01 lipca 2020
Najstraszniejszy horror psychologiczny – czy da się go wybrać? Oto paru kandydatów!
Choć romanse i pogodne komedie są niezwykle popularne, czasami ma się po prostu ochotę na mocniejsze kino. Wystarczy wtedy jeden ze straszniejszych horrorów psychologicznych i jesteśmy przykuci do telewizora na kilkadziesiąt minut! To z myślą o takich filmach stworzyliśmy dzisiejszy ranking. Znajdziesz w nim najlepsze horrory psychologiczne, które przyprawiają o dreszcze, wciągają i pozwalają zajrzeć w głąb ludzkiego umysłu – a ten jest przecież kopalnią pomysłów dla filmowców.
Oto 5 horrorów psychologicznych, które przygotowaliśmy w naszym zestawieniu. Kolejność nie ma znaczenia – wszystkie uważamy za świetne:-
„Dziecko Rosemary”, reż. R. Polański
-
"Psychoza" reż. A. Hitchcock
-
„Uciekaj!”, reż. J. Peele
-
„Suspiria”, reż. L. Guadagnino
-
„Dziedzictwo. Hereditary”, reż. A. Aster
„Dziecko Rosemary”, reż. R. Polański, 1968
„Dziecko Rosemary” to horror psychologiczny nagrodzony Oscarem dla najlepszej aktorki drugoplanowej, który według wielu uchodzi za klasyk. Powstał na podstawie powieści Iry Levina – książka, podobnie jak film, jest ważną pozycją w dziełach grozy, zwłaszcza traktujących o satanizmie.
Fabuła, jak to często w horrorach bywa, z początku wydaje się sielankowa: młode małżeństwo Woodhouse’ów przeprowadza się do nowego mieszkania. Mąż, Guy, jest zapalonym aktorem, który próbuje zrobić wielką karierę. Żona, tytułowa Rosemary, wspiera ukochanego i jest zadowolona z tego, jak toczy się ich życie. Szybko zachodzi ciążę, choć poczęcie dziecka pamięta jak przez mgłę. O ciężarną wyjątkowo troszczą się sympatyczni sąsiedzi, państwo Castevetowie. Rosemary odkrywa jednak, że małżeństwo należy do sekty okultystycznej. Pełna obaw, że chcą skrzywdzić jej dziecko, zwraca się więc o pomoc do męża. O dziwo, Guy bagatelizuje jej strach. Czy Rosemary ma urojenia i powoli traci zmysły? A może faktycznie czyha na nią zagrożenie?
"Psychoza" reż. A. Hitchcock, 1960
Ten kultowy film według wielu krytyków długo uchodził za najstraszniejszy horror, nie tylko psychologiczny. Jest mistrzostwem samym w sobie, i tak jak reszta dzieł Hitchcocka, dla wielu filmowców nadal pozostaje wzorem do naśladowania. To kolejna produkcja w naszym rankingu oparta na powieści – tym razem Roberta Blocha. Choć film ma już swoje lata, fabuła nadal może zachwycać, zwłaszcza ze względu na jej aspekty psychologiczne.
Jedna z głównych bohaterek, Marion Crane, dokonuje defraudacji pieniędzy, aby pomóc swojemu ukochanemu. Uciekając przed sprawiedliwością, trafia do motelu prowadzonego przez nieśmiałego Normana Batesa. Mężczyzna twierdzi, że mieszka tu z matką, choć Marion słyszy jedynie jej głos. Niedługo później zostaje zasztyletowana pod prysznicem przez tajemniczą kobietę. Tropem zmarłej wyruszają jej siostra oraz ukochany. Również trafiają do motelu Batesa – może to im uda się poznać matkę Batesa oraz odkryć jej sekret?
„Uciekaj!”, reż. J. Peele, 2017
Kino grozy od Peelego dość szybko stało się popularne – najpierw dzięki omawianemu poniżej „Uciekaj!”, a następnie za sprawą „To my” z 2019 roku. Reżyser planuje jeszcze kilka innych horrorów psychologicznych, które nie tylko przestraszą, ale przede wszystkim będą posiadać drugie dno – sięgające do kwestii społecznych, takich jak rasizm.
