłość” (2003–2012)
Głównymi bohaterami 9-sezonowej produkcji są przyrodni bracia, którzy nie darzą się zbytnią sympatią. Nathan jest gwiazdą drużyny koszykowej i wychował się w dostatku, z kolei Lucas to samotnik, wychowywany tylko przez matkę. Chociaż chłopcy unikają siebie całe swoje życie, los sprawia, że Lucas dołącza do drużyny i bracia zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu. Produkcja skupia się na intrygach i zawirowaniach emocjonalnych młodej, a później już dorosłej, grupy przyjaciół oraz skomplikowanych więzach rodzinnych.„Pogoda na miłość” zyskała bardzo dużą popularność nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Serial wygrał 3 razy Teen Choice Awards i był nominowany w różnych konkursach 27 razy.
„Życie na fali” (2003–2007), twórca: J. Schwartz
W 2003 roku „Życie na fali” podbijało słupki popularności w USA i 50 innych krajach na świecie.
Ryan pochodzi z rozbitej rodziny, jednak szczęście uśmiecha się do niego, gdy zostaje adoptowany przez swojego obrońcę sądowego, który wraz z rodziną wiedzie dostatnie życie. Nieufny chłopak z czasem zaprzyjaźnia się z dziećmi swoich przyszywanych rodziców oraz mieszkającymi nieopodal dwoma dziewczynami. Chociaż wydawałoby się, że życie w biednej i niebezpiecznej dzielnicy to same problemy, Ryan odkrywa, że bogaci ludzie również je mają, podobnie jak bolesne traumy.
„90210” (2008–2013)
Spin-off jednego z najlepszych seriali młodzieżowych w latach 90.: „Beverly Hills, 90210”. Fani oryginalnej wersji spotkają w produkcji znanych sobie bohaterów, a także powrócą do niektórych miejsc, które były miejscem fabuły pierwotnego serialu.
Głównymi bohaterami „90210” jest rodzeństwo, Annie i Dixon, którzy wraz z rodzicami przeprowadzają się do Beverly Hills, by zaopiekować się babcią. Aklimatyzacja w nowej, renomowanej szkole, w której uczy się zamożna młodzież, nie jest łatwa. Rodzeństwo jednak nawiązuje nowe przyjaźnie i przeżywa miłosne zawirowania. Nie ominą ich młodzieńcze intrygi bogatych i pewnych siebie uczniów, dla których używki są na porządku dziennym.
Komediowe seriale młodzieżowe
„Freaks and Geeks” (1999–2000), twórca: P. Feig
Chociaż nakręcono tylko jeden sezon, ta produkcja jest uważana przez magazyny Rolling Stone, Time czy Entertainment Weekly za jeden z najlepszych seriali młodzieżowych wszech czasów. Decyzja o porzuceniu produkcji spotkała się w wielkim niezadowoleniem widzów.
Dlaczego serial zyskał taką popularność? Przede wszystkim dlatego, że ukazywał dwie strony medalu – grupę popularnych i luzackich uczniów oraz kujonów i nerdów. I każda ekipa miała coś do dowiedzenia. Ukazywał także rozterki młodzieży (brak akceptacji zarówno ze strony rówieśników, jak i samego siebie, poszukiwanie własnego „ja” czy problemy koleżeńskie i rodzinne), jednak nie stronił od humoru. Nie bez znaczenia była też obsada – m.in. James Franco, Jason Segel czy Linda Cardellini.
„Inna” (2011–2016), twórca: L. Iungerich
Życie piętnastoletniej Jenny zmienia się o 180 stopni, gdy z szarej myszki zostaje jedną z popularniejszych uczennic w szkole. A wszystko za sprawą wypadku, który wszyscy mylnie uważają za próbę samobójczą. Teraz jest postrzegana jako osoba z problemami, przez co staje się interesująca dla innych uczniów. I chociaż dziewczyna zawsze marzyła o zyskaniu popularności (od realizacji tego celu wstrzymywały ją kompleksy, nieśmiałość i brak przebojowości), nie o takiej rozpoznawalności marzyła… Teraz, chcąc nie chcąc, musi się zmierzyć z tym, co zgotował jej przypadek. Jak wykorzysta swoją popularność?
