Co to jest światłowód, jak jest zbudowany i gdzie znalazł zastosowanie?
Menu główne

Co to jest światłowód, jak jest zbudowany i gdzie znalazł zastosowanie?

06 kwietnia 2021, Autor: Anna Bochniak, Kierownik Produktu Netia SA

Światłowody uchodzą za technologię przyszłości, która w najbliższych latach opanuje niemal każdy sektor gospodarki. Ze względu na niezawodną transmisję danych stanowi jedną z najbardziej atrakcyjnych usług telekomunikacyjnych na rynku. Obecnie może z niej korzystać coraz więcej indywidualnych użytkowników, którzy wybierają oferty takich operatorów, jak Netia. Gwarancja szybkość światłowodu może sięgać nawet 1 Gb/s!
 

 
 
 
   

Historia światłowodów sięga lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. W 1977 roku wykorzystały je do wzajemnej komunikacji dwie centrale telefoniczne w Turynie. Przewód liczył 9 kilometrów długości. Choć światłowód pojawił się na terenie Polski już rok później, nie cieszył się wtedy dużym zainteresowaniem mieszkańców. Popularność zyskał dopiero wówczas, gdy opracowano technologię Internetu światłowodowego, wyróżniającego się dużą prędkością transmisji danych.

 

Światłowód – definicja

 

Światłowód to nic innego jak przewód, który powstał na bazie włókna szklanego oraz tworzyw sztucznych. Za pomocą fali świetlnej przesyłane są pliki w sposób niezakłócony. Wiązka światła osiąga wówczas ogromne prędkości, nawet do kilku terabitów na sekundę. Przekrój światłowodu ukazuje jego trójwarstwową budowę. Co ważne, na jego działanie nie wpływają warunki atmosferyczne, np. burza, silny wiatr czy obfite opady śniegu. Połączenie światłowodowe jest więc dużo bardziej stabilne niż to, dostarczane przez sieć miedzianych przewodów.

 

Zapewniany przez kabel światłowodowy Internet stanowi obecnie najpopularniejszą usługę dostawców telekomunikacyjnych. Korzystają z niej zarówno indywidualne gospodarstwa domowe, jak i duże przedsiębiorstwa oraz jednostki administracyjne. Światłowód służy bowiem nie tylko do transferu danych internetowych, ale również przekazuje najwyższej jakości sygnały telefoniczne oraz telewizyjne.

 

Jak wygląda budowa światłowodu?

 

Wiedza na temat tego, jak wygląda sieć światłowodowa w przekroju, pozwoli lepiej zrozumieć zasadę jej działania. We wnętrzu przewodu umieszczony jest bardzo cienki rdzeń zbudowany ze szkła lub specjalnego tworzywa sztucznego przewodzącego światło. Średnica światłowodu w tym miejscu mierzona jest mikronach, czyli milionowych częściach metra. Kolejną warstwę tworzy płaszcz. Nie przepuszcza światła, lecz odbija falę, która nie traci swojej mocy. Otoczony jest kevlarową warstwą ochronną, której zadaniem jest zabezpieczanie rdzenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Światłowód jest dzięki temu odporny na wykrzywianie się oraz skręcanie.

 

Dostarczany przez przewód światłowodowy Internet cechuje się bezawaryjnością, ponieważ połączenie obejmuje bezpośrednio nadawcę oraz odbiorcę. Technologia ta zapobiega opóźnieniom w dostępie do serwera, a także zapewnia błyskawiczne pobieranie i wysyłanie plików. Innymi słowy, łącze światłowodowe wyróżnia się wysoką przepustowością danych. Jak działa światłowód?

 

Wielu użytkowników zastanawia się, jak działa Internet światłowodowy i na czym polega jego fenomen. Sekretem jest specjalne okablowanie, w którym dochodzi do przesyłania fali świetlnej. Wiązkę światła przewodzi rdzeń wykonany ze szklanego lub syntetycznego włókna. Kabel do światłowodu jest tak zbudowany, że fala świetlna zostaje całkowicie odbita od płaszcza, nie tracąc przy tym swojej intensywności i doskonałych parametrów.

 

W laboratoriach technologicznych trwają prace nad tym, aby całkowicie wyeliminować tłumienność światłowodu. Obecnie konieczne jest wykorzystywanie w tym celu specjalnych wzmacniaczy optycznych, dzięki którym sygnał może płynąć nawet przez tysiące kilometrów. Światłowód, jako medium transmisyjne, wykorzystuje propagację światła, będącego nośnikiem informacji. Nie emituje zewnętrznego pola elektromagnetycznego, jest odporny na wszelkie zakłócenia, a pojedyncze włókna posiadają ogromną pojemność informacyjną.

Światłowód – rodzaje

 

Wyróżnia się dwa rodzaje światłowodów: jednomodowe oraz wielomodowe. Liczba modów odpowiada liczbie wiązek światła, które są zdolne do przemieszczania się wewnątrz przewodu. Zasada działania światłowodu w obu przypadkach jest bardzo podobna. Zatem, czym różni się światłowód jednomodowy od wielomodowego? Światłowód jednomodowy wyposażony jest w niewielki rdzeń oraz jedną wiązkę światła. Nie odbija się ona od ścian płaszcza, dzięki czemu nie wymaga użycia optycznych wzmacniaczy do przesyłania sygnału na znaczne odległości.

 

Natomiast światłowód wielomodowy wpuszcza do wnętrza przewodu jedną falę świetlną, która następnie rozdziela się na wiele promieni falowych. Ich długość jest taka sama, lecz każdy z nich posiada inną drogę. W wyniku tego może dochodzić do niewielkiego zniekształcenia impulsu, a co za tym idzie – spowolnienia transmisji danych. Konieczne jest więc zastosowania optycznych wzmacniaczy.

 

Jakie ma zastosowanie sieć światłowodowa?

 

Szerokopasmowa sieć światłowodowa znajduje zastosowanie przede wszystkim w telekomunikacji, oświetleniu, wziernikach, a także czujnikach, które wymagają stabilnego przesyłania sygnału. Największym zainteresowaniem cieszy się jednak usługa Internetu światłowodowego oferowana na przykład przez Netię. Jego prędkość dochodzi nawet do 1 Gb/s. Klienci nie muszą nawet wiedzieć, jak podłączyć światłowód, ponieważ tę czynność wykonują za nich wykwalifikowani instalatorzy.

 

Stale rosnąca dostępność światłowodu sprawia, że coraz więcej firm oraz gospodarstw domowych rezygnuje z Internetu dostarczanego w sposób tradycyjny, czyli za pomocą miedzianych kabli cechujących się znacznie większą awaryjnością niż światłowody.

 

Czy w mojej okolicy jest światłowód?

 

Na mapie zasięgu, prezentującej gdzie są światłowody, każdego dnia pojawiają się nowe lokalizacje. To tam klienci mogą sprawdzić dostępność usługi w swojej okolicy. Zasięg sieci światłowodowej jest największy w dużych polskich miastach, tj. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu czy Łodzi. Jednak wciąż trwają prace nad jego rozszerzeniem na mniejsze miejscowości.


Sprawdź też, czym jest i jak działa internet światłowodowy oraz jaki światłowód do domu wybrać. Skorzystaj z oferty internetu stacjonarnego dla klientów indywidualnych od Netii!

 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

  • alt1

    Infolinia dla nowych klientów
    (Codziennie 8:00 - 18:00)
    +48 22 35 81 550

  • alt2

    Obsługa klienta i wsparcie techniczne
    (Dostępne 24/7)
    801 801 999
    biznes@netia.pl

  • alt3

    Adres korespondencyjny Netia S.A.
    skr. pocztowa nr 597
    40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×