Ukraińska sieć akademicka UARNET pilnie potrzebowała alternatywnego łącza ze Lwowa do Warszawy na wypadek, gdyby istniejąca trasa, z której korzystają uległa awarii i odcięła łączność z Europą Zachodnią. Duży problem stanowiło znalezienie wiarygodnego operatora, który byłby chętny do współpracy. Niewiele zachodnich firm było skłonnych inwestować na rynku ukraińskim w czasie konfliktu zbrojnego. Netia podjęła się tego wyzwania mimo trwającej wojny i związanego z tym ryzyka.
Obecnie Netia ma jedne z najkrótszych czasów dostępu na trasie między Warszawą a Lwowem, wliczając w to zarówno drogę główną jak i alternatywną. Ponadto opłaty za transmisję danych okazały się bardziej konkurencyjne niż u innych operatorów, co ostatecznie skłoniło UARNET do podjęcia współpracy.
Korzyści
Stabilność i protekcja
Dzięki współpracy z Netią UARNET ma do dyspozycji dwie niezależne trasy ze Lwowa do Warszawy. W razie jakiejkolwiek awarii, braków w dostawie prądu czy ataku ruch zostanie automatycznie przekierowany na trasę alternatywną, gwarantując stabilne połączenie z Europą Zachodnią.
Dwustronna współpraca
Współpraca Netii z UARNETem to układ dający korzyści obu stronom. UARNET zyskuje dostęp do określonych usług polskiego operatora, natomiast Netia dzierżawi łącza UARNETu. Co więcej, wiele wskazuje na to, że to dopiero początek, ponieważ współpraca ma być konsekwentnie rozszerzana.