12 listopada 2019
Jak udostępnić internet z telefonu na komputer, laptop, tablet lub inny telefon? Praktyczny poradnik
Udostępnianie internetu jest szczególnie przydatną opcją podczas awarii domowego lub służbowego łącza. Wiedza o tym, jak udostępnić internet z telefonu, np. na komputer lub tablet, prędzej czy później może okazać się przydatna. Na szczęście nie jest to wiedza specjalistyczna.
Udostępnianie internetu z telefonu – najważniejsze zasady
Zanim jednak zabierzemy się za udostępnianie internetu z telefonu, warto pamiętać o kilku kwestiach.
- Upewnijmy się, że wciąż mamy dane do wykorzystania. Bywa, że poszczególne urządzenia są dla siebie widoczne, ale jednak połączenia z internetem nie ma. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy nie są błędy sprzętowe czy związane z oprogramowaniem, ale właśnie brak danych mobilnych.
- Niektóre urządzenia mogą mieć problemy z konfiguracją. Pomimo tego, że większość dostępnych w Polsce komercyjnych telefonów i komputerów pracuje na którymś z trzech systemów (Android, iOS, Windows), to jednak i wśród nich zdarzają się problemy z kompatybilnością.
Pamiętając o powyższych zasadach spróbujmy zatem odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, jak bezproblemowo udostępnić internet z telefonu komórkowego.
Zobacz, jak łatwo i szybko udostępnić internet z telefonu na inne urządzenie, np. komputer stacjonarny, laptop, tablet czy inny telefon
Zdecydowanie najprostszym sposobem na udostępnienie internetu z telefonu jest zrobienie z niego przenośnego hotspotu Wi-Fi. W ten sposób możemy dostarczyć internet do każdego komputera lub urządzenia mobilnego wyposażonego w działającą kartę sieciową. Co więcej, zarówno w smartfonach wyposażonych w Androida, jak i iOS, udostępnianie internetu bliźniaczo podobnie.
Jak udostępnić internet z telefonu na komputer stacjonarny, laptop, tablet czy inny telefon z pomocą hotspotu Wi-Fi?
- Upewniamy się, że mamy uruchomioną na telefonie funkcjonalność „Dane komórkowe”, „Dane mobilne” itp. – tę, dzięki której mamy dostęp do internetu od operatora.
- Wchodzimy w „Ustawienia”, a następnie w którąś z opcji: „Udostępnianie internetu”, „Hotspot osobisty”, „Tethering danych” czy „Przenośny hotspot” – w zależności od systemu będzie się to inaczej nazywać, ale służy dokładnie do tego samego.
- Następnie wybieramy „Przenośny hotspot Wi-Fi”, „Hotspot osobisty”, „Router Wi-Fi” – w różnych systemach są różne nazwy tej funkcji. Wyświetli nam się w tym momencie nazwa udostępnianej sieci oraz hasło do niej. Zarówno nazwę, jak i hasło można zmienić. Po ewentualnych zmianach nazwy oraz hasła uruchamiamy tę funkcję – zazwyczaj niewielkim suwaczkiem.
- Nasz telefon staje się przenośnym hotspotem i udostępnianie internetu już jest możliwe. Jeżeli tylko komputer stacjonarny, laptop, tablet lub inny telefon mają włączone Wi-Fi, zobaczą udostępnianą sieć. Wystarczy kliknąć w nią, wpisać ustalone hasło – i już, jesteśmy połączeni z internetem przez telefon.
Jest to zdecydowanie najprostszy sposób na to, jak udostępnić internet z telefonu na inne urządzenie – nie wymaga żadnych dodatkowych kabli czy przeprowadzania skomplikowanych konfiguracji. Jeżeli jednak mamy przy sobie zwykły kabel USB 2.0 – micro USB, również za jego pośrednictwem możemy włączyć udostępnianie internetu dowolnemu laptopowi czy komputerowi stacjonarnemu.
Jak udostępnić internet z telefonu na komputer stacjonarny lub laptop za pośrednictwem kabla USB?
Jest to bardzo proste.
- Uruchamiamy „Dane mobilne”.
- Podłączamy telefon do laptopa lub komputera przez złącze USB.
- W ustawieniach szukamy „Udostępniania internetu”, „Modemu USB” lub „Tetheringu przez USB” – powinna to być któraś z tych opcji.
- Następnie wybieramy „Router USB” czy „Telefon jako modem”, przesuwamy suwaczek, akceptujemy połączenie na komputerze – i gotowe, nasz komputer ma dostęp do internetu, bez konieczności wpisywania żadnych haseł.
Co więcej, istnieje również możliwość udostępnienia internetu po kablu USB tabletom i innym smartfonom. Należy zaopatrzyć się w tym celu w kabel 2 x micro USB albo specjalną przejściówkę, przy czym obydwa akcesoria muszą być wykonane w standardzie OTG. Jeżeli producent nie zablokował tej funkcjonalności w swoim sprzęcie, nasz smartfon będzie działał jak zwykły zewnętrzny modem podłączony do innego urządzenia mobilnego kablem USB.
Jaki internet z telefonu będzie najlepszy?
Wiemy już, jak udostępnić internet z telefonu, ale o jaką sieć dokładnie powinniśmy zadbać? Nie jest tajemnicą, że mobilny hotspot jest często ostatnią deską ratunku w biurach czy w domach, w których stałe łącze nagle przestało działać. Ważne, aby internet mobilny, z którego wówczas będziemy korzystać, był stabilny i przede wszystkim nielimitowany, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak długo taka awaria się utrzyma. Optymalnym rozwiązaniem w takim przypadku jest internet mobilny 5G od Netii – niezawodny z pakietami danych nawet do 72 GB, z którego można korzystać nie tylko w wyjątkowych okolicznościach, ale również na co dzień.
Przeczytaj więcej o tym, co to jest sieć 5G.