11 marca 2020
VoD, czyli Video on Demand. Co to jest?
Chcąc oglądać filmy i seriale, nie musimy dziś dostosowywać się do ramówki programów telewizyjnych, a nawet posiadać telewizora. Pozwala na to usługa VoD. Co to jest, jakie są jej rodzaje oraz czym różni się od zwykłej telewizji internetowej? W artykule odpowiadamy na każde z tych pytań.
Co to jest „VoD”? Co to właściwie znaczy?
VoD to usługa, której nazwa pochodzi od angielskich słów Video on Demand, co można przetłumaczyć jako „wideo na życzenie” lub „wideo na żądanie”. VoD pozwala oglądać filmy, seriale i inne programy w dowolnie wybranym czasie oraz miejscu. W tym celu użytkownik kupuje lub wypożycza dostęp do wybranego przez siebie materiału lub opłaca abonament, dzięki czemu otrzymuje dostęp do bazy wielu produkcji filmowych i serialowych. Aby je oglądać, nie potrzebuje telewizora. Usługa VoD działa na różnego rodzaju urządzeniach obsługujących internet, takich jak m.in.:
- Komputer stacjonarny.
- Laptop.
- Smartfon.
- Tablet.
- Telewizor Smart TV.
- Konsola do gier.
Tym, co odróżnia VoD od tradycyjnej telewizji, jest sposób transmitowania materiałów – w tym przypadku odbywa się to w technologii strumieniowej, bez konieczności wykorzystania sygnału analogowego, satelitarnego czy cyfrowego. Aby obejrzeć dany materiał, należy zalogować się z poziomu przeglądarki na założone wcześniej konto w serwisie internetowym lub skorzystać z aplikacji mobilnej do obsługi VoD. Różnica polega również na tym, że w usłudze „video na życzenie” można wyłączyć reklamy, a także w dowolnym momencie wstrzymywać, a następnie wznawiać film czy serial. Istnieje również możliwość wielokrotnego odtwarzania tego samego materiału.
Nagrania dostępne w usłudze VoD można oglądać na dużym ekranie. Należy w tym celu aktywować usługę na telewizorze Smart TV. Osoby niedysponujące takim sprzętem mogą również podpiąć komputer do telewizora za pomocą kabla HDMI lub skorzystać z nakładki Chromecast.
Do popularnych platform VoD zaliczają się HBO GO oraz Netia VOD. Klienci Netii mogą korzystać z HBO GO bez dodatkowych opłat, jeżeli zdecydują się na pakiet internetowy lub telewizyjny z HBO GO w cenie abonamentu. Obie platformy zapewniają dostęp do kolekcji setek filmów i seriali, czasami w dniu ich premiery telewizyjnej lub nawet wcześniej. Opłatę za wypożyczenie materiałów w Netia VOD dolicza się automatycznie do ceny abonamentu, dlatego nie trzeba osobno opłacać tej usługi – po prostu klient otrzymuje zbiorczą fakturę na koniec miesiąca.
Jakie są rodzaje usługi VoD?
Skoro już wiemy, co to jest VoD, warto również zapoznać się z podziałem tej usługi na określone rodzaje. Najważniejsze z nich to:
- Pull VoD – nazywany również prawdziwym VoD. Jego cechą jest to, że materiały video są gromadzone przez operatora w katalogu, a następnie klienci mogą dokonywać ich wyboru z użyciem kanału zwrotnego, takiego jak internet. Klient zwykle składa zamówienie na konkretne nagranie, po czym otrzymuje dostęp do określonego pliku na serwerze.
- Push VoD – w tym przypadku operator nie zapewnia kanału zwrotnego, lecz przesyła dany materiał audiowizualny do wyposażonego w dysk twardy urządzenia użytkownika. Nagranie nie znajduje się natomiast na centralnym serwerze. Pozwala to odbiorcy oglądać filmy i seriale w dowolnie wybranym czasie. Ten rodzaj VoD opiera się na wykorzystaniu technologii Personal Video Recorder. Operator udostępnia użytkownikowi określony pakiet filmów i seriali, które po określonym czasie od daty wypożyczenia są usuwane z dysku.
- Subsciption VoD – ten rodzaj opiera się na metodzie subskrypcji. Odbiorca regularnie opłaca usługę, dzięki czemu otrzymuje nieograniczony dostęp do bazy materiałów video.
- Pay per Download VoD – jest to taki model usługi „wideo na życzenie”, który funkcjonuje analogicznie jak tradycyjna wypożyczalnia filmów na DVD. Użytkownik wybiera określone nagranie, opłaca je, po czym uzyskuje do niego dostęp na ściśle określony czas – np. jedną lub dwie doby.
- Catch UP TV – polega na udostępnianiu na stronie internetowej operatora tych programów, które już wcześniej były transmitowane przez stacje telewizyjne. Operator utrzymuje do nich dostęp zwykle przez określoną liczbę dni od emisji.
- Download to own VoD – w tym modelu odbiorca może zakupić na własność wybrany materiał, a następnie pobrać go na dysk twardy swojego komputera. Otrzymuje dostęp do nagrania na nielimitowany czas.
- Interactive VoD – użytkownik ma możliwość wpływania na sposób oglądania transmisji – może wielokrotnie zatrzymywać i wznawiać nagranie, a także przewijać je do przodu oraz do tyłu.
Czym różni się VoD od tradycyjnej telewizji internetowej?
Wiemy już, na czym polega oraz jakie są rodzaje usługi VoD. Co to jest zatem telewizja internetowa i czym różni się od „wideo na życzenie? W obu przypadkach można oglądać przekaz wideo w technologii strumieniowej, na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu. Różnica polega jednak na tym, że jedynie VoD pozwala wybierać, jaki konkretnie materiał chcemy w danym momencie oglądać. Brak ramówki sprawia, że nie trzeba obawiać się, że przegapimy długo wyczekiwany film czy odcinek serialu – można obejrzeć go w dowolnie wybranym terminie. Zwykła telewizja internetowa nie zapewnia takiego komfortu.
Aby oglądane w usłudze VoD nagrania wideo nie zacinały się i mogły być wyświetlane w wysokiej jakości obrazu i dźwięku, konieczne jest posiadanie szybkiego i stabilnego łącza, najlepiej w technologii światłowodowej. Jeżeli internet działa zbyt wolno, warto wtedy skorzystać z naszych porad dotyczących jego przyśpieszenia.