09 marca 2020
Tethering – co to jest?
Użytkownicy telefonów mogą natknąć się w ustawieniach swojego urządzenia na funkcję o nazwie „tethering”. Co to jest za opcja i w jakich sytuacjach może się przydać – na te pytania odpowiadamy w naszym artykule. Wskazujemy również sposoby uruchomienia tetheringu, a także udzielamy praktycznych wskazówek dotyczących korzystania z niego.
Tethering – definicja pojęcia
Na początek warto wyjaśnić, co to jest tethering. Wyobraź sobie, że pracujesz nad ważnym projektem, a tu nagle internet przestaje działać – np. z powodu awarii sieci czy przerwy w dostawie energii elektrycznej. Deadline zbliża się wielkimi krokami, a ty nie jesteś w stanie dokończyć pracy czy przesłać mailem raportu do klienta. Na szczęście tethering w takiej sytuacji przychodzi z pomocą.
Tethering to metoda, która pozwala uzyskać połączenie z internetem poprzez podłączenie się do punktu dostępu utworzonego za pomocą telefonu komórkowego:
• Smartfon działa wtedy jako modem, który udostępnia internet mobilny innym urządzeniom, takim jak komputer stacjonarny, laptop, tablet czy drugi telefon.
• Funkcję tetheringu można łatwo uruchomić zarówno na sprzęcie z systemem operacyjnym Android, jak i iOS.
• Połączenie z siecią odbywa się w ramach wykupionego u operatora transferu danych komórkowych.
• Tethering jest również nazywany przenośnym hotspotem.
Opcja ta przydaje się nie tylko w pracy, lecz również podczas awarii internetu w domu. Korzystając z tetheringu, nadal możesz przeglądać strony na dużym ekranie. Jest to znacznie wygodniejsze, szybsze i mniej męczące oczy niż praca na telefonie z niedużym wyświetlaczem. Tethering przydaje się również poza domem – pozwala np. udostępniać znajomym internet podczas wspólnej podróży samochodem, autobusem czy pociągiem.
Wsteczny tethering – co to jest?
Możliwe jest również odwrotne działanie, polegające na udostępnieniu internetu z komputera na telefon z użyciem przewodu USB. W tym przypadku mówimy o wstecznym tetheringu (ang. reverse tethering). Jest to znacznie bardziej skomplikowana czynność, wymagająca skorzystania z zaawansowanych ustawień oraz specjalnych aplikacji.
Rodzaje tetheringu
Internet mobilny przy pomocy tetheringu można udostępniać innym urządzeniom zarówno w sposób przewodowy, jak i bezprzewodowy. Na naszym blogu znajduje się dokładna instrukcja, wyjaśniająca krok po kroku, jak włączyć tethering.
Istnieją trzy możliwości utworzenia punktu dostępu:
• Przenośny hotspot Wi-Fi – z internetem mobilnym może łączyć się w tym przypadku każde urządzenie z kartą sieciową, które znajduje się w zasięgu sieci. W celu utworzenia punktu dostępu należy włączyć w telefonie dane komórkowe, a także aktywować hotspot w ustawieniach sieci – w zależności od używanego systemu może on przyjmować np. nazwę „Hotspot osobisty”, „Tethering danych”, „Przenośny router Wi-Fi” czy „Punkt dostępu”. Przenośny hotspot pozwala korzystać z transferu danych mobilnych jednocześnie na kilku urządzeniach. Wystarczy w tym celu włączyć funkcję Wi-Fi, odnaleźć nazwę punktu dostępu, wpisać hasło (jeśli zostało ustawione), a następnie kliknąć „Połącz”
• Bluetooth – aby skorzystać z metody tetheringu bluetooth, należy sparować ze sobą urządzenia, np. dwa smartfony czy telefon z komputerem. Na każdym z nich powinna być włączona funkcja bluetooth. Trzeba również aktywować opcję „Tethering przez bluetooth”. Aby transmisja danych sprawnie przebiegała, urządzenia powinny znajdować się w bliskiej odległości od siebie.
• Kabel USB – ostatnim sposobem zastosowania tetheringu jest podłączenie telefonu do innego sprzętu z funkcją Wi-Fi poprzez kabel USB. W tym celu należy również aktywować na smartfonie funkcję „Tethering przez USB”, co pozwoli komputerowi rozpoznać urządzenie jako modem. Rozwiązanie to umożliwia uzyskanie szybszego i stabilniejszego połączenia w porównaniu do pozostałych rodzajów tetheringu. Zapewnia również dłuższą pracę, ponieważ bateria w telefonie może być na bieżąco doładowywana przez USB.
O czym pamiętać podczas korzystania z tetheringu?
Kiedy już wiesz, co to jest tethering, i potrafisz go włączyć, wtedy warto poznać kilka ważnych zasad korzystania z tej metody:
• Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że połączenie wymaga użycia danych pakietowych internetu mobilnego. Jeżeli jest on limitowany, wtedy szybko może się zużyć – zwłaszcza jeżeli zamierzasz na komputerze pobierać pliki, oglądać filmy czy grać w gry. Dlatego osoby planujące często uruchamiać funkcję tetheringu powinny wybrać u operatora pakiet z jak największą liczbą gigabajtów. W ofercie Netii znajduje się mobilny „Internet bez limitu”, w przypadku którego do wykorzystania jest aż 100 GB transferu.
• Warto pamiętać, że korzystanie z tetheringu nie będzie możliwe, jeżeli zechcesz połączyć się w ten sposób z internetem w miejscu poza zasięgiem sieci operatora.
• Należy mieć też na uwadze, że używanie tetheringu powoduje szybkie rozładowywanie się baterii w telefonie. W związku z tym najlepiej na czas udostępniania punktu dostępu podłączyć urządzenie do prądu za pomocą ładowarki.
• Nie zapominaj również o każdorazowym wyłączaniu funkcji tetheringu, kiedy przestaniesz już z niej korzystać.
Tethering jest stosunkowo bezpieczną opcją nawiązywania połączenia. W tym przypadku nie łączysz się z przypadkową siecią, jak ma to miejsce podczas korzystania z otwartych hotspotów, np. w restauracji czy na dworcu. Po prostu używasz internetu mobilnego ze swojego telefonu. Warto jednak zabezpieczyć utworzony punkt dostępu za pomocą hasła. Uniemożliwi to podłączenie się do sieci niepowołanym osobom, które znajdą się w zasięgu utworzonego hotspota mobilnego.
Szybkie i niezawodne łącze jest podstawą działania niemalże każdej firmy. Sprawdź ofertę internetu symetrycznego od Netii i ciesz się nieprzerwanym dostępem do sieci internetowej.