06 maja 2020
Co to jest trojan? Jak działa ten wirus?
Urządzenia cyfrowe prócz tego, że bardzo ułatwiają nam codzienne życie, mogą być również źródłem zagrożeń. Jednym z nich są wirusy komputerowe np. wirus trojan. Początkowo opóźniają one działanie naszego sprzętu, kolejno powodując poważniejsze szkody. W artykule omawiamy m.in. co to jest trojan, jak działa oraz w jaki sposób możemy go usunąć.
Co to jest wirus trojan?
Na początku warto wyjaśnić, co to jest wirus komputerowy. Jest to rodzaj złośliwego oprogramowania, które może samodzielnie się powielać oraz rozprzestrzeniać na naszym urządzeniu. Co robi trojan na naszym urządzeniu? Początkowo utrudnia nam codzienne użytkowanie, np. poprzez spowolnienie systemu. Niektóre rodzaje wirusów mogą powodować poważne szkody typu utrata danych czy zarażanie naszych danych specjalnie wygenerowanym kodem.
Jednym z rodzajów wirusów komputerowych jest koń trojański, często nazywany w skrócie trojanem. Trojan jest to fałszywe oprogramowanie, które podszywa się pod aplikacje używane przez użytkownika danego urządzenia.
Jak działa trojan? Trojan instaluje w systemie niepożądane elementy, które mogą wyrządzić poważne szkody. Możemy wyróżnić kilka rodzajów trojanów:
- Oprogramowanie szantażujące (ransomware) – jest to typ oprogramowania, które zainstalowane może blokować nam dostęp do naszego systemu lub uniemożliwia odczyt danych znajdujących się na urządzeniu. Ponowne dojście do sprzętu możemy uzyskać poprzez uiszczenie odpowiedniej (wymuszonej) opłaty.
- Oprogramowanie szpiegujące (spyware) – tego rodzaju trojan gromadzi informacje o użytkowniku np. dane osobowe, hasła, numery kart płatniczych oraz historię przeglądanych stron WWW. Programy tego typu mogą również przesyłać innym niechciane wiadomości.
- Bomba logiczna – oprogramowanie, które powoduje zmiany po wykonaniu odpowiednich warunków, np. połączenie się z siecią Wi-Fi, konkretna data czy uruchomienie aplikacji. Bomby logiczne, które zostaną aktywowane, mogą np. skasować dane, zawiesić system lub umożliwić dostęp do systemu osobom niepożądanym.
- Backdoor – luka pozostawiona w zabezpieczeniach systemu, w celu umyślnego wykorzystania w późniejszym czasie. Najczęściej tego rodzaju oprogramowania są stosowane przez twórców danych programów.
W jaki sposób trojan atakuje nasze urządzenie?
Wirusy komputerowe mogą dostać się do naszego systemu na wiele sposobów, warto pamiętać, że tego rodzaju działania stale się zmieniają, a hakerzy pracują nad sposobami, które nie zostaną wychwycone przez użytkowników ani programu antywirusowe.
Do najpopularniejszych sposób, w jaki trojan może dostać się do naszego urządzenia, zaliczamy:
- Przenoszenie poprzez wiadomości e-mail oraz chat online – trojany mogą przenikać w postaci załączników, niewielkich pikseli i linków umieszczonych w treści wiadomości. Po kliknięciu danego elementu trojan automatycznie instaluje się na naszym urządzeniu.
- Pobieranie aplikacji i plików – niedokładne sprawdzenie właściwości danej aplikacji czy pliku może sprawić, że po jego zainstalowaniu umożliwimy innym osobom zdalny dostęp do naszego systemu. Dotyczy to zwłaszcza aplikacji z nieoficjalnych, niezaufanych źródeł.
- Urządzenia zewnętrzne – pobieranie plików zapisanych na urządzeniu zewnętrznym typu pendrive. Również ich modyfikowanie może być groźne dla naszego sprzętu. Ten sposób jest jednym z popularniejszych, aby zainfekować jak najwięcej urządzeń.
Jak usunąć trojana?
Aby zmniejszyć szansę na to, że nasz system zostanie zainfekowany, warto stosować się do kilku zasad:
- Nieotwieranie podejrzanych wiadomości e-mail.
- Nieklikanie w linki nieznanego pochodzenia.
- Unikanie pobierania załączników, o których pochodzeniu nie mamy wiedzy.
- Wykorzystywanie „chmury” do przesyłania danych, a nie zewnętrznych urządzeń.
- Zainstalowanie dobrego programu antywirusowego.
Nawet przy największej ostrożności może zdarzyć się, że nasz komputer zostanie zainfekowany. W jaki sposób usunąć wirusa trojana?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest wyczyszczenie systemu oraz przywrócenie go do stanu fabrycznego przy użyciu odpowiedniego narzędzia antywirusowego. Na rynku istnieje wiele programów, jednym z nich jest oprogramowanie Bezpieczny Internet od Netii.
Bezpieczny Internet stanowi zaawansowaną ochronę przed różnego rodzaju wirusami. Ponadto gwarantuje zaporę ogniową – firewall. Oprogramowanie zostało wyposażone również w filtr antyspamowy oraz kontrolę rodzicielską, a także tryb bezpiecznej bankowości.
Złośliwe oprogramowania to zagrożenie nie tylko dla użytkowników indywidualnych. Sprawdź również, jakie rodzaje ataków hakerskich są zagrożeniem dla firm. Poznaj zasady cyberbezpieczeństwa oraz skorzystaj z usług cyberochrony dla firm.