20 listopada 2020
Najlepsze filmy na faktach – jakie produkcje polecamy? Ranking 11 tytułów
Czasami możemy nie zdawać sobie sprawy, że produkcja, którą właśnie oglądamy, powstała na prawdziwych wydarzeniach – niekiedy po prostu trudno uwierzyć, że przedstawiona historia mogła mieć miejsce. Chcesz poznać filmy na faktach godne polecenia? Zapraszamy do lektury!
Oto filmy na faktach, jakie opisujemy w naszym rankingu:
-
„Nietykalni” (2011), reż. O. Nakache, É. Toledano
-
„Piękny umysł” (2001), reż. R. Howard
-
„Temple Grandin” (2010), reż. M. Jackson
-
„Jack, jakiego nie znacie” (2010), reż. B. Levinson
-
„Lista Schindlera” (1993), reż. S. Spielberg
-
„Pianista” (2002), reż. R. Polański
-
„Wszyscy ludzie prezydenta” (1976), reż. A.J. Pakula
-
„Obywatel Milk” (2008), reż. G. Van Sant
-
„Green Book” (2018), reż. P. Farrelly
-
„Mroczne wody” (2019), reż. T. Haynes
-
„Everest” (2015), reż. B. Kormákur
Filmy na faktach – dramaty biograficzne
„Nietykalni” (2011), reż. O. Nakache, É. Toledano
Ten francuski komediodramat biograficzny zrobił furorę, dlatego też nie mogło go zabraknąć w tym rankingu. Tylko w samej Europie obejrzało go około 40 milionów widzów, a został rozpropagowany również na innych kontynentach. Wyróżniono go siedmioma statuetkami.
„Nietykalni” to film na faktach przedstawiający historię milionera Phillippe’a (François Cluzet), który w wyniku wypadku został sparaliżowany. Do pomocy w funkcjonowaniu potrzebuje drugiej osoby. Phillippe miał wiele opiekunek, ale jego życie zmienia się i nabiera sensu dopiero wówczas, gdy zatrudnia biednego imigranta Drissa (Omar Sy), który w przeszłości zajmował się drobnymi kradzieżami. Produkcja została oparta na książce „Odmieniłeś moje życie” autorstwa Abdela Sellou – prawdziwego Drissa z filmu.
„Piękny umysł” (2001), reż. R. Howard
„Piękny umysł” to filmowa biografia Johna Forbesa Nasha Jr., znakomitego amerykańskiego matematyka i ekonomisty – w tej roli zdobywca Oscara, Russell Crowe. Nash cierpiał na schizofrenię paranoidalną, przez którą w wieku 31 lat trafił na oddział zamknięty. Choroba niewątpliwie utrudniała mu pracę naukową, co jednak nie przeszkodziło mu w zdobyciu w 1994 roku nagrody Nobla za teorię gier.
Chociaż film jest mocno sfabularyzowany i uproszczony (sama choroba matematyka przebiegała nieco inaczej, niż przedstawiono to na filmie, zrezygnowano również z bardziej kontrowersyjnych wątków z jego życia), zdecydowanie ujmuje grą aktorską oraz samą historią. „Piękny umysł” został doceniony przez krytyków, wygrywając 22 nagrody (w tym 4 Oscary i 4 Złote Globy).
„Temple Grandin” (2010), reż. M. Jackson (film dostępny w HBO Max)
Historia niezwykłej kobiety, która została doktorem zootechniki, ekspertem przemysłu mięsnego i hodowli bydła, a także wykładającą profesorką na uniwersytecie w Kolorado pomimo swojego zaburzenia autystycznego. W latach 50. o autyzmie nie było wiadomo tyle, ile dzisiaj, dlatego dzieciństwo Temple Grandin (Claire Danes) nie należało do sielankowych. Kobieta była jednak wyjątkowo uzdolniona, a dzięki wsparciu matki i swojej determinacji osiągnęła sukces. O tym, jakie trudności musiała pokonać, prezentuje niniejszy film oparty na faktach.
Produkcja została uznana przez krytyków, zdobywając wiele nagród, w tym aż 7 statuetki Emmy! Dobre filmy na faktach to takie, które nie tylko są porządnie wykonane, ale także wzbudzają emocje. Ta produkcja – możliwa do obejrzenia na platformie HBO Max – zdecydowanie się do nich zalicza.