„All Night” (2018), twórca: J. Ubaldi
Każdy ma marzenia. Niektóre z nich mogą szybko stracić termin ważności… Koniec roku w szkole średniej już niebawem, a bal absolwentów jest ostatnią szansą na spełnienie swoich pragnień! I właśnie o tym opowiada ten 10-odcinkowy serial komediowy dla młodzieży „All Night”.
„Heathers” (2018), twórca: J.A. Micallef
Czarno-komediowy serial inspirowany filmem „Śmiertelne zauroczenie” z 1988 roku. Heather jest popularną i zbuntowaną uczennicą elitarnego liceum oraz liderką małej grupy, w skład której wchodzą druga Heather (dziewczyna), trzeci Heather (chłopak) oraz Veronica. Liderka Heather w coraz bardziej upokarzający sposób traktuje Veronicę. Pewnego dnia w szkole pojawia się tajemniczy chłopak – J.D. Zaczyna on spędzać czas właśnie z Veronicą. Z kolei w wyobraźni upokarzanej uczennicy pojawiają się niepokojące, makabryczne sceny…
Najlepsze seriale młodzieżowe dramatyczne
„Skam” (2015–2017), twórca: J. Andem
Norweski dramat obyczajowy, który opowiada o perypetiach uczniów liceum w Oslo. Dotyka tematów, które przeżywa każdy nastolatek – skomplikowane i trudne relacje (również związkowe) z rówieśnikami, potrzeba akceptacji i tolerancji.
Serial „Skam” zyskał w Norwegii ogromną popularność – szacuje się, że niemal każdy norweski nastolatek śledził losy bohaterów. I chociaż stwierdzenie „każdy” może być przesadzone, serial doczekał się swoich wersji m.in. we Włoszech, Belgii czy Francji.
„Euforia” (2019–…), twórca: S. Levinson
Mocny serial o nastolatkach od HBO, w którym nie ma lukru i ugrzeczniania. Produkcja w dosadny sposób ukazuje, jakie mogą być trudy dorastania wśród współczesnej młodzieży. I chociaż niejednemu będzie trudno w to uwierzyć, takie historie również mają miejsce. Produkcja jest amerykańskim remakiem izraelskiego serialu o tym samym tytule.
Rue jest narkomanką po odwyku. Po powrocie do domu spotyka transseksualną Jules. Poznajemy także sportowca, który ma problem z agresją, na czym bardzo cierpi jego dziewczyna, czy nastolatkę, która pragnie zmienić swoją reputację. Jak w wielu opisanych już w tym zestawieniu najlepszych serialach młodzieżowych, tu również poruszane są trudne tematy – traumy z dzieciństwa, problemy w rodzinie i wśród rówieśników czy akceptacja samego siebie i poszukiwanie swojej ścieżki w życiu.
Serial możesz obejrzeć w HBO Max.
„Szukając Alaski” (2019), twórca: J. Schwartz
Miles jest nowym uczniem w szkole z internatem, w której poznaje i zakochuje się w zbuntowanej i pełnej energii dziewczynie o nietypowym imieniu – Alaska. Nastolatka ma specyficzne, nieco ponure podejście do życia, mimo to jest bardzo inteligentna i zabawna. Jednocześnie Miles zaprzyjaźnia się z grupką rówieśników, którzy zaczynają wywierać na niego niekoniecznie dobry wpływ.
Ten 8-odcinkowy serial dla młodzieży jest adaptacją debiutanckiej książki Johna Greena – znajdziesz go na platformie HBO Max.
„Słodkie kłamstewka” (2010–2017) oraz „Słodkie kłamstewka: Perfekcjonistki” (2019), twórca: I. M. King
Bohaterkami „Słodkich kłamstewek” – filmowej adaptacji cyklu Sary Shepard – są cztery przyjaciółki: Aria, Spencer, Emily i Hanna. Jeszcze rok temu do grupy należała również Alison, jednak zniknęła ona w niewyjaśnionych okolicznościach i jest uważana za zmarłą. Dziewczyny po tym tragicznym wydarzeniu oddaliły się od siebie, zaczynają dostawać pogróżki od kogoś, kto podpisuje się „A” i zna wszystkie ich tajemnice. Nastolatki zaczynają podejrzewać, że wiadomości wysyła Alison, jednak wkrótce zostają odnalezione jej zwłoki. Akcja tego dramatu z elementami thrillera i kryminału trzyma w napięciu!
