GRC jest podejściem, które zdobywa coraz większą popularność wśród organizacji każdej wielkości na całym świecie. Co dokładnie kryje się za tym modnym skrótem i czy rzeczywiście GRC niesie za sobą realną wartość?
Co to jest GRC?
GRC (ang. Governance, Risk Management, and Compliance) to określenie na zbiór procesów, metod i narzędzi, których celem jest zapewnienie odpowiedniego ładu korporacyjnego, sprawne zarządzanie ryzykiem biznesowym oraz zapewnienie zgodności z obowiązującymi przepisami prawa. Ma to służyć zabezpieczeniu interesów firmy, jej pracowników oraz wszystkich interesariuszy. Wdrożenie GRC daje pewność, że korporacja rozwija się w odpowiednim tempie i kierunku, działa zgodnie z prawem i potrafi poradzić sobie z każdym napotkanym problemem.
GRC możemy śmiało określić mianem dyscypliny holistycznej, jako że wymaga sprawnej współpracy na różnych szczeblach zarządzania oraz integracji rozwiązań na przestrzeni wielu firmowych działów.
Elementy GRC i ich znaczenie dla funkcjonowania firmy
Termin GRC obejmuje rozwój w trzech najważniejszych obszarach zarządzania korporacją. Praca nad nimi może zapewnić stabilny wzrost wartości przedsiębiorstwa i zwiększenie zaufania klientów. Pomaga też odnaleźć się w dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, które wciąż serwuje firmom nowe wyzwania.
Governance
Governance, czyli ład korporacyjny, określa sposób zarządzania przedsiębiorstwem w rozbudowanym środowisku korporacyjnym oraz kontrolę osiąganych celów. W tym obszarze GRC zarząd i managerowie skupiają się na stworzeniu i dopracowaniu odpowiednich struktur zarządczych, praktyk, sposobów mierzenie wyników. Ład korporacyjny to także kontrola etyki biznesowej i odpowiedzialności społecznej.
Risk
W środowisku biznesowym ryzyko jest oczywiste i nadciąga z każdej strony. Może mieć charakter finansowy (działania konkurencji, nierentowne inwestycje i produkty), techniczny (ataki hakerów, niska wydajność infrastruktury), prawny czy strategiczny. Ryzyka nie da się uniknąć, dlatego dojrzała organizacja powinna nauczyć się nim sprawnie zarządzać. Procesy i narzędzia wdrażane w ramach GRC mogą w tym pomóc, kategoryzując grożące firmie ryzyka, nadając im priorytety i wypracowując sposoby ich minimalizowania.
Compliance
Stale zmieniające się prawo stara się dostosować rynek do nowych realiów i w ten sposób chronić klientów i użytkowników przed nowymi zagrożeniami, ale jednocześnie stawia firmom wiele wyzwań. Nowe przepisy lokalne czy wspólnotowe wprowadzane są często bardzo szybko, pozostawiając organizacje w trudnym położeniu. Stała kontrola zgodności z przepisami poprzez przeprowadzanie audytów, testów i skanów da firmie kompletny obraz koniecznych do wprowadzenia zmian.
Jak wdrożyć GRC w firmie?
GRC nie jest gotowym zestawem narzędzi i systemów, które pomogą w zarządzaniu firmą. Nie ma więc możliwości, by nowe podejście wdrożyć w ciągu kilku dni. Jest to przede wszystkim proces ingerujący w strukturę firmy i zmieniający jej sposób działania poprzez wprowadzanie nowych procedur i polityk. Nie jest to też zagadnienie dotyczące wyłącznie infrastruktury informatycznej, choć ona sama odgrywa bardzo ważną rolę w zarządzaniu ryzykiem i zgodnością, a dostępne na rynku rozwiązania cyfrowe zdecydowanie to ułatwiają.
Popularny model wdrażania GRC zawiera kilka punktów na drodze do osiągnięcia pełnej sprawności w zarządzaniu organizacją, ryzykiem i zgodnością:
- Learn – wdrożenie GRC w firmie należy zacząć od ustalenia konkretnych i mierzalnych celów, które zarząd chce osiągnąć, oraz oceny obecnego stanu organizacji. Obiektywna ocena ładu korporacyjnego, systemu zarządzania ryzykiem, a także zgodności z przepisami wymaga zazwyczaj wsparcia zewnętrznych specjalistów i audytorów.
- Align – drugi komponent procesu wdrożeniowego GRC zakłada dopasowanie aktualnych metod zarządzania, narzędzi i procedur do założonych celów organizacji oraz zidentyfikowanych problemów i zagrożeń.
- Perform – właściwe wdrażanie ustalonych rozwiązań to długi i wymagający konsekwencji proces, w który powinni być zaangażowani managerowie oraz zarząd. W przypadku dużych organizacji dobrą praktyką jest stworzenie specjalnego zespołu nadzorującego wprowadzanie GRC. Firma na tym etapie powinna także aktywnie pracować ze wszystkimi pracownikami w ramach szkoleń i konsultacji, których celem ma być zrozumienie zmian zachodzących w organizacji.
- Review – poprawne działanie organizacji wymaga ciągłego przeglądu i wprowadzania zmian, dlatego ostatni komponent pozostaje etapem otwartym na stałe. Szybko zmieniające się środowisko biznesowe, nowe zagrożenia oraz regulacje prawne wymagają zachowania ciągłej czujności.
Rozwiązania cyfrowe i narzędzia wspierające GRC
Dzisiejsze środowisko biznesowe opiera się w głównej mierze na rozwiązaniach technicznych i cyfrowych. I choć dają one nieskończone możliwości w docieraniu do klientów, tworzeniu produktów, analityce i zarządzaniu, to jednocześnie stanowią furtkę do naszej organizacji dla różnego rodzaju zagrożeń. Ataki hakerskie, wycieki danych czy ransomware to obecnie jedne z największych niebezpieczeństw, przed którymi stoją firmy każdej wielkości. Ważne jest więc stosowanie odpowiednich narzędzi cyfrowych takich, jak