15 października 2019
Jaki internet do streamowania wybrać?
Chociaż obecnie słowo „streamowanie” kojarzy się przede wszystkim z branżą gier, to jednak szybki internet do streamowania może być fantastycznym narzędziem pracy, przeznaczonym nie tylko dla miłośników transmitowania meczów w Fortnite’a, League of Legends czy CS:GO. Poniżej przeczytacie o tym, w jakich jeszcze sytuacjach szybki domowy internet może się przydać, a także jaki internet do streamowania w ogóle wybrać.
Internet nie tylko do streamowania – najważniejsze parametry
Nie jest tajemnicą, że stabilne łącze o możliwie stałej prędkości pobierania jest przydatne bez względu na przeznaczenie naszego domowego internetu. Oczywiście należy pamiętać, że zawsze mogą się zdarzyć wypadki losowe (takie jak cyberataki przeprowadzone przez hakerów czy awarie infrastruktury telekomunikacyjnej), na które nikt nie może mieć wpływu. Niemniej wiedząc, że nasz internet jest stabilny, na przykład dzięki zastosowaniu łącza światłowodowego, mamy bardzo duży problem z głowy.
Stabilność to nie wszystko – jaki jeszcze powinien być internet do streamowania? Zwykle zwraca się uwagę jeszcze na poniższe parametry:
- Limit pobranych danych, który jest najczęściej spotykany w przypadku łączy mobilnych oraz satelitarnych. Oczywiście najlepszą opcją dla użytkownika jest brak jakichkolwiek limitów w tym zakresie.
- Czas potrzebny na wysłanie pakietu danych i otrzymanie informacji zwrotnej, że pakiet dotarł do adresata, potocznie zwany pingiem. W rzeczywistości pomiar czasu reakcji jest jedną z kilku funkcjonalności narzędzia PING. Dlaczego zatem piszemy akurat o czasie? Ponieważ jest to parametr niezwykle ważny dla graczy lub na przykład lekarzy wspomagających się internetem podczas zabiegów chirurgicznych. W praktyce im niższy ping, tym mniejsze opóźnienia, a komunikacja przebiega bez żadnych widocznych ograniczeń. Natomiast wysoki ping może sprawić, że opóźnienia będą wynosić sekundę lub dłużej. O ile podczas codziennego przeglądania internetu nie będzie to problemem, o tyle wszędzie tam, gdzie czas reakcji jest kluczowy, wysoki ping praktycznie uniemożliwia skuteczną komunikację.
- Prędkość pobierania – parametr określający maksymalną ilość danych, które można pobrać w określonej jednostce czasu, najczęściej w jednej sekundzie. Pobieranie danych nosi potoczną nazwę download. Oczywiście prędkość downloadu dotyczy nie tylko ściągania plików, ale korzystania z internetu w ogóle. W praktyce im wyższa prędkość pobierania, tym strony będą ładować się szybciej, a udostępniane dzięki nim multimedia będą mogły być wyświetlane lub odtwarzane w wyższej jakości, niedostępnej dla wolniejszych łącz.
- Prędkość wysyłania – parametr analogiczny do prędkości pobierania, dotyczący jednak ilości danych, które można wysłać, zwany potocznie uploadem. W praktyce prędkość uploadu jest zazwyczaj kilkukrotnie niższa od standardowej prędkości downloadu. Jak łatwo się domyślić, dobry upload jest kluczowym parametrem dla każdego streamera. Jaki upload do streamowania będzie więc odpowiedni?
Internet do streamowania – jaka prędkość uploadu powinna być odpowiednia?
Zanim postaramy się odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, jaki upload do streamowania powinien być wystarczający, warto najpierw pochylić się nad różnicą pomiędzy prędkością pobierania a wysyłania.
Obecnie prędkość pobierania określa się najczęściej w megabitach na sekundę – Mb/s. Jest to co innego niż megabajty na sekundę (odrobinę inny zapis – MB/s), czyli jednostka, z którą mamy do czynienia chociażby podczas kopiowania plików z dysku twardego na inny dysk twardy. Aby zrozumieć różnicę między nimi, warto wiedzieć, że: 1 bajt = 8 bitów, 1 megabajt = 8 megabitów, 1 gigabajt = 8 gigabitów itd. Jeśli już znamy tę zależność, łatwo obliczyć, że na przykład łącze oferujące maksymalną prędkość downloadu 1 Gb/s pozwala nam pobrać w czasie jednej sekundy ilość danych o łącznej objętości około 125 megabajtów. To bardzo ważne rozróżnienie, o którym warto pamiętać.