„Słodkie kłamstewka: Perfekcjonistki” to z kolei spin-off serialu powyżej – znajdziesz go na platformie HBO Max. Bohaterami są niektóre postaci znane z oryginalnej wersji, które zaczęły naukę na uniwersytecie. Mieszkańcy tego miasteczka próbują uchodzić za perfekcyjnych – do czasu, aż ginie jeden student. Na jaw zaczynają wychodzić sekrety i kłamstwa, a obłuda i fałsz wychodzą na światło dzienne.
Fajne seriale młodzieżowe z gatunku fantasy
„Pamiętniki wampirów” (2009–2017), twórcy: K. Williamson, J. Plec oraz „Wampiry: Dziedzictwo” (2018–…), twórca: J. Plec
Po sukcesie sagi „Zmierzch” romantyczne historie o wampirach zaczęły być bardzo popularne. I chociaż seria książek L.J. Smith, na podstawie której nakręcono serial, została wydana na początku lat 90. XX wieku, dopiero po ponad 15 latach przeniesiono ją na mały ekran.
Bohaterką produkcji jest Elena, popularna dziewczyna, która po stracie rodziców usuwa się w cień. Jej życie się zmienia i nabiera tempa, gdy zakochuje się w niej dwóch nowo przybyłych braci, Damon i Stefan Salvatore, którzy okazują się wampirami.
„Wampiry: Dziedzictwo” – możliwy do obejrzenia na HBO Max – to spin-off popularnego pierwowzoru. Główną postacią jest Hope. Nie jest ona jednak zwyczajną nastolatką – w jej żyłach płynie krew trzech nadprzyrodzonych istot – wampira, wilkołaka oraz czarownicy. Hope uczęszcza do szkoły dla nadprzyrodzonych istot im. Braci Salvatore, gdzie uczy się kontrolować swoje wyjątkowe moce.
„Roswell: w kręgu tajemnic” (1999–2002)
Jak wiele telewizyjnych produkcji odcinkowych, tak i „Roswell…” jest ekranizacją cyklu książek – ich autorką jest Melinda Metz. Pisarka wykorzystała w powieści wydarzenie, które w 1947 obiegło całą Amerykę, wprowadzając wszystkich w konsternację – rzekome rozbicie się statku UFO.
Produkcja należy do gatunku science-fiction i skupia się na historii trzech nastolatków. Gdy byli dziećmi, dwoje z nich zostało przygarniętych przez małżeństwo, trzecie natomiast zamieszkało u miejscowego pijaczyny. Przez lata ukrywają przed wszystkimi tajemnicę, że nie pochodzą z tego świata. Taki sekret nie może jednak być ukrywany w nieskończoność…
„Buffy, postrach wampirów” (1997–2003), twórca: J. Whedon
W 1992 roku nakręcono film, do którego scenariusz napisał J. Whedon. Niezadowolony z komediowego efektu artysta postanowił 5 lat później stworzyć mroczniejszy serial bazujący na tej samej historii – i tak narodził się serial młodzieżowy „Buffy…” w odcinkowej wersji.
Buffy nie jest zwykłą nastolatką – to pogromczyni wampirów i innych nadprzyrodzonych istot. Po wyrzuceniu ze szkoły w Los Angeles, gdzie podpaliła salę gimnastyczną (która była pełna wampirów, ale nikt o tym nie wie), 16-letnia dziewczyna wraz z matką przeprowadza się do miasteczka w Kalifornii. Ma nadzieję na nowe, spokojniejsze życie. Niestety, niedługo potem okazuje się, że Sunnydale leży w miejscu Wrót Piekieł, przez które przechodzą wszelkie supernaturalne, krwiożercze bestie. Wraz z poznanym w nowej szkole bibliotekarzem Buffy rozpoczyna polowanie.
Zdajemy sobie sprawę, że powyższe zestawienie da się rozszerzyć o jeszcze więcej fajnych seriali młodzieżowych. Nie możemy jednak rozpisywać się w nieskończoność! Jednak jeśli tak samo jak my jesteś fanem seriali – nie tylko tych młodzieżowych – koniecznie zapoznaj się z naszym pakietem Dla Kinomaniaka. Oferujemy w nim dostęp do wielu serialowych kanałów oraz do platformy HBO Max.