25 lipca 2020
„W domu” – niezwykła antologia już dostępna w HBO GO!
Ostatnie miesiące bezsprzecznie zmieniły, tymczasowo lub na stałe, życie wielu ludzi. Lockdown dał się niejednemu z nas we znaki i najpewniej jeszcze przez jakiś czas będziemy odczuwać jego skutki. Prędzej czy później artyści musieli więc wziąć ten temat na tapet. W końcu nawet pandemia nie może zatrzymać sztuki! I tak od niedawna, bo od 16 lipca, na platformie HBO GO możemy oglądać antologię „W domu” – niesamowity, międzynarodowy projekt filmowy w całości poświęcony pandemii i lockdownowi.
Na czym polega cała antologia? Co to za projekt?
„W domu” to międzynarodowy projekt, w ramach którego poszczególni reżyserzy przedstawiają swoje życie w trakcie lockdownu. Na polską antologię składa się 14 filmów (łącznie nakręconych przez 16 reżyserów), będących zarazem artystycznym manifestem.
Każde z tych krótkich dzieł spełnia określone założenia:
-
Długość filmu nie przekracza 10 minut.
-
Całość została nakręcona w trakcie pandemii.
-
Fabuła odnosi się do wprowadzonych w Polsce restrykcji.
-
Reżyserzy mieli 4 tygodnie na samodzielne przygotowanie filmów.
Oprócz tego nie było żadnych ograniczeń – artyści dostali pełną dowolność w zakresie formy, gatunku czy sposobu prowadzenia narracji.
W ten sposób powstały osobiste doświadczenia reżyserów. Wśród filmów spotkamy zarówno takie ocierające się o autobiografizm (Czekamy, Dzisiaj są moje urodziny czy Nic nie zatrzyma tej wiosny), jak i minidokumenty (Maski i ludzie) czy animacje (Dom w skorupce i Księżyc). Nie brakuje nawet groteski i lekkiego humoru (Koronaświrusy) oraz inspiracji z literatury (Piosenka o końcu świata).
Wszystkie filmy z antologii „W domu”
Ponieważ każdy z filmów trwa zaledwie 10 minut, a ich siła tkwi nie tylko w fabule, ale (może przede wszystkim?) w artystycznym podejściu do tematu, zdecydowaliśmy ich nie opisywać. Wymieniamy za to tytuły wraz z ich reżyserami – cała antologia „W domu” trwa zaledwie niecałe 150 minut, czyli jest długości przeciętnego filmu pełnometrażowego. Wystarczy więc jeden wieczór, aby poznać wszystkie miniodcinki.
-
To nie my, reż. J. Skolimowski
-
Ukryj mnie w samolocie lecącym do Marakeszu, reż. K. Skonieczny
-
Dom w skorupce, reż. R. Gąsiorowska
-
Dzisiaj są moje urodziny, reż. J. Borcuch
-
Czekamy, reż. J.P. Matuszyński
-
Koronaświrusy, reż. X. Żuławski
-
Maski i ludzie, reż. P. Łoziński
-
Nic nie zatrzyma tej wiosny, reż. M. Treliński
-
Chłopiec z widokiem, reż. M. Szumowska, M. Englert
-
Ślimak, reż. K. Garbaczewski
-
Korona killer, reż. M. von Horn
-
Kioto, 21 kwietnia, reż. A. Zamecka, Sung Rae Cho
-
Piosenka o końcu świata, reż. A. Dragan
-
Księżyc, reż. T. Popakul
Letnie premiery w HBO GO – nie tylko polska wersja „W domu”!
W ramach całego projektu na platformie HBO HO pojawiła się także hiszpańska wersja „W domu” (5 odcinków, 5 różnych reżyserów), a 4 sierpnia zawitają tam również filmy nakręcone w Finlandii. Wszystkie antologie oscylują wokół lockdownu, ale każde z krótkometrażowych dzieł podchodzi do tematu w inny sposób – niektórzy reżyserzy dają upust swojemu artyzmowi, inni stawiają na wrażliwość i szczerość, a jeszcze inni na wymowną prostotę.
„W domu” to jednak nie wszystko, co HBO GO ma w lipcu i sierpniu do zaoferowania swoim widzom. Od 17 lipca na platformie regularnie, co tydzień, będą pojawiać się filmy z uniwersum Gwiezdnych wojen. Oprócz nich możemy oglądać także Krainę lodu 2 czy Godzillę 2: Króla potworów, a z seriali 4 Blocks (trzy sezony), Ramy (dwa sezony) lub miniserial Quiz. Brzmi ciekawie? A to i tak nie wszystkie premiery! Jeśli chcesz mieć regularny dostęp do setek filmów i seriali, dzięki Netii możesz przetestować HBO GO przez miesiąc za darmo – sprawdź naszą ofertę telewizyjną i zanurz się w świecie kina!