Kolejna kwestia dotyczy rzeczywistej prędkości uploadu. Bywa, że jest ona kilkukrotnie mniejsza niż prędkość downloadu – nawet 8 do 10 razy. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zapytanie dostawcy internetu o prędkość uploadu, ale można przyjąć bez większego ryzyka, że w idealnych warunkach standardowe łącze o prędkości pobierania 500 Mb/s pozwoli nam wysłać w sekundę 50–70 megabitów danych.
Przyjmuje się, że aby transmisja streamingowa wyglądała w miarę płynnie i była przynajmniej w jakości HD, prędkość uploadu powinna wynosić minimum 4 Mb/s.
Ponadto pamiętajmy, że nawet najlepsze łącze oferujące prędkość uploadu znacznie przekraczającą 4 Mb/s nie spełni swojej roli, jeżeli nie zadbamy o właściwy sprzęt. Zanim więc zaczniemy streamować, powinniśmy też zadbać o odpowiednią ilość pamięci RAM, o dobre podzespoły (takie jak procesor, karta graficzna, karta sieciowa czy dysk HDD) lub kamerę z obrazem w wysokiej rozdzielczości.
Internet do streamowania… czy tylko dla graczy?
Skoro już znamy najważniejsze parametry dobrej jakości internetu do streamowania, następne pytanie brzmi: czy tylko streamerzy gier będą zadowoleni z łącza o wysokiej prędkości uploadu? Oczywiście tak nie jest – dobry upload może być przydatny nie tylko dla graczy, ale również dla pozostałych użytkowników internetu.
Przede wszystkim pamiętajmy, że streamować możemy nie tylko gry, ale w zasadzie każdą aktywność, którą wolno legalnie nagrywać. Gotowanie, remontowanie, rękodzielnictwo czy szeroko rozumiana działalność artystyczna – na przykład malowanie czy granie na instrumentach; jeżeli ich transmitowanie nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych. Co więcej, podczas streamów można również po prostu rozmawiać, komunikując się w ten sposób z ludźmi z całego świata.
Ze streamingu mogą również korzystać nauczyciele, wykładowcy czy osoby zajmujące się szkoleniami. Dostęp do stacjonarnego wykładu lub zajęć w szkole nie zawsze jest możliwy, chociażby ze względu na odległości, które niekiedy dzielą słuchaczy lub studentów i wykładowcę. Wystarczy jednak posiadać w miarę stabilne łącze internetowe, aby cieszyć się możliwościami zdobywania wiedzy i dzielenia się nią z innymi.
Ponadto należy wziąć pod uwagę fakt, że wysoki upload będzie przydatny nie tylko podczas streamingu, ale również wtedy, gdy będziemy chcieli wysłać sporych rozmiarów pliki. Dla architektów, projektantów, informatyków, montażystów youtuberów czy osób związanych z szeroko rozumianą branżą multimedialną możliwość przesłania w rozsądnym czasie pliku o wielkości kilku lub kilkudziesięciu gigabajtów bywa kluczowa. Komfort, jaki niesie za sobą posiadanie szybkiego łącza, jest w tym wypadku nie do przecenienia.
Internet do streamowania w Netii
Nie jest tajemnicą, że stałe łącze, najlepiej światłowodowe, jest optymalnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy zależy nam na internecie do streamowania. Parametry takiej sieci pozwalają na swobodne przesyłanie dość dużych pakietów danych bez ryzyka nagłego spadku prędkości uploadu. Ponadto łącze światłowodowe ma zazwyczaj na tyle wysoką prędkość pobierania, że pozwala również na bezproblemowe oglądanie filmów, seriali lub transmisji różnych wydarzeń sportowych.
A jaki inny internet wybrać, jeśli nie światłowodowy? Postaw na najnowszą sieć 5G! Teraz w Netii możesz zyskać 500 lub 1000 GB internetu – idealnego do streamingu, gier czy oglądania filmów w wysokiej jakości. Przeczytaj więcej o sieci 5G na naszym blogu i zobacz, jakie daje korzyści.
Jeżeli jesteś zainteresowany dobrej jakości łączem internetowym, idealnym do streamowania lub wysyłania dużych pakietów danych, skontaktuj się już dziś z naszym konsultantem. Od niego uzyskasz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące rozwiązania, na którym zależy Ci najbardziej. Zapraszamy!
Sprawdź także oferty internetu w Białymstoku, internetu w Poznaniu oraz internetu w Lublinie.
Oprócz korzystania z sieci na własny użytek, wypróbuj również usługę z internetem symetrycznym od Netii i ciesz się nieprzerwaną łącznością internetową!