16 grudnia 2020
Jak połączyć się z kamerą IP przez internet? Prosta instrukcja
Nie wiesz, jak połączyć się z kamerą IP przez internet? Prezentujemy prostą i uniwersalną instrukcję, która pomaga poradzić sobie z tym zadaniem. Przedstawiamy również sposoby wykorzystania takiego urządzenia oraz wyjaśniamy, czym kamera IP różni się od kamery internetowej.
Co to jest kamera IP?
Kamera IP to urządzenie, które pozwala nagrywać i przesyłać w czasie rzeczywistym obraz w ramach określonej sieci internetowej – przewodowej lub bezprzewodowej. Użytkownik ma możliwość podglądu na żywo 24 godziny na dobę, z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. Obraz z kamery można obserwować z poziomu przeglądarki stron internetowych lub aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym.
Wygląd kamery sieciowej IP jest zbliżony do kamery internetowej. Istotna różnica pomiędzy tymi urządzeniami polega na sposobie instalacji. Kamera internetowa działa jedynie po jej połączeniu z komputerem z użyciem portu USB lub IEEE1394. Kamera sieciowa ma natomiast przypisany własny adres IP, umożliwiający jej podłączenie do sieci LAN lub WAN.
Czym jeszcze wyróżnia się kamera IP?
-
Połączenie kamery IP z siecią zazwyczaj jest szyfrowane, co zapobiega przechwyceniu obrazu przez cyberprzestępców.
-
Urządzenie takie pozwala zapisywać i archiwizować nagrania – można je umieszczać w chmurze, na zewnętrznym dysku lub karcie pamięci.
-
Często umożliwia korzystanie z dodatkowych funkcjonalności, takich jak np. czujnik ruchu, wbudowany głośnik i mikrofon, system alarmowy czy tryb nocny.
-
Nowoczesne kamery sieciowe pozwalają nagrywać obraz w wysokiej rozdzielczości – Full HD lub 4K.
Do najważniejszych parametrów takich urządzeń zalicza się kąt widzenia – im szerszy, tym większy obraz może być rejestrowany przez kamerę. Na rynku są sprzedawane zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne kamery sieciowe, przystosowane do używania na otwartej przestrzeni.
Do czego może się przydać kamera sieciowa? 6 sposobów wykorzystania
Kamera IP znajduje wiele zastosowań pozwalających zwiększyć bezpieczeństwo. Opisujemy krótko najpopularniejsze sposoby jej wykorzystania.
1. Opieka nad dzieckiem
Kamera sieciowa pozwala na żywo kontrolować zachowanie dziecka jego rodzicom, kiedy znajdują się w innym pokoju czy poza domem. Urządzenie wyposażone w mikrofon i głośnik umożliwia pozostawanie ze swoją pociechą w kontakcie, uspokojenie jej, pocieszenie czy powiedzenie „dobranoc” przed snem.
2. Ochrona domu przed włamywaczami i wandalami
Obawiasz się o swój dom w czasie podróży? Kamera IP pozwoli ci monitorować dom oraz jego obejście – w tym garaż, bramę wjazdową czy ogród. Jeśli złodziej wejdzie na teren posesji, wtedy jego ruch zostanie zarejestrowany, a właściciel otrzyma powiadomienie, np. SMS-em, mailem czy bezpośrednio w aplikacji. Możesz także skorzystać z funkcji alarmu, który odstraszy złodziei i zwróci uwagę sąsiadów.
3. Opieka nad starszą osobą
Kamera sieciowa pozwala także w porę zareagować, kiedy starsza osoba wymaga natychmiastowej pomocy, np. w przypadku zawału, duszności czy upadku ze schodów.
4. Nadzór nad domem podczas remontu
Ekipy remontowe nie zawsze są uczciwe. Kamera IP pozwala uniknąć konieczności bezpośredniego nadzoru – można więc na czas remontu bez obaw wyjechać na urlop.
