02 czerwca 2020
WLAN – co to za sieć? Gdzie ją spotkamy?
W jaki sposób uzyskać połączenie internetowe między urządzeniami bez użycia dodatkowych kabli? Możliwe jest to dzięki bezprzewodowej sieci lokalnej WLAN, przez wiele osób kojarzonej pod nazwą Wi-Fi. W poniższym artykule opisujemy, co to właściwie jest sieć WLAN, a także gdzie możemy się z nią spotkać.
Co to jest sieć WLAN?
WLAN (ang. Wireless Local Area Network) jest to bezprzewodowa sieć lokalna, dzięki której możliwe jest połączenie dwóch lub więcej urządzeń bez użycia dodatkowego okablowania w sieci LAN. Najczęściej do funkcjonowania sieci niezbędnych jest kilka elementów: bezprzewodowa karta sieciowa, router oraz dostęp do internetu.
Charakterystyka sieci WLAN
Sieć lokalna WLAN umożliwia połączenie pomiędzy urządzeniami. Najczęściej tego typu sieci wykorzystują fale z zakresu promieniowania mikrofalowego i podczerwonego, a ich zadaniem jest przenoszenie sygnału do innych urządzeń.
Przez kilka lat działania sieci WLAN funkcjonowało wiele standardów, według których przesyłane były fale, jednak najpopularniejsze z nich to:
- 802.11 – jest to najstarszy standard, który pojawił się w 1997 roku. Początkowo transmisja danych dotyczyła dwóch prędkości – 1 i 2 Mb/s, natomiast przesyłanie mogło odbywać się poprzez podczerwień oraz fale częstotliwości 2.4 GHz.
- 802.11a – cztery lata później na rynek wszedł kolejny standard. Przesyłanie danych było możliwe z użyciem fal częstotliwości 5GHz z prędkością 54 Mb/s.
- 802.11b – jeden z najpopularniejszych standardów sieci WLAN. Charakteryzuje się możliwością przesyłania danych z prędkością 11Mb/s oraz falami w częstotliwości 2.4 GHz. Standard miał zasięg do 50 metrów od nadajnika, a do 120 metrów na otwartej powierzchni.
- 802.11g – w 2003 roku pojawił się kolejny standard WLAN, który miał być ulepszeniem wersji „802.11b”. Co się zmieniło? Przesyłanie danych było możliwe do 54 Mb/s. Dostępny jest również wariant „Super G”, który umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 108 Mb/s.
- 802.11n – jest to jeden z najnowszych standardów WLAN, którego prędkość wynosi: 100, 200 i 540 Mb/s z użyciem fal o częstotliwości 2,4 lub 5 GHz. Tak duży wzrost szybkości był możliwy dzięki zastosowaniu MIMO, czyli technologii polegającej na wykorzystaniu wielu anten po stronie odbiorcy i nadawcy.
- 802.11ac – ostatni standard WLAN został zatwierdzony w 2014 roku i jest kompatybilny z sieciami działającymi do 5 GHz. Zastosowano w nim rozwiązanie MU-MIMO umożliwiające przypisanie strumieni do więcej niż jednego urządzenia na raz.
Zalety sieci WLAN
Skoro wiemy już, co to sieć WLAN, warto jeszcze poznać jej zalety – funkcjonuje w końcu od kilkudziesięciu lat i nadal powstają nowe, chętnie wykorzystywane standardy. Co więc wyróżnia sieć WLAN?
- Bezprzewodowa możliwość rozbudowy.
- Komfort użytkowania sieci na całej powierzchni jej funkcjonowania.
- Zasięg do kilkudziesięciu kilometrów, w zależności od rozmieszczenia nadajników.
- Bezpłatne udostępniania internetu poprzez hotspoty.
- Obecność na rynku coraz nowszych i lepszych rozwiązań, które ułatwiają i przyśpieszają korzystanie z internetu.
Pozytywnych aspektów korzystania z bezprzewodowej sieci jest wiele, ich komfort użytkowania sprawia, że coraz częściej instalowane są w domach, szkołach, uniwersytetach, placówkach finansowych oraz innych przedsiębiorstwach, gdzie internet jest podstawą wykonywania pracy.
Czym się różni WLAN od Wi-Fi?
Często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że WLAN jest tym samym co Wi-Fi. Jednakże, pomimo tego, że dotyczą tego samego zagadnienia, to określają dwa różna aspekty.
Sieć lokalna WLAN to typ sieci, która bezprzewodowa łączy ze sobą komputery, a ich połączenie jest możliwe poprzez zgodność ze standardem IEEE 802.11, określanym jako Wi-Fi. Ponadto urządzenia w sieci korzystają z produktów sygnowanych Wi-Fi, czyli urządzenia Wi-Fi pracują w sieci WLAN.
WLAN a LAN – podstawowe różnice
Prócz WLAN możemy również spotkać się z siecią LAN (ang. Local Area Network). Jest to sieć komputerowa, która łączy urządzenia znajdujące się blisko siebie. Wykorzystywana jest również, aby zapewnić łączność na danym obszarze – najczęściej to jeden budynek, jednak możemy spotkać się także z grupą pobliskich zabudowań, np. bloki mieszkalne na osiedlu. Siec LAN często użytkowana jest również w warunkach domowych, przykładowo łączy komputer z drukarką, oraz na uczelniach, w których lokalną siecią objęte będą wszelkie zabudowania.
WLAN a szybkość łącza internetowego
Podsumowując, możemy określić, że WLAN to sieć lokalna, która łączy ze sobą urządzenia bez użycia dodatkowych kabli. Jednak komfortowe korzystanie z sieci WLAN jest możliwe dzięki posiadaniu szybkiego i niezawodnego łącza internetowego. W ofercie Netii dostępny jest internet światłowodowy, dzięki któremu maksymalna prędkość pobierania danych może wynieść nawet do 1 Gb/s.
Sprawdź także oferty internetu w Warszawie, internetu w Krakowie oraz internetu we Wrocławiu.
Dowiedz się również, co to jest sieć WLAN w kontekście funkcjonowania firmy!