29 stycznia 2021
Rodzaje sieci komputerowych – podział ze względu na wielkość
Niemal wszyscy ludzie na całym świecie korzystają dziś z możliwości, jakie zapewniają różne rodzaje sieci komputerowych, w tym najpopularniejsza z nich, czyli Internet. Mamy z nimi do czynienia w różnych miejscach – w domu, szkole, pracy czy przestrzeni publicznej. W artykule wyjaśniamy, czym jest sieć komputerowa, a także przedstawiamy jej podział ze względu na wielkość.
Czym jest sieć komputerowa?
Sieć komputerowa to grupa komputerów i innych urządzeń peryferyjnych (np. drukarek czy pamięci masowych), które są ze sobą połączone w celu dzielenia zasobów oraz wymiany danych. Transfer staje się możliwy dzięki wykorzystaniu różnego typu kanałów oraz oprogramowania. Każde urządzenie znajdujące się w obrębie sieci jest nazywane punktem sieciowym.
Sieci komputerowe pozwalają ludziom szybko komunikować się ze sobą, wymieniać dane i udostępniać pliki pomimo fizycznej odległości. Najczęściej dostęp do zasobów jest możliwy za pośrednictwem poczty elektronicznej, przeglądarki internetowej lub zainstalowanych programów.
Główne możliwości sieci komputerowych to zatem:
-
wymiana informacji pomiędzy komputerami i innymi urządzeniami znajdującymi się w sieci,
-
udostępnianie plików innym użytkownikom,
-
dzielenie się zasobami sprzętowymi pomiędzy komputerami,
-
kontaktowanie się z osobami, które znajdują się w innym miejscu,
-
zdalne uruchomianie i obsługa programów oraz urządzeń.
Do połączenia z siecią służą media transmisyjne, którymi zazwyczaj są fale radiowe oraz miedziane lub światłowodowe przewody. Wykorzystuje się również określone składniki sieci komputerowej, takie jak:
-
serwery – komputery służące do zarządzania zasobami sieci, cechujące się wysokimi parametrami sprzętowymi,
-
hosty – komputery umożliwiające użytkownikom dostęp do zasobów sieci,
-
karty sieciowe,
-
oprogramowanie,
-
routery i modemy, przełączniki, koncentratory oraz punkty dostępu – urządzenia wykorzystywane do łączenia sieci oraz wymiany danych.
Podział sieci ze względu na wielkość
Kiedy już wiemy, czym jest sieć komputerowa, pora poznać najpopularniejszą typologię – ze względu na wielkość sieci, czyli maksymalny zasięg jej działania.
-
sieć PAN (Personal Area Network),
-
sieć LAN (Local Area Network),
-
sieć CAN (Campus Area Network),
-
sieć MAN (Metropolitan Area Network),
-
sieć WAN (Wide Area Network).
Sieć PAN
Osobista, prywatna sieć komputerowa o najmniejszym zasięgu. Umożliwia wymianę danych pomiędzy różnymi urządzeniami – komputerami, tabletami, smartfonami, drukarkami itp., należącymi do określonej osoby bądź gospodarstwa domowego. Mogą one łączyć się ze sobą niezależnie lub z wykorzystaniem sieci wyższego poziomu. Sieć PAN może działać w sposób bezprzewodowy bądź przewodowy, np. z użyciem kabli USB. Transfer danych jest możliwy na bliskich odległościach, zwykle do kilku metrów. Technologie używane w tej sieci to np. Bluetooth, Wireless USB czy IrDA.
Sieć LAN
Lokalna sieć komputerowa, która zwykle łączy co najmniej dwa komputery i urządzenia peryferyjne znajdujące się na niedużym obszarze, najczęściej w jednym budynku, np. bloku, biurze, zakładzie produkcyjnym, laboratorium, bibliotece czy uczelni. Urządzenia tworzące sieć LAN powinny mieć dostęp do protokołu TCP/IP oraz być połączone kablem Ethernet. Taka sieć cechuje się sporą stabilnością połączenia i wysokim transferem.