„Jack, jakiego nie znacie” (2010), reż. B. Levinson (film dostępny w HBO Max)
Są tematy tabu, które latami wzbudzają wiele kontrowersji. Jednym z nich jest legalna eutanazja. Produkcja obrazuje życie amerykańskiego lekarza, Jacka Kevorkiana (Al Pacino), który publicznie opowiadał się za eutanazją dla nieuleczalnie chorych i cierpiących pacjentów i walczył o ich bezbolesną śmierć w mediach. Kevorkian zdobył przydomek „Doktor Śmierć” i asystował przy ponad 130 zabiegach eutanazji, udostępniając ciężko chorym skonstruowaną przez siebie maszynę, która wstrzykiwała truciznę. Doktor Kovorkian został skazany na 8 lat więzienia za zabójstwo 2. stopnia.
„Jack, jakiego nie znacie” został nagrodzony 6 razy. Jeśli zainteresowała Cię postać doktora Jacka Kevorakiana, ten dramatyczny film oparty na faktach obejrzysz w HBO Max.
Wojenne i polityczne filmy na faktach
„Lista Schindlera” (1993), reż. S. Spielberg
II wojna światowa. Niemiecki przedsiębiorca, Oscar Schindler (Liam Neeson), przeprowadza się do zniewolonego Krakowa, by założyć tam fabrykę naczyń emaliowanych. Wiedzie mu się bardzo dobrze, zyskuje uznanie wśród swoich rodaków. Nie można powiedzieć tego samego o sytuacji krakowskich Żydów. W 1942 roku zostaje wprowadzony w życie plan likwidacji tej nacji, który w pierwszej kolejności zakłada wywózkę do obozów koncentracyjnych. Schindler, przerażony obrotem spraw, zaczyna wykupywać Żydów i włącza ich jako pracowników do swojej fabryki. Szacuje się, że uratował w ten sposób około 1000 ludzi.
Produkcja powstała na podstawie książki Thomasa Keneally’ego. Dzieło nosiło oryginalnie tytuł „Arka Schindlera”. Z powodu ogromnej popularności tego filmu na faktach, który zarobił 300 milionów dolarów i zdobył wiele nagród, w tym aż 7 Oscarów, książkę obecnie sprzedaje się pod tytułem „Lista Schindlera”.
„Pianista” (2002), reż. R. Polański
„Pianista” - podobnie jak „Lista Schindlera” – bazował na książce. „Pianista: warszawskie wspomnienia 1939–1945” (wcześniej „Śmierć miasta”) jest pamiętnikiem i autobiografią Władysława Szpilmana, wybitnego polskiego pianisty i kompozytora pochodzenia żydowskiego. Ten jeden z najlepszych filmów na faktach wszech czasów został zasypany nagrodami prawie 40 razy, w tym 3 Oscarami.
Jak każdy Żyd, Szpilman (Adrien Brody) zostaje zamknięty w getcie. Niegdyś doceniany pianista, teraz traci niemal wszystko. Próbując utrzymać rodzinę, wyprzedaje majątek, w tym to, co ma najcenniejsze – fortepian. Koszmar jednak dopiero się zaczyna. Po około roku zaczyna się akcja likwidacji gett – Żydzi zostają wywożeni do obozów koncentracyjnych. Szpilmanowi udaje się uciec, jednak zostaje zupełnie sam. Po dwóch latach ukrywania się zostaje odkryty przez kapitana Wermachtu, Hosenfelda (Thomas Kretschmann), który zamiast go wydać – pomaga mu.
„Wszyscy ludzie prezydenta” (1976), reż. A.J. Pakula
Carl Bernstein (Dustin Hoffman) i Bob Woodward (Robert Redford) są dziennikarzami Washington Post. Odkrywają, że ktoś włamał się do siedziby Partii Demokratycznej i próbował założyć tam podsłuch. Reporterzy zaczynają zgłębiać temat. Wszystko wskazuje na to, że zlecenie wyszło z Białego Domu, czyli wówczas rządzących republikanów. Co więcej, prób zaszkodzenia przeciwnikom było w przeszłości dużo więcej. Richard Nixon, obejmujący wówczas stołek prezydenta Stanów Zjednoczonych, przez tzw. aferę Watergate został zmuszony podać się do dymisji.
Produkcja zyskała uznanie wśród krytyków, otrzymując wiele nagród, w tym 4 prestiżowe Oscary.
