30 stycznia 2020
Co to jest stream? Kiedy warto się na niego zdecydować?
Aby obejrzeć nowy film lub posłuchać muzyki swojego ulubionego zespołu, nie trzeba pobierać plików z internetu, narażając się na posądzenie o naruszenie praw autorskich. Wystarczy dowiedzieć się, co to jest stream, i aktywnie korzystać z jego możliwości. W artykule przedstawiamy definicję streamingu, wskazujemy możliwości jego wykorzystania, a także podpowiadamy, jak zacząć streamować.
Streaming – co to pojęcie oznacza?
Stream to metoda strumieniowej transmisji danych, która pozwala dostarczać w nieprzerwany sposób sygnał multimedialny od nadawcy do wielu użytkowników. Streamer dostarcza treści multimedialne na serwer, z którym następnie łączą się odbiorcy. Mogą oni słuchać muzyki, oglądać filmy czy transmisje z różnego rodzaju wydarzeń. Wystarczy, że połączą się z internetem i odtworzą wybrany przekaz. Przesyłane przez nadawcę dane są tymczasowo przechowywane w pamięci komputera lub telefonu użytkownika. Odbiorca unika konieczności pobierania plików na dysk twardy komputera, co bywa uciążliwe i długotrwałe zwłaszcza w przypadku ich dużej wielkości. Nie musi się także zastanawiać, czy dysponuje wystarczającą ilością wolnego miejsca do zapisu.
Co można streamować?
Zastanawiając się nad tym, co to jest streaming, zwykle towarzyszy nam skojarzenie z grami komputerowymi. Streamerzy z całego świata dzielą się z tysiącami osób swoją prywatną rozrywką. Przedstawiają własną strategię gry i zwracają uwagę na jej niuanse. Często dzięki streamingowi można zapoznać się z daną produkcją już w dniu jej premiery lub nawet wcześniej. Streamerzy ze świata gier to zwykle osoby o niezwykłej charyzmie i poczuciu humoru, którzy zbierają wokół siebie liczną społeczność. Każdy może w trakcie streamingu komentować na żywo to, co w danej chwili widzi na ekranie. Wielu graczy zarabia na streamowaniu realne pieniądze – dzięki wyświetlanym reklamom, płatnym subskrypcjom, a także dotacjom od swoich wielbicieli oraz sponsorów.
Streamować można jednak nie tylko gry. Strumieniowa transmisja danych pozwala również udostępniać na żywo przekaz z różnego rodzaju wydarzeń, takich jak np.:
-
koncerty,
-
mecze sportowe,
-
firmowe eventy (stream jest wykorzystywany przez wiele firm, które używają go w celu promocji swojego biznesu).
Wiedzieć, co to jest stream, powinni także wykładowcy, nauczyciele i szkoleniowcy. Mogą oni prowadzić zajęcia w formie webinarów, czyli zajęć prowadzonych online, podczas których możliwe jest nawiązywanie interakcji ze słuchaczami poprzez chat. Streaming może ponadto zainteresować pasjonatów i ekspertów z różnych dziedzin, np. zdrowego odżywiania, fitnessu, rozwoju osobistego, majsterkowania, muzyki czy finansów. Zyskują oni możliwość dzielenia się swoją wiedzą na żywo z wieloma zainteresowanymi odbiorcami.
Co jest potrzebne do streamowania?
Aby streamowanie było możliwe, niezbędne jest posłużenie się specjalnym programem do tworzenia streamów na żywo. Pozwala on dekompresować dane za pomocą odpowiedniego kodeka. Do najpopularniejszych programów kodujących można zaliczyć m.in.:
-
OBS Studio,
-
FFSplit,
-
Action!,
-
Camtasia Studio.
Pozwalają one nagrywać to, co dzieje się na ekranie komputera u streamera. Dają możliwość synchronizacji dźwięku z obrazem, przełączania poszczególnych scen czy ustawiania napisów.
Konieczne do streamowania jest również szybkie i stabilne łącze internetowe, aby udostępniany sygnał nie zacinał się i docierał do odbiorców z jak najmniejszym opóźnieniem. Najbardziej polecany dla streamerów jest szerokopasmowy internet światłowodowy, którego prędkość wysyłania (upload) powinna wynosić co najmniej 4 Mb/s. Na naszym blogu można dowiedzieć się więcej na temat parametrów istotnych przy wyborze internetu do streamowania.
Streamer powinien także zaopatrzyć się w wysokiej jakości kamerę i mikrofon do streamingu, zadbać o odpowiednią ilość pamięci RAM, szybki procesor, a także solidne karty sieciową oraz graficzną.
Gdzie można streamować?
W celu stremowania wydarzeń, szkoleń, gry czy innego rodzaju przekazu na żywo należy skorzystać z internetowej platformy do streamowania. Do najpopularniejszych z nich należy YouTube, Facebook oraz Instagram. Znanym serwisem dla graczy oraz miłośników e-sportu jest również Twitch.
Dwa rodzaje streamingu
Aby odpowiedź na pytanie o to, co to jest stream, była pełna, warto wskazać dwa rodzaje streamingu:
-
Pierwszy z nich to transmisje prowadzone na żywo – czyli przekaz z realnie odbywającego się w danym momencie wydarzenia – np. meczu sportowego, imprezy muzycznej czy rozgrywki gracza komputerowego. W tym przypadku konieczne jest posłużenie się nośnikiem źródłowym, takim jak oprogramowanie do przechwytywania ekranu czy kamera video.
-
Istnieje również streaming na życzenie. Nie jest to transmisja z wydarzenia w czasie rzeczywistym, lecz przekaz z zarejestrowanych na serwerze plików multimedialnych, takich jak filmy czy muzyka. Odbiorca może w dowolnej chwili decydować, jaką treść chce odtwarzać. Nie musi więc dostosowywać się do ramówki programu telewizyjnego czy rozgłośni radiowej.
W drugim przypadku streaming może dotyczyć zarówno samego wideo czy samego audio, jak i ich połączenia. W praktyce najczęściej spotyka się streaming muzyki oraz streaming filmów czy seriali razem z dźwiękiem (platformy VoD, np. HBO GO).
Sprawdź także oferty internetu w Białymstoku, internetu w Poznaniu oraz internetu w Lublinie.
Aby komfortowo streamować potrzebujesz niezawodnej sieci internetowej. Do czego jeszcze się przyda? Szybkie i stałe łącze jest ważne nie tylko dla indywidualnych użytkowników - sprawdź też ofertę internetu dla firm!