06 maja 2020
Jak zablokować internet w telefonie?
Blokada internetu w smartfonie może przydać się każdemu z nas w różnych sytuacjach, m.in. podczas wyjazdu poza granicę kraju. W poniższym artykule opisujemy krok po kroku, jak zablokować internet w telefonie: zarówno na urządzeniach z systemami operacyjnymi Android, jak i iOS.
Blokada internetu w telefonie – o tym trzeba wiedzieć
Opcja zablokowania internetu jest wygodnym rozwiązaniem np. dla rodziców, którzy chcą do pewnego stopnia ograniczyć korzystanie z telefonu swoim dzieciom. To udogodnienie może również uchronić nas przed naliczeniem dodatkowych opłat do rachunku za nieświadome wykorzystywanie transmisji danych, a także sprawdzi się jako sposób na oszczędzanie baterii.
Blokada transmisji danych w urządzeniu mobilnym nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy, jednak zanim przejdziemy do instrukcji, jak zablokować internet w telefonie, warto przypomnieć kilka informacji.
- Wiele aplikacji dostępnych na rynku wymaga od nas dostępu do internetu, przed zablokowaniem przez nas transmisji danych upewnijmy się więc, czy będziemy mogli wciąż z nich korzystać.
- Jeżeli chcemy ograniczyć jedynie dostęp do wybranych stron internetowych, nie musimy całkowicie blokować internetu, wystarczy wykluczenie wybranych podstron.
- Zablokowanie internetu w telefonie jest procesem łatwo odwracalnym, w przypadku problemów zalecamy skontaktowanie się z operatorem.
Jak zablokować dostęp do internetu w telefonie z systemem Android?
Android to jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie. Wykorzystywany jest przez producentów takich jak Samsung, Huawei czy LG. Aby zablokować internet między innymi w tych urządzeniach, musimy postępować według poniższej instrukcji.
- Wchodzimy w „Ustawienia”, następnie na głównym panelu wybieramy opcję „Więcej” i przechodzimy do „Sieci komórkowe”.
- Następnie klikamy opcję „Punkty dostępowe”, później wybieramy rozszerzenie „Internet”.
- Po kliknięciu zostaniemy przeniesieni do „Edytuj punkty dostępowe”, gdzie będziemy mogli zobaczyć sieci pakietowe i usług, w ramach których możemy korzystać z transmisji danych.
- W prawym górnym rogu powinniśmy wybrać „Menu”, a następnie wybrać opcję „Usuń APN”.
Po przejściu tego procesu w żaden sposób nie będziemy mieli możliwości włączenia transmisji danych w naszym urządzeniu mobilnym. Jednak, gdybyśmy chcieli cofnąć proces, to gotowy APN możemy pobrać w formie SMS ze strony swojego operatora.
Jak zablokować dostęp do internetu w telefonie z systemem iOS?
System iOS jest autorskim opracowaniem firmy Apple, więc dostępny jest on jedynie na urządzeniach tej marki (iPhone).
- Klikamy ikonkę „Ustawienia”, a następnie w sekcji Ogólne wybieramy „Sieć komórkowa”.
- Po przejściu zobaczymy kilka możliwości do wyboru, przechodzimy w „Sieć komórkowa danych”.
- Powinniśmy zobaczyć informacje dotyczące wykorzystywanych przez nas źródeł transmisji danych. Aby je zablokować, należy wybrać „Wyzeruj ustawienia”. Po wyborze tej opcji korzystanie z internetu nie będzie możliwe.
Wyłączanie transmisji danych oraz Wi-Fi
Przed wykonaniem wyżej opisanych działań zastanówmy się, czy na pewno chcemy całkowicie zablokować dostęp do internetu w naszym urządzeniu, być może wystarczy jedynie wyłączenie funkcji łączenia się przez transmisję danych lub połączeń Wi-Fi. Obie te możliwości sprawią, że w danym momencie dostęp do internetu nie będzie możliwy.
W jaki sposób wyłączyć transmisję danych oraz Wi-Fi? Możemy to zrobić za pomocą dwóch rozwiązań
Pierwszy, znacznie łatwiejszy sposób na taką blokadę internetu w telefonie, to rozwinięcia paska zadań oraz odkliknięcie „Wi-Fi” i „Sieci komórkowej”. Drugi to przejście do „Ustawień”, wyszukanie obu możliwości oraz ich ręczne odhaczenie. W ten sposób dostęp do internetu zostanie ograniczony, a jego przywrócenie wykonujemy w analogiczny sposób, poprzez kliknięcie odpowiednich opcji.
Wiemy, jak zablokować internet w telefonie – w jakich inny sposób ograniczyć korzystanie z sieci?
Jedną z możliwości, aby chronić nasz telefon, jest skorzystanie z usługi firmy Netia „Bezpieczny smartfon”. Dzięki niej możemy m.in. nałożyć kontrolę rodzicielską, czyli zabezpieczyć urządzenie naszego dziecka przed zagrożeniami w internecie.