09 września 2024
Słaby sygnał sieci bezprzewodowej Wi-Fi
Kiedy wzmocnienie sygnału Wi-Fi może być potrzebne?
Korzystanie z usługi szybkiego Internetu nie zawsze gwarantuje, że połączenie Wi-Fi będzie działało w sposób niezakłócony.
Zamieszczona w umowie minimalna prędkość transmisji danych może nie zostać osiągnięta z powodu czynników, które nie są zależne od operatora.
Wolny Internet skutkuje zacinaniem się stron, zawieszaniem gier lub filmów oraz wydłużonym czasem pobierania i wysyłania plików.
Zanim jednak wyjaśnimy, jak wzmocnić sygnał Wi-Fi domowymi sposobami, warto poznać najczęstsze przyczyny słabego zasięgu Internetu po sieci Wi-Fi:
- Grube ściany, meble oraz metalowe konstrukcje, które mogą tłumić sygnał. Skutkiem jest pojawienie się stref, w których dostęp do Internetu jest ograniczony lub praktycznie niemożliwy;
- Zakłócenia powodowane przez inne urządzenia elektroniczne, takie jak kuchenki mikrofalowe, telewizory, czy nawet inne routery w sąsiednich mieszkaniach, które mogą obniżać jakość połączenia;
- Nieprawidłowa konfiguracja routera;
- Obecność innych sieci bezprzewodowych w bezpośrednim otoczeniu domu;
- Zbyt duża odległość routera od urządzenia, które łączy się po sieci Wi-Fi.
Proste i szybkie sposoby na to, jak wzmocnić sygnał Wi-Fi:
-
Zmień dotychczasowe umiejscowienie routera:
Urządzenie to nie powinno być w żaden sposób obudowane, nie może znajdować się w szafie, biurku czy zamkniętym pomieszczeniu gospodarczym. Niestety często użytkownicy routerów chcą je ukryć, aby nie zajmowały przestrzeni i nie psuły estetyki mieszkania. W takim przypadku odpowiedzią na to, jak wzmocnić sygnał Wi-Fi routera, będzie po prostu wyjęcie go na wierzch i postawienie w niezabudowanym miejscu.
Umieść router mniej więcej na środku mieszkania - to może sprawić, że sygnał będzie w stanie bez problemu dotrzeć do wszystkich pomieszczeń. Pamiętaj również, że urządzenie powinno znajdować się z dala od podłogi, najlepiej na wysokości około 1,5 metra.
Warto wiedzieć, że zakłócanie sygnału powoduje także sprzęt elektroniczny, taki jak np.: aparaty fotograficzne, kamery, mikrofalówki, dekodery, odtwarzacze multimedialne, telewizory, odbiorniki radiowe czy głośniki. Tłumienie sygnału może również wynikać z ustawienia routera blisko elementów metalowych, szklanych, ceglanych, czy betonowych. Warto więc ustawić router w taki sposób, aby nie znajdował się w ich bezpośrednim sąsiedztwie i tym samym wzmocnić słaby sygnał Wi-Fi w Twoim domu.
-
Dokonaj zmiany kanału sieci Wi-Fi w konfiguracji routera:
Jest to uzasadnione zwłaszcza w przypadku, kiedy urządzenie pracuje w częstotliwości 2,4 GHz. Wówczas poszczególne kanały mogą nachodzić na siebie i dochodzi do ich przeciążenia przez inne urządzenia znajdujące się niedaleko.
Router jest fabrycznie ustawiony na jeden z 13 kanałów? Oto, co warto o nich wiedzieć:
- Kanał numer 13 cechuje się największym transferem, lecz najsłabszym zasięgiem;
- Kanał numer 1 ma natomiast najmniejszy transfer, lecz największy zasięg;
- Najczęściej urządzenia są ustawiane na kanale numer 11 lub 6, dlatego dochodzi do ich przeciążenia;
- Gdy szukasz sposobu na to, jak wzmocnić sygnał Wi-Fi, zasadne może okazać się wybranie kanału 1.
Aby sprawdzić zasięg Wi-Fi oraz poziom obciążenia poszczególnych kanałów, możesz wykorzystać w tym celu Internetowe aplikacje skanujące. Z kolei odpowiednich zmian możesz dokonać w zaawansowanych ustawieniach swojego routera.
-
Zmień częstotliwość sieci Wi-Fi:
Większość routerów jest domyślnie ustawiana na częstotliwość 2,4 GHz. To sprawia, że router jest narażony na zakłócenia ze strony innych, znajdujących się niedaleko urządzeń elektrycznych. W takim przypadku warto rozważyć możliwość zmiany pasma na 5 GHz, jeżeli tylko dany model routera na to pozwala. Takie działanie sprawia, że zwiększa się przepustowość łącza, a tym samym Internet bezprzewodowy działa szybciej.
Jeżeli router nie obsługuje wyższej częstotliwości, wtedy samo wykupienie pakietu szybkiego Internetu na niewiele się zda. Konieczna może stać się wymiana urządzenia na nowocześniejsze.
-
Wirusy a słaby sygnał Wi-Fi na laptopie lub telefonie:
Jedną z przyczyn może być również złośliwe oprogramowanie na Twoich urządzeniach. Właśnie dlatego warto przeskanować komputer za pomocą programu antywirusowego. Sam system zabezpieczający przed wirusami również może zakłócać sygnał. Pomoże wtedy jego odinstalowanie i zamiana na inny, mniej obciążający.
-
Dodatkowe urządzenia wzmacniające sygnał Wi-Fi:
Jeżeli wszystkie inne sposoby zawiodą, i nadal nie wiesz, jak wzmocnić sygnał Wi-Fi, warto rozważyć zakup wzmacniacza sygnału lub dodatkowego punktu dostępu (access point). Są one przydatne zwłaszcza w przypadku posiadaczy dużych domów, którzy chcieliby uzyskać dostęp do szybkiego Internetu w każdym miejscu swojej posiadłości.
Urządzenia tego typu działają na zasadzie powielania sygnału. Odbierają go z routera, wzmacniają, a następnie transmitują dalej. W efekcie wzrasta przepustowość łącza, a także zwiększa się zasięg sieci bezprzewodowej.
W ofercie Netii znajdziesz nowoczesne wzmacniacze sygnału, jak System Mesh czy D-Link, które zapewnią wzmocnienie sygnału Wi-Fi - bez konieczności przeciągania kabli. Zagwarantują bezprzewodowy dostęp do szybkiego Internetu w całym domu.
Skorzystaj z naszej oferty, jeśli zależy Ci na spokojnej i komfortowej pracy zdalnej, a także nieograniczonej rozrywce. Wystarczy, że zadzwonisz do naszego Konsultanta pod numer 22 711 11 11.
Czy odpowiedź była przydatna?
Dziękujemy za odpowiedź
Pomóż nam poprawić tą odpowiedź
Dziękujemy za odpowiedź
- Odświeżenie połączenia z Internetem - restart/reset routera
- Co zrobić, gdy Internet działa mi wolno?
- Mam problem z otwieraniem stron Internetowych
- Co zrobić, gdy połączenie z Internetem jest zrywane?
- Jak rozwiązać problemy utraty pakietów i wysokich pingów?
- Brak Wi-Fi – dlaczego nie ma Internetu?
- Czy mam zablokowane porty w usłudze Internetowej?
- Jak zamówić i skonfigurować stały adres IP?
- Jak odzyskać nazwę użytkownika i hasło do połączenia Internetowego?