15 listopada 2020
Wabbit, czyli nietypowy rodzaj zagrożenia w komputerze
Wabbit to rodzaj zagrożenia typu malware, które jest uznawane za pierwsze w historii złośliwe oprogramowanie posiadające zdolność do samoreplikacji. W artykule wyjaśniamy dokładniej, co to jest wabbit, jakie są jego charakterystyczne cechy oraz jak go rozpoznać.
Co to jest wabbit?
Wabbit to złośliwe oprogramowanie , które jest w stanie replikować się bez wiedzy użytkownika. Działa w sposób zbliżony do robaków komputerowych oraz wirusów. Podobnie jak tego rodzaju zagrożenia potrafi szybko się powielać i obciążać system w komputerze, wyczerpując jego wewnętrzne zasoby. Można jednak wskazać między nimi kilka istotnych różnic:
-
Przede wszystkim wabbit nie posiada zdolności do powielania się przez sieć na inne systemy. Potrafi jedynie replikować się w ramach określonej sieci lokalnej – na komputerze z zainfekowanym systemem.
-
Jest oprogramowaniem rezydentnym, czyli działającym w tle. W przeciwieństwie do wirusów nie zaraża innych plików.
Do charakterystycznych cech wabbita można zaliczyć:
-
Zdolność do samoreplikacji.
-
Działanie w tle.
-
Brak zdolności do powielania się przez sieć.
-
Działanie jedynie w ramach lokalnej sieci – na zainfekowanym komputerze.
-
Niezdolność do zarażania innych plików,
W jaki sposób działa wabbit, jakie powoduje zagrożenia i jak go rozpoznać?
Wabbit działa w oparciu o mechanizm szybkiego mnożenia się kopii jednego określonego procesu i generowania ogromnej liczby zapytań. Taką operacją może być np. nieustanne kopiowanie tego samego folderu, co prowadzi do całkowitego wyczerpania się zasobów pamięci komputera. Korzystanie z urządzenia przestaje być wówczas możliwe. Finalnie dochodzi do awarii komputera i bezpowrotnej utraty zapisanych danych.
Wabbit jest w stanie zainfekować jedynie ten system, na którym zainstalowano tego typu złośliwe oprogramowanie – nie potrafi przedostać się na inne urządzenia w sieci. Uruchamia się przy każdym włączeniu urządzenia, gdyż bez świadomości użytkownika dodaje się do autostartu.
Infekcję komputera tego rodzaju zagrożeniem może sygnalizować:
-
Zdecydowanie dłuższy niż do tej pory czas uruchamiania i wyłączania komputera.
-
Wyraźny wzrost poziomu wykorzystania pamięci oraz zasobów procesora.
-
Powolna praca komputera i jego częste zawieszanie się.
-
Znacznie wolniejsze działanie internetu.
-
Często pojawiające się komunikaty o błędach.
-
Brak możliwości otwarcia programów na komputerze.
-
Nagłe zmniejszenie się ilości wolnego miejsca na dysku.
-
Brak reakcji systemu na polecenia użytkownika – np. nie reaguje na akcje za pomocą klawiatury, nie ma możliwości wylogowania się.
-
Komputer samoistnie się restartuje.
Jak usunąć wabbita i w jaki sposób chronić komputer przed infekcją?
Usunięcie wabbita zazwyczaj jest możliwe jedynie z poziomu trybu awaryjnego. Jego uruchomienie pozwala zatrzymać zużywanie zasobów komputera na skutek działania w tle tego typu oprogramowania. W celu jego usunięcia należy przeskanować system programem antywirusowym, a następnie usunąć szkodliwy program lub umieścić w kwarantannie. Pomocne może być również dokładne wyczyszczenie rejestru lub przywrócenie systemu do stanu fabrycznego.
Aby zapobiec infekcji komputera wabbitem oraz innym szkodliwym oprogramowaniem, należy przestrzegać następujących zasad bezpieczeństwa:
-
Korzystaj z dobrego oprogramowania antywirusowego, które wykrywa różne rodzaje zagrożeń. Pamiętaj o jego regularnym aktualizowaniu.
-
Używaj jedynie legalnej wersji systemu operacyjnego oraz innego oprogramowania.
-
Pobieraj programy, filmy, gry i inne pliki wyłącznie z legalnych, zaufanych źródeł.
-
Korzystaj z zapory ogniowej.
-
Nie klikaj w wyskakujące reklamy podczas przeglądania sieci.
-
Nie otwieraj wiadomości mailowych od niezaufanych nadawców, nie klikaj w znajdujące się w nich linki oraz nie pobieraj załączników. Najczęściej są to niebezpieczne wiadomości zawierające SPAM.
-
Jeśli instalujesz darmowe wersje programów, dokładnie czytaj komunikaty wyświetlane w kreatorze. Upewnij się, czy nie wgrywasz w pakiecie innej, nieznanej aplikacji.
-
Nie korzystaj z serwisów internetowych o wątpliwej reputacji, np. stron o tematyce hazardowej czy dotyczącej nielegalnych interesów. Chroń przed nimi swoje dzieci.
-
Zabezpiecz dostęp do sieci Wi-Fi za pomocą silnego hasła – utworzysz je za pomocą generatorów online.
-
Systematycznie aktualizuj system operacyjny, przeglądarkę oraz inne zainstalowane programy.
-
Przeskanuj pliki zapisane na zewnętrznych nośnikach (np. pendrive) przed ich otwarciem na komputerze.
-
Regularnie generuj kopie zapasowe systemu. Pamiętaj o ich zapisywaniu w różnych miejscach – nie tylko na dysku komputera, lecz także w systemach chmurowych oraz na zewnętrznych dyskach.
Nasi klienci korzystający z pakietów internetowych mogą skutecznie chronić swój komputer przed różnego typu szkodliwym oprogramowaniem, w tym programem typu wabbit. Pozwala na to usługa Bezpieczny Internet. W jej ramach możesz korzystać z programu antywirusowego, a także wielu dodatkowych funkcji, takich jak np. zapora ogniowa, ochrona rodzicielska, filtr antyspamowy czy ochrona danych płatniczych.
Jak chronić firmowy komputer przed wabbitem?
Samoreplikujące zdolności wabbita mogą bardzo obciążyć system i sprawić, że praca na sprzęcie służbowym będzie niewykonalna.
- Aby zapobiec pojawieniu się wabbita na Twoim sprzęcie, skorzystaj z usługi Netia Managed UTM, z którą uzyskasz stałą ochronę zarówno użytkowników, jak i zasobów sieciowych. W ramach usługi zyskasz również stały monitoring stanu bezpieczeństwa, całodobowe wsparcie naszych techników, a także konfigurację dostosowaną do indywidualnych wymagań.
- Doskonałym sposobem na sprawdzenie wydajności sprzętu służbowego będzie przeprowadzenie testów podatności, dzięki którym ustalisz, gdzie tkwi problem. Z pomocą biblioteki podatności nasi specjaliści opracują strategię ochrony systemów firmowych, która pozwoli na bezpieczne funkcjonowanie firmy w sieci.
Jeśli zastanawiasz się, która usługa będzie najbardziej korzystna dla Twojej firmy, skontaktuj się z nami! Wspólnie wybierzemy odpowiednie usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Wabbit to zagrożenie, przed którym muszą chronić się także przedsiębiorcy. Poznaj zasady cyberbezpieczeństwa w firmach. Przekonaj się, czy warto postawić na współpracę z dostawcą usług bezpieczeństwa i wybierz odpowiednią ofertę usług cyberbezpieczeństwa dla Twojej firmy.