Czarnoskóry Chris zostaje przedstawiony rodzicom swojej białoskórej dziewczyny, Rose Armitage. Oboje wydają się mu sympatyczni, choć jednocześnie dość spięci. Zrzuca to na karb koloru swojej karnacji, ale niepokoi go też zachowanie dwojga czarnoskórych służących w domu, Georginy i Waltera. Czy faktycznie ta atmosfera wynika tylko z rasizmu Armitage’ów? A może rodzina i jej pracownicy skrywają całkiem inny sekret?
„Suspiria”, reż. L. Guadagnino, 2018
„Suspiria” może być jednym z najstraszniejszych horrorów psychologicznych szczególnie dla tych, którzy nie tylko lubią zaglądać w głąb ludzkiej psychiki, ale także delektować się paranormalnymi wątkami z piekła rodem.
Susie, główna bohaterka, jest młodą, utalentowaną baletnicą. Dostaje się do niemieckiej akademii, gdzie tańca naucza ekscentryczna Madame Blanc. Susie szybko przykuwa oko nauczycielki swoim talentem – zaprzyjaźnia się także z inną baletnicą, Sarą. Okazuje się, że tuż przed przyjazdem Susie z Akademii Tańca zniknęła jedna z uczennic, Patricia. Dziewczyna przepadła, ponieważ ośmieliła się wyznać swojemu psychoterapeucie, że… szkolne nauczycielki są czarownicami. Czy uczennica zwariowała? A może faktycznie Madame Blanc to upiorna tancerka w służbie demonów?
„Dziedzictwo. Hereditary”, reż. A. Aster, 2018
Dobry horror psychologiczny nieraz bawi się z widzem od samego początku: wodzi go za nos, powoduje mnóstwo pytań i na żadne nie daje odpowiedzi. W takich filmach niemal do samej końcówki (a często także po seansie) nie wiadomo, co jest prawdą, a co fikcją, co jest wymysłem głównego bohatera, a co dzieje się naprawdę. Nie inaczej jest z „Hereditary”.
Film zaczyna się od śmierci: umiera Ellen Graham, wiekowa staruszka, matka Annie, teściowa Steve’a oraz babcia Petera i Charlie. Rodzina nie do końca umie pozbierać się po stracie – nie tylko dlatego, że brakuje im Ellen, ale przede wszystkim z powodu napięć, które zaczynają narastać w domu, oraz tajemniczych, piętrzących się zjawisk. Każdy z rodu wydaje się pod jakimś względem niezwykły, jednak wszystkie rodzinne tajemnice sprowadzają się do zmarłej Ellen. Kim w rzeczywistości była za życia? Czy nęka rodzinę po swojej śmieci? A może to Grahamowie odziedziczyli po niej coś upiornego?
A po horrorze psychologicznym…
To tylko kilka propozycji na filmowe wieczory z dreszczykiem – dobrych psychologicznych horrorów jest znacznie więcej! Jeśli szukasz innych produkcji utrzymanych w tym klimacie, ale nieco łagodniejszych, zajrzyj do artykuły, w którym niedawno pisaliśmy, jakie thrillery psychologiczne warto obejrzeć. A jeżeli ten gatunek nie należy do twoich ulubionych, nie szkodzi! Na naszym blogu jest wiele innych rankingów filmowych, w których znajdziesz coś dla siebie – na przykład zestawienie 5 filmów na poprawę humoru.
Mnóstwo propozycji filmowych i serialowych czeka na ciebie na platformie HBO Max. Dostęp do niej dostaniesz gratis dzięki wybranemu pakietowi internetowemu od Netii. Sprawdź i przekonaj się sam, jaką wygodę daje możliwość obejrzenia ulubionego seansu o wybranej porze i w wybranym miejscu!