Rodzajem sieci komputerowej LAN jest WLAN. Mówimy w tym przypadku o lokalnej sieci bezprzewodowej, najczęściej Wi-Fi. Rozwiązanie to pozwala zwiększyć zasięg transmisji – nawet do kilkudziesięciu kilometrów. Sieć WLAN w porównaniu do LAN cechuje się jednak niższym transferem, mniejszą stabilnością i większą podatnością na zakłócenia sygnału. Połączenie powinno być zaszyfrowane, aby uniemożliwić dostęp niepowołanym osobom, służy do tego np. technologia WPA lub WPA2.
Sieć CAN
Pośrednia sieć pomiędzy MAN a LAN. Zwykle jest zakładana w ośrodkach akademickich lub małych firmach. Zasięg sieci obejmuje co najwyżej kilka budynków, które nie są od siebie zbyt oddalone. Maksymalna prędkość transmisji wynosi 1 Mb/s i jest możliwa do osiągnięcia na dystansie nieprzekraczającym 40 metrów. Sieć CAN wyróżnia się dużą stabilnością oraz odpornością na zakłócenia sygnału.
Sieć MAN
Miejska sieć komputerowa, która umożliwia nawiązywanie transmisji na obszarze określonej aglomeracji lub miasta. Najczęściej połączenie jest nawiązywane z użyciem przewodów światłowodowych, które łączą w jedną sieć rozproszone sieci LAN. Możliwe jest również zastosowanie bezprzewodowego połączenia radiowego. Do tworzenia takich sieci wykorzystuje się tego typu technologie jak Gigabit Ethernet, SMDS, FDDI oraz ATM.
Sieć WAN
Typem sieci komputerowej o największym zasięgu jest WAN. Umożliwia transfer danych pomiędzy komputerami oddalonymi nawet o tysiące kilometrów, w tym znajdującymi się na różnych kontynentach. Przykładem takiej sieci jest Internet. Połączenie można nawiązać z użyciem takich protokołów jak m.in. ADSL, DSL, ISDN, ATM, HDLC, SMDS czy PPP. Korzystanie z międzynarodowej sieci WAN wymaga wykupienia usługi u operatora.
Pozostałe typy sieci komputerowych
Podział sieci ze względu na wielkość to nie jedyne możliwe rozróżnienie. Wyróżnia się także typy sieci różniące się wykorzystywaną architekturą:
-
sieć klient–serwer,
-
sieć równorzędna typu peer-to-peer – każde urządzenie może być jednocześnie serwerem, jak i klientem.
Można ponadto wyróżnić rodzaje sieci komputerowych z uwzględnieniem typu połączenia:
-
przewodowe – np. z użyciem miedzianych kabli lub światłowodów,
-
bezprzewodowe – za pośrednictwem fal radiowych.
Szukasz szybkiego i stabilnego internetu? Znajdziesz go w Netii!
Poszukujesz internetu do domu lub biura? Zapewne będziesz więc korzystać z lokalnej sieci LAN. Zwłaszcza w przypadku sieci bezprzewodowej WLAN potrzebujesz łącza o dużej szybkości i stabilności. Najlepiej sprawdzi się pod tym względem internet światłowodowy. W naszej ofercie jest on dostępny w trzech wariantach maksymalnej prędkości pobierania – 300 Mb/s, 600 Mb/s oraz 1 Gb/s. Jak wykazały testy wykonane przez serwis speedtest.pl, dostarczamy obecnie najszybszy internet spośród wszystkich ogólnokrajowych operatorów. W każdym pakiecie internetu stacjonarnego w cenie abonamentu udostępniamy na czas umowy nowoczesny router Wi-Fi.
Sprawdź także oferty internetu w Białymstoku, internetu w Poznaniu oraz internetu w Lublinie.
Sprawdż też, co to jest sieć LAN, WAN i MAN oraz jakie są między nimi różnice.