25 października 2019
Czym jest i jak działa internet światłowodowy?
Gdy decydujemy się na usługę szybkiego internetu, to niemal od razu na myśl przychodzi nam internet światłowodowy. Co to jest, jak działa tego rodzaju łącze, dzięki czemu jest w stanie tak szybko transferować dane i jakie perspektywy ma przed sobą ta technologia – o tym wszystkim przeczytacie poniżej.
Jak działa światłowód? Co to jest?
Światłowód to łącze internetowe wykorzystujące fale świetlne. Jak wiadomo, fale świetle pulsują znacznie szybciej niż fale radiowe – to dlatego internet dostarczany przez światłowód jest szybszy niż Wi-Fi.
Standardowy światłowód składa się z rdzenia, który może być zbudowany z włókna szklanego, plastiku lub półprzewodnika, a także z kilku warstw płaszcza otaczających rdzeń. To właśnie w rdzeniu dochodzi do przesyłania informacji w postaci wiązki światła o określonych właściwościach (częstotliwość, długość fali itp.).
Światłowody różnią się między sobą nie tylko rdzeniem. Dzielimy je również na światłowody jednomodowe i wielomodowe.
- Światłowody jednomodowe to po prostu bardzo cienkie włókna szklane (maksymalna grubość to ok. 10 mikrometrów) otoczone kilkoma warstwami powłoki zewnętrznej. W światłowodzie jednomodowym wiązka światła przesyłana jest wzdłuż osi rdzenia, nie ulegając po drodze większym zniekształceniom.
- W światłowodzie wielomodowym światło również przesyłane jest rdzeniem otoczonym powłokami zewnętrznymi. Jednak w tym przypadku wiązka światła odbija się po drodze – trochę tak, jak gdyby odbijała się od wewnętrznych ścian szklanej rurki. Grubość pojedynczego rdzenia w światłowodzie wielomodowym może wynosić nawet 350 mikrometrów.
Z perspektywy zwykłego użytkownika najbardziej interesujące jest jednak nie to, jak działa internet światłowodowy, ale jego ogromna przepustowość danych. Internetowa komunikacja międzykontynentalna przebiega obecnie głównie po światłowodach – właśnie ze względu na niezwykle szybki transfer danych.
Kolejne zalety i jedna drobna wada światłowodów
Wiemy już, co to jest i na czym polega internet światłowodowy i jak ogromną przepustowością się cechuje. Nie jest to jednak jego jedyna zaleta. Poza tym światłowody:
- są lekkie i nie zajmują wiele miejsca,
- nie nagrzewają się,
- nie iskrzą,
- są odporne na zakłócenia elektromagnetyczne i radiowe,
- nie emitują szumu elektrycznego.
Oznacza to, że jedna wiązka może się składać z bardzo dużej liczby światłowodów, które będą działać sprawnie, nawet jeśli będą ciasno ułożone.
Jednocześnie światłowody to bardzo delikatne struktury, które nietrudno uszkodzić. Już proces ich produkcji wymaga niezwykłej precyzji – jakiekolwiek niedoskonałości w budowie włókien światłowodowych mogą mieć negatywny wpływ na jakość sygnału. Zresztą wystarczy nieumiejętne ułożenie wiązki światłowodowej – na przykład umieszczenie na niewielkim dystansie zbyt dużej liczby zgięć – aby transfer danych nie przebiegał w optymalny sposób.
Dlatego to, jak działa światłowód, a ściślej rzecz ujmując internet lub telewizja światłowodowa, jest ściśle związane z dostawcą usługi . Ważne są nie tylko jego kompetencje techniczne, ale także sprawnie funkcjonująca infrastruktura, znajomość branży IT czy wsparcie technologiczne w razie ewentualnych awarii, na przykład przerwania światłowodu podczas prac budowlanych.
Internet światłowodowy w Netii
Stacjonarny internet światłowodowy w Netii to przy dwuletniej umowie miesiąc bez opłat i to bez względu na rodzaj pakietu (300, 600 lub 1000 Mb/s) . Dopiero od 2. miesiąca pojawią się pierwsze płatności, których wysokość zależy od rodzaju wybranego pakietu. Poza tym istnieje również opcja przetestowania usługi Bezpiecznego Internetu , z której można zrezygnować w dowolnej chwili bez żadnych dodatkowych opłat.
Osoby, które oprócz internetu stacjonarnego chciałyby mieć też pakiet telewizyjny, powinien zainteresować szybki internet światłowodowy w zestawie z telewizją. Opłaty miesięczne są takie same jak opłaty za samodzielne łącze internetowe, a za 3 pierwsze miesiące nie płacisz. Do tego w pakiecie znajdziesz dekoder EVOBOX (w cenie), Giganagrywarkę Maxi (pierwszy miesiąc za 0 zł), dostęp do HBO HD (pierwszy miesiąc za 0 zł), dostęp do Cinemax HD (24 miesiące za 0 zł) oraz usługę Bezpieczny Internet (2 miesiące za 0 zł).
Przyszłość internetu światłowodowego
Technologia światłowodowa z roku na rok staje się coraz tańsza i lepiej dostępna. Możemy się zatem spodziewać, że za niedługo będą mieli do niej dostęp nie tylko mieszkańcy dużych miast, ale także mniejszych miejscowości. Netia jako jeden z głównych dostawców internetu światłowodowego w Polsce stale angażuje się w rozbudowę sieci FTTH. Światłowodowa sieć szkieletowa, którą obecnie dysponuje Grupa Netia, to blisko 20 tys. km. Łączy ona sieci metropolitalne w ponad 50 miastach oraz zapewnia kilkanaście niezależnych połączeń międzynarodowych.
Sprawdź także oferty internetu w Katowicach, internetu w Bydgoszczy oraz internetu w Łodzi.
Jesteś przedsiębiorcą? Sprawdź, czy warto zdecydować na internet światłowodowy w firmie. Poznaj ofertę światłowodu symetrycznego Netia BDI.