06 maja 2020
VoIP – co to jest i kiedy może ci się przydać?
Telefonia internetowa VoIP to dosyć nowa technologia, o której wciąż wielu z nas nie słyszało. Jednak grono osób tym rozwiązaniem stale się powiększa. W poniższym artykule omówimy, co to VoIP, jakie są zalety telefonii internetowej oraz w jakich sytuacjach może nam się przydać.
Czym jest VoIP?
VoIP (ang. Voice over Internet Protocol) to rodzaj technologii, który umożliwia użytkownikom przesyłanie połączeń głosowych poprzez łącze internetowe lub inne sieci wykorzystujące protokół IP - tradycyjne połączenia głosowe przekazywane są przez nadajniki naziemne.
Jak działa VoIP?
Korzystanie z technologii VoIP jest dosyć łatwe i nie wymaga od nas dodatkowego sprzętu. Niezbędne jest posiadanie urządzenia łączącego się z internetem – np. komputera, ale może być to również urządzenie mobilne.
Ważnym aspektem, jest to, aby nasze urządzenie było podłączone do adaptera VoIP, inaczej określany jako bramka VoIP. W przypadku gdy sprzęt nie jest w niego wyposażony, to musimy zakupić je osobno. Adapter niezbędny jest do zmiany sygnału analogowego na dane VoIP. Większość nowoczesnych telefonów komórkowych posiada to rozwiązanie, wystarczy skonfigurować urządzenie jako terminal do połączeń internetowych.
Jeżeli chcemy wykonywać połączenia z komputera, to wystarczy podłączyć odpowiednie akcesoria oraz zainstalować na nim komunikator. Inną opcją jest zakupienie sprzętu przeznaczonego do komunikowania z użyciem VoIP, czyli telefonu VoIP.
Niezbędnym elementem, aby korzystać z technologii VoIP, jest stabilny, a przede wszystkim szybki internet, który sprawi, że połączenia będą wysokiej jakości oraz wykonywane bezproblemowo. Ten aspekt jest szczególnie ważny w przypadku firm, które masowo korzystają wykonują lub odbierają połączenia.
Różnice między telefonią internetową a tradycyjną
Technologia internetowa, czyli VoIP, cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie w firmach, które każdego dnia wykonują setki, jak nie tysiące połączeń. Niewykluczone jednak, że w przyszłości ta technologia przyda się także indywidualnym użytkownikom. Jakie są zatem różnice między telefonią tradycyjną a internetową, o których warto wiedzieć?
- Sposób przekazywania sygnału - niezbędnego do wykonania połączenia. W telefonii tradycyjnej odpowiedzialne za to są naziemne nadajniki. W przypadku internetowej za komunikację odpowiada łącze internetowe, a głos przesyłany jest cyfrowo.
- Opłaty za połączenia - wykorzystywanie telefonii internetowej do wykonywania połączeń jest znacznie tańsze niż z użyciem tej tradycyjnej – możemy zaoszczędzić nawet do 70% kosztów. Praktyką jest, że operatorzy telefonii internetowej oferują nam pakiety, w ramach których nie ponosimy żadnych kosztów, z kolei połączenia wewnątrz sieci są całkowicie bezpłatne.
- Tańsze rozmowy międzynarodowe - bez względu na to, czy dzwonimy na telefon komórkowy, czy stacjonarny, w kraju czy poza nim, to koszty połączenia internetowego są zazwyczaj niższe niż te wykonane w tradycyjny sposób. Połączenia w roamingu również są znacznie mniej kosztowne niż z użyciem telefonie tradycyjnej. Jednak warto tutaj podkreślić, że musimy mieć stały dostęp do internetu.
- Jakość połączeń - korzystanie z telefonii stacjonarnej często zakłócane jest przez szumy, piski czy trzaski – wykonywanie połączeń poprzez VoIP charakteryzuje się niezwykle wysoką jakością rozmowy. Jednak warunkiem jest posiadanie szybkiego łącza internetowego.
- Możliwość przypisania numeru do miejsca, a nie osoby - urządzania telefonii VoIP powiązane są z kontem użytkownika, a nie numerem telefonu. Oznacza to, że istnieje możliwość przełączania się między danymi rozmowami przychodzącymi, co minimalizuje liczbę połączeń nieodebranych. Ta różnica jest szczególnie istotna dla firm, których nieodłącznym elementem jest wykonywanie i odbieranie telefonów.
Szybkie łącze internetowe
Bezproblemowe korzystanie z technologii VoIP jest możliwe przy posiadaniu szybkiego i niezawodnego internetu. W naszej ofercie znajdziesz internet światłowodowy – jest on znacznie szybszy niż połączenia Wi-Fi. Klienci mogą także skorzystać z szybkiego internetu światłowodowego w zestawie z telewizją.
Niezawodna łączność jest kluczowa również dla klientów biznesowych. Zapoznaj się z ofertą komunikacji z klientem od Netii.