03 lipca 2024
Internet za granicą. Na co pozwala roaming? Jak włączyć tę usługę?
Planujesz wyjazd za granicę i chcesz pozostać w kontakcie ze swoimi bliskimi? Możliwość kontaktowania się z rodziną i przyjaciółmi, bez ograniczeń czasowych i przestrzennych, jest obecnie jedną z ważniejszych kwestii podczas wyboru operatora komórkowego. Korzystanie z roamingu sprawia, że możesz wykonywać połączenia głosowe, wysyłać SMS-y i MMS-y oraz przeglądać internet, będąc za granicą. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest roaming, jak naliczane są opłaty oraz jak włączyć tę usługę na swoim telefonie.
Na czym polega internet w roamingu?
Zastanawiasz się, czym jest roaming i jak działa internet za granicą? Roaming to mechanizm, który umożliwia korzystanie z usług komórkowych poza zasięgiem zapewnianym przez operatora, z którego usług na co dzień korzystasz. Korzystając z usługi roamingu, możesz bez problemu nawiązywać połączenia z inną siecią lub punktem dostępu. Jaki internet za granicą będzie działał bez zastrzeżeń? Kluczem jest wybór odpowiedniego operatora. Dokładnie zapoznaj się z proponowanymi warunkami oraz zdecyduj, czy taka oferta jest dla ciebie wystarczająca.
Roaming można podzielić na dwa typy: wyróżniamy roaming krajowy – nazywany również wewnętrznym – oraz międzynarodowy. Aby odpowiednio przygotować się do wyjazdu za granicę, warto poznać oba rodzaje.
Roaming krajowy
Roaming krajowy, nazywany również wewnętrznym, polega na korzystaniu z zasięgu innych krajowych sieci w celu nawiązywania połączeń głosowych. Operator może korzystać z nadajników konkurencji, co pozwala uzyskać lepszy zasięg, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, takich jak na przykład góry. Dzięki temu nie musi od razu dysponować rozwiniętą infrastrukturą telekomunikacyjną. Użytkownicy natomiast zyskują możliwość nawiązania połączenia z tą siecią, która aktualnie zapewnia najlepszy sygnał. To niezwykle korzystne rozwiązanie.
Roaming międzynarodowy
Roaming międzynarodowy umożliwia łączenie się z sieciami zagranicznych operatorów podczas pobytu poza krajem. Dzięki temu można nie tylko wykonywać i odbierać połączenia głosowe, ale także korzystać z internetu, wysyłać oraz odbierać SMS-y i MMS-y. Operator daje wówczas możliwość pozostawania w stałym kontakcie z bliskimi, co jest niezwykle ważne podczas podróżowania po świecie.
Internet mobilny za granicą oraz roaming a podział na strefy
Aby wykonać połączenie w roamingu, numer telefonu wybranej osoby należy poprzedzić numerem kierunkowym danego kraju. Roaming międzynarodowy dostępny jest praktycznie na całym świecie. Natomiast warto wiedzieć, że korzystanie z internetu za granicą wiąże się z koniecznością uiszczenia opłat za dane usługi. Stawki za połączenia i internet w roamingu zależą od kraju, w którym aktualnie przebywasz.
Każde państwo jest przypisane do jednej ze stref roamingu. W przypadku Netii obowiązuje następujący podział:
- Strefa Euro – do tej strefy zaliczają się między innymi: Czechy, Finlandia, Holandia, Irlandia, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Norwegia, Bułgaria, Dania, Cypr, Austria, Gibraltar, Francja, Wielka Brytania, Monako, Luksemburg, Lichtenstein, Belgia, Malta, San Marino, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Włochy, Wyspy Kanaryjskie, Chorwacja, Estonia, Rumunia, Szwecja, Hiszpania, Islandia, Grecja, Grenlandia, Litwa, Madera, Gujana, Gwadelupa, Węgry, Wyspy Owcze, Martynika, Reunion, Azory, Watykan.
- Strefa 1 – w tej strefie znajdują się takie kraje jak: Turcja, Mołdawia, Czarnogóra, Andora, Albania, Stany Zjednoczone, Ukraina, Rosja, Bośnia i Hercegowina, Kanada, Białoruś, Serbia.
- Strefa 2 – reszta świata.
- Strefa 3 – sieci satelitarne.
Jak włączyć roaming za granicą na telefonie?
Aby móc bez problemu wykonywać połączenia komórkowe, wysyłać SMS-y oraz korzystać z internetu za granicą, musisz pamiętać o tym, aby wcześniej włączyć roaming w telefonie. Jak włączyć internet za granicą? Wystarczy, że zastosujesz się do następujących wskazówek:
- Uruchom roaming w ustawieniach telefonu. Przykładowa ścieżka to Ustawienia – Sieci komórkowe – Roaming danych.
- Aktywuj roaming na karcie SIM. Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta swojego operatora.
- Wybierz automatyczny wybór sieci. Ustaw tę opcję, aby telefon mógł łączyć się z zagraniczną siecią.
- Wyłącz blokadę transmisji danych w roamingu, jeśli chcesz korzystać z internetu mobilnego za granicą.
- Włącz komórkową transmisję danych. Upewnij się, że ta opcja jest aktywna.
Jak mieć internet za granicą? Z Netią to nic trudnego!
Klienci Netii w ramach pakietów komórkowych Netia Mobile mają możliwość łączenia się w strefie Euro z internetem mobilnym. Przed włączeniem usługi zapoznaj się z zasadami świadczenia usług w roamingu międzynarodowym.
Skorzystaj także z usługi Bezpieczny Internet i zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci. Warto podkreślić, że usługa Bezpiecznego Internetu działa również za granicą. Dzięki niej możesz chronić swoje urządzenia, gdziekolwiek jesteś – w zaciszu własnego domu, ale także na wymarzonych wakacjach w Hiszpanii..
Szybkie i stałe łącze jest ważne także dla przedsiębiorców – sprawdź też ofertę internetu symetrycznego!