Nowoczesne Data Center w aglomeracji warszawskiej
Na początku 2021 roku pierwsi klienci będą mogli korzystać z usług kolokacji infrastruktury i rozwiązań chmurowych Netii świadczonych w najnowocześniejszym data center Grupy Netia, zlokalizowanym zaledwie 10 km od centrum Warszawy.
Netia systematycznie umacnia swoją pozycję na rynku zaawansowanych rozwiązań ICT, dla których bazą są nowoczesne centra danych (Data Center – DC). Po przejęciu na przełomie roku dużego data center w Krakowie i komercyjnym sukcesie na południu Polski, kolejnym krokiem ekspansji jest nowa inwestycja w centrum kraju. W jej ramach Netia inwestuje ok. 79 mln zł w wielofunkcyjny obiekt, w którym powstaje m.in. ponad 1000 m2 powierzchni serwerowej (4 komory, pozwalające na kolokowanie blisko 520 szaf rack) i ponad 1400 m2 nowoczesnych powierzchni biurowych.
- Sprzedaż usług kolokacyjnych w naszym nowym data center w Krakowie spotkała się z pozytywnym odbiorem klientów instytucjonalnych. Zainteresowanie przekracza nasze oczekiwania. Obserwujemy też niesłabnący popyt na tego typu usługi w centrum kraju, dlatego postanowiliśmy zainwestować w nowy obiekt również w tym regionie. Spodziewamy się, że jego pełna komercjalizacja zajmie nam kilka lat, jednak poprzednia rozbudowa DC w Warszawie przy ul. Poleczki pokazała, że nawet na tak konkurencyjnym rynku, jak warszawski, klienci doceniają nasze rozwiązania – powiedział Aster Papazyan, Dyrektor Generalny ds. Rynku B2B, Członek Zarządu Netii.
Bezpieczeństwo i ekologia przede wszystkim
Data center w Jawczycach będzie jednym z najbezpieczniejszych obiektów w Polsce, co zostanie potwierdzone uzyskanym certyfikatem dla infrastruktury krytycznej.
Obiekt znajduje się w doskonałej lokalizacji: zaledwie 10 km od centrum Warszawy z bardzo dogodnym dojazdem, a jednocześnie w bezpiecznej odległości od jakichkolwiek czynników ryzyka takich, jak stacje paliw, linie kolejowe itp.
DC Netii w Jawczycach to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce, m.in. dzięki innowacyjnemu zasilaniu energetycznemu. System jest identyfikowany przez użytkownika jako pełne 2N, ale składa się z aż trzech torów zasilania. Jeden tor to klasyczny UPS, przy budowie dwóch kolejnych zastosowano DRUPSy czyli UPSy dynamiczne, które wykorzystują energię zgromadzoną w masie wirującej.
Duży nacisk został położony na efektywność energetyczną i dostosowanie maksymalnego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Dbałość o środowisko przejawia się również poprzez wykorzystanie w DRUPS energii kinetycznej zamiast baterii, co wiążę się z brakiem potrzeby utylizacji szkodliwych odpadów.
Już w sierpniu br. Grupa Netia rozpocznie komercjalizację nowego obiektu, który zostanie oddany do użytku na początku 2021 roku. Mocną stroną nowego DC - oprócz możliwości świadczenia na najwyższym poziomie sztandarowych usług z linii NetiaNext, w tym zwłaszcza typu data center as a service (usługi kolokacji, serwerów dedykowanych) i chmurowych (m.in. wirtualne data center na bazie technologii VMware) – jest duża dostępność powierzchni biurowej, z przeznaczeniem na biura zapasowe lub miejsca pracy dla specjalistów IT w systemie tzw. hot desk’ów.
Z danych firmy analitycznej Audytel wynika, że w 2020 roku Grupa Cyfrowy Polsat (Netia, Polkomtel, Polsat Cyfrowy), posiadajac ok. 8000 m2 powierzchni kolokacyjnej, jest krajowym liderem rynku DC w Polsce.
Poznaj inne nasze obiekty Data Center: https://www.netia.pl/pl/srednie-i-duze-firmy/produkty/data-center-cloud/data-center