5. Ochrona przed pożarem lub zalaniem mieszkania
Kamera sieciowa zabezpiecza ponadto przed kosztownymi w skutkach zdarzeniami losowymi, takimi jak zalanie mieszkania czy pożar. Najlepiej sprawdzą się urządzenia z wbudowanym czujnikiem ruchu oraz dymu.
6. Monitorowanie zwierząt
Można również wykorzystać kamerę IP w celu monitorowania na żywo pozostawionych w domu zwierząt. Właściciel będzie mógł zareagować, kiedy np. jego pupil zacznie niszczyć kanapę, meble czy inne cenne przedmioty.
Jak podłączyć kamerę IP przez Wi-Fi oraz za pomocą kabla Ethernet?
Kamerę IP można połączyć z siecią zarówno w sposób przewodowy, jak i bezprzewodowy. W obu przypadkach niezbędna jest odpowiednia konfiguracja urządzenia, w tym zmiana fabrycznych ustawień sieciowych.
1. Podłącz kamerę do źródła energii elektrycznej.
2. Podłącz kamerę do sieci. W tym celu użyj kabla Ethernet RJ45 – umieść go bezpośrednio w komputerze lub połącz z routerem.
3. Znajdź fabryczny adres IP kamery.
4. Uruchom przeglądarkę stron internetowych i w polu adresu wpisz numer IP kamery sieciowej.
Zostaniesz poproszony o zalogowanie się do panelu administracyjnego. Zazwyczaj w polu „Username” oraz „Password” należy wpisać „admin”. Dane logowania najlepiej zmienić od razu po zakończeniu pierwszej konfiguracji, aby utrudnić cyberprzestępcom dostęp do kamery.
5. Znajdź zakładkę z ustawieniami sieciowymi i przypisz kamerze nowy adres IP. Powinien on znajdować się w tym samym zakresie co inne urządzenia w sieci – adresy IP nie mogą jednak być identyczne.
6. W przypadku połączenia Wi-Fi wybierz standard sieciowy 802.11ac.
7. Po zapisaniu ustawień wpisz w przeglądarce internetowej nadany adres IP kamery. Po chwili ukaże się rejestrowany obraz. Możesz uruchomić tryb pełnoekranowy, klikając dwukrotnie w okno transmisji.
Jak sprawdzić adres IP kamery? Zwykle jest on zamieszczony na pudełku lub instrukcji obsługi urządzenia. Alternatywna opcja polega na skorzystaniu ze skanera IP – oprogramowanie takie nieraz jest udostępniane przez producenta na płycie CD.
Kamera IP może również komunikować się bezprzewodowo z urządzeniami mobilnymi. Instalacja jest w tym przypadku prosta i szybka, jeżeli na kamerze znajduje się od kod QR. Wystarczy po jej podłączeniu do prądu i sieci zeskanować kod za pomocą aplikacji.
Pakiety z szybkim internetem od Netii
Aby można było odbierać z kamery obraz w wysokiej jakości i bez zakłóceń, niezbędne jest korzystanie z szybkiego i stabilnego łącza. Najlepiej sprawdzi się stacjonarny internet światłowodowy lub internet mobilny 5G. W ofercie Netii znajdują się różne warianty prędkości internetu domowego – do 600 Mb/s, 600 MB/s, 1 Gb/s lub 2 Gb/s. Internet mobilny 5G jest natomiast dostępny w pakietach 100, 500 lub 1000 Gb.
A dzięki naszym usługom Bezpieczny Internet oraz Bezpieczny Smartfon możesz zabezpieczyć swój telefon i komputer przed cyberprzestępcami, uniemożliwiając im przechwycenie obrazu z kamery IP!
W dobie pracy zdalnej wideokonferencje są bardzo popularne. Sprawdź, jak odpowiednio przeprowadzić wideorozmowę, aby usprawnić działania firmy.