„Obywatel Milk” (2008), reż. G. Van Sant
Harvey Milk (Sean Penn) był lokalnym politykiem wyróżniającym się pod wieloma względami. Pod koniec lat 70. XX wieku zasiadał w Radzie Miasta San Francisco, urząd piastował jednak zaledwie 11 miesięcy, gdyż zginął w zamachu – został zastrzelony przez działacza opozycyjnej partii. Jego polityka, jak na tamte czasy, była bardzo kontrowersyjna. Milk z zaangażowaniem walczył bowiem o prawa dla mniejszości seksualnych, sam będąc zresztą homoseksualistą.
„Obywatel Milk” to nie tylko dobry film na faktach, ale także bardzo ważny dramat polityczny XXI wieku, który zdecydowanie zasługuje na uwagę. Produkcja została wyróżniona wieloma nagrodami – otrzymała m.in. 2 Oscary.
Pozostałe filmy na faktach
„Green Book” (2018), reż. P. Farrelly
Lata 60. XX wieku – w Stanach Zjednoczonych trwa segregacja rasowa. Ludzie o innej niż biała skórze nie mają łatwego życia. Obrazek, w którym to biały mężczyzna usługuje czarnemu, jest niemal mitem. A jednak… Tony Lip (Viggo Mortensen) jest cwaniaczkiem pochodzącym z Bronxu. Po stracie pracy jako bramkarz w klubie nocnym znajduje nowe zatrudnienie – zostaje szoferem i ochroniarzem ekscentrycznego Afroamerykańskiego pianisty, Dona Shirleya (Mahershala Ali). Wyrusza z nim w kilkutygodniowe muzyczne tournée po USA. Kto by pomyślał, że tych dwóch połączy prawdziwa przyjaźń?
Tytułowa Zielona księga była w tamtych czasach przewodnikiem dla Afroamerykanów poruszających się po kraju. Wskazywała miejsca przyjazne czarnoskórej społeczności. Film został wyróżniony wieloma nagrodami – w tym otrzymał 3 prestiżowe Oscary.
„Mroczne wody” (2019), reż. T. Haynes
Do prawnika Roberta Bilotta (Mark Ruffalo) zgłasza się lokalny farmer, który podejrzewa, że koncern chemiczny DuPont (jeden z większych na świecie) zatruwa wodę, od której chorują jego zwierzęta – męki prawie 200 krów ranczer musiał zakończyć samodzielnie. Mężczyzna prosi prawnika o pomoc w uzyskaniu odszkodowania. Bilott – pracujący w prawniczej korporacji, która broni wielkie, bogate koncerny, a nie „maluczkich” – przyjmuje jednak sprawę. Na jaw wychodzą tajemnice koncernu DuPont…
Zarówno sama historia walki jednego człowieka, który ryzykuje utratą kariery, rodziny i zdrowia, jak i głośne nazwiska – poza wspomnianym Ruffalo w filmie występują Anne Hathaway czy Bill Pullman – skłaniają do obejrzenia tego tytułu.
„Everest” (2015), reż. B. Kormákur
Mount Everest lub Czomolungma – czyli najwyższy szczyt świata, a także marzenie i cel każdego himalaisty. Wspinaczka na tę górę wymaga jednak ogromu przygotowań, jest też niezwykle niebezpieczna – nie każdemu udaje się dotrzeć na szczyt. Co gorsze, nie każdy wraca żywy z tej wyprawy. Nie brakuje jednak zapaleńców, których marzeniem jest zdobycie Czomolungmy. I tak też było w przypadku dwóch ekip, które wyruszyły zdobyć najwyższy szczyt świata w 1996 roku na czele z przewodnikami: Robem Hallem (Jason Clarke) i Scottem Fischerem (Jake Gyllenhaal).
Ten film na faktach powstał na podstawie książki „Wszystko za Everest” dziennikarza Jona Krakauera, który brał udział w wyprawie.
Pakiet dla miłośników filmów – nie tylko tych powstałych na faktach!
Jeśli oglądanie filmów i seriali jest dla Ciebie jedną z ulubionych rozrywek domowych, koniecznie sprawdź nasz pakiet Dla Kinomaniaka, w którym oferujemy ponad 100 kanałów – w tym HBO czy HBO Max. A Wy jakie filmy na faktach polecacie swoim znajomym?