16 grudnia 2019
Jak udostępnić internet z laptopa na telefon?
Wiedza o tym, jak udostępnić internet z laptopa na inne urządzenia mobilne, może być przydatna w wielu sytuacjach. O tym, kiedy zdecydować się na takie rozwiązanie, a także jak – w zależności od systemu operacyjnego – rozwiązać tego rodzaju problem, przeczytacie poniżej.
Udostępnianie internetu z laptopa – w jakiej sytuacji?
Decyzja o tym, czy i jak udostępnić internet z laptopa na telefon lub inny komputer, podejmowana jest zazwyczaj w sytuacji, gdy sygnał z routera jest niezbyt stabilny lub za słaby dla pozostałych urządzeń.
Wyobraźmy sobie następującą sytuację: nasz laptop lub komputer stacjonarny połączony jest z routerem za pomocą długiego kabla. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy stabilne połączenie pomimo faktu, że router znajduje się dość daleko, na przykład kilka pomieszczeń od nas. Gdybyśmy chcieli w tym przypadku skorzystać z internetu Wi-Fi, mógłby on być za słaby dla naszych urządzeń mobilnych. Jednak zrobienie z komputera punktu dostępowego sprawia, że sygnał jest odpowiednio mocny dla pozostałych urządzeń.
Widać zatem, że kwestia dotycząca tego, jak udostępnić internet z komputera na telefon, nie jest niespotykanym problemem. Być może, prędzej czy później, będziemy musieli skorzystać z tego typu rozwiązań. Warto jednak pamiętać, że w różnych systemach operacyjnych i na różnych urządzeniach udostępnienie internetu z komputera wygląda trochę inaczej.
Jak udostępnić internet z laptopa z Windowsem 10?
Udostępnienie internetu z laptopa z Windowsem 10 na telefon lub jakiekolwiek inne urządzenie przystosowane do pracy w sieci Wi-Fi jest bardzo proste.
Wystarczy, że klikniemy w prawym dolnym rogu ekranu na ikonkę „Sieć”, a następnie z rozwijanego menu wybierzemy „Hotspot mobilny”. Gotowe – właśnie udostępniliśmy sygnał sieci, z której korzysta komputer.
Oczywiście jeżeli robimy to po raz pierwszy, telefon lub jakiekolwiek inne urządzenie może nie połączyć się z udostępnioną siecią, chociażby dlatego, że nie wpisaliśmy odpowiedniego hasła. Dlatego prezentujemy też drugi sposób na udostępnienie internetu.
Wybieramy „Ustawienia”, dalej „Sieć i internet”, a następnie, z bocznego menu, „Hotspot mobilny”. Wybieramy sieć, którą chcemy udostępnić, a po kliknięciu w pole „Edytuj” możemy zmienić nazwę udostępnianej sieci i hasło do niej. Wybieramy pasmo (uwaga: nie wszystkie telefony mogą korzystać z internetu w paśmie 5 GHz), a całość zapisujemy. Na telefonie szukamy udostępnionej sieci, łączymy się z nią, wpisujemy hasło – i gotowe. Wszystko powinno działać.
Jak udostępnić internet z MacBooka na telefon lub inne urządzenie?
Udostępnianie internetu z MacBooka na inne urządzenie wygląda następująco:
- Wchodzimy w „Preferencje systemowe”.
- Wybieramy „Udostępnianie”, a następnie „Udostępnianie internetu”.
- Dalej: „Udostępniaj swoje połączenie” – i wybieramy połączenie sieciowe, które chcemy udostępnić.
- Następnie wybieramy „Inne komputery” oraz sposób połączenia – Wi-Fi, Bluetooth lub inny. Po kliknięciu w „Opcje” wpisujemy nazwę sieci, jej hasło, wybieramy tryb zabezpieczenia.
- Po wszystkim zaznaczamy pole „Udostępnianie Internetu”.
Po chwili wszystko powinno zacząć działać.
Warto jednak pamiętać, że w starszych modelach komputerów Apple’a mogą wystąpić pewne problemy z łącznością. Dzieje się tak chociażby wtedy, gdy internet trafia do komputera poprzez Wi-Fi, a my chcemy go udostępnić również jako połączenie Wi-Fi. Karty sieciowe w starszych MacBookach mogą niezbyt dobrze sobie radzić z „dzieleniem” sygnału na przychodzący i wychodzący. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest chociażby dostarczenie internetu do komputera przez kabel lub modem USB, a udostępnienie jako Wi-Fi. Wtedy powinno zadziałać.
Jak udostępnić internet z komputera na telefon przez USB?
Udostępnienie internetu z komputera na urządzenie mobilne za pomocą kabla USB jest bardziej skomplikowane niż udostępnienie internetu z telefonu na laptop. Nie obejdzie się również bez instalowania aplikacji zewnętrznych z GitHub.
Udostępnianie internetu z komputera na telefon przy pomocy kabla USB nosi nazwę „reverse tethering”, czyli wsteczny tethering. Oto co po kolei należy zrobić, aby udostępnić w ten sposób internet:
- Uruchamiamy na naszym telefonie „Opcje programisty”.
- W nowej zakładce w „Ustawieniach telefonu”, noszącej nazwę „Opcje programisty”, włączamy „Debugowanie USB”. Łączymy telefon z komputerem za pomocą kabla USB.
- Z GitHub ściągamy dwie niewielkie aplikacje: „Gnirehtet” w wersji na system, który używamy, a także najnowszą wersję „Android Debug Bridge”, również w wersji na nasz system. Obydwa pliki są w postaci .zip. Ponadto link do najnowszej wersji ADB znajduje się na tej samej stronie, co potrzebna nam wersja „Gnirehtet”.
- Ważne: po pobraniu obydwa pliki wypakowujemy do tego samego folderu.
- Następnie uruchamiamy wiersz poleceń. Z jego poziomu wchodzimy do folderu, do którego wypakowaliśmy powyższe pliki, po czym instalujemy (również z poziomu wiersza poleceń) aplikację „Gnirehtet”.
- Wracamy do telefonu. Na wszystkie powiadomienia lub prośby, które się pojawiają na ekranie telefonu, odpowiadamy „Zezwól” lub „OK”.
- Znowu uruchamiamy wiersz poleceń, a w nim wcześniej zainstalowaną aplikację „Gnirehtet”.
- Jeżeli chcemy zakończyć udostępnianie internetu, zamykamy wiersz poleceń.
Powyższa instrukcja wygląda na skomplikowaną, ale tak naprawdę wystarczy mieć podstawową wiedzę o nowych technologiach, aby pomyślnie korzystać z reverse tetheringu.
Szybki i stabilny internet udostępniany na urządzenia mobilne? Tylko od Netii
Aby udostępniony internet działał poprawnie, nie powinien mieć żadnych limitów pobierania – tym bardziej że z jednego łącza może korzystać więcej niż jedno urządzenie. Stabilny, szybki internet światłowodowy jest w tym przypadku optymalnym wyborem. Decydując się na tę usługę, otrzymujemy łącze o wysokiej przepustowości, które świetnie sobie radzi z większą liczbą użytkowników. Poza tym, decydując się na światłowód od Netii, mamy również możliwość skorzystania z usługi Bezpieczny Internet, znacznie poprawiającej nasze bezpieczeństwo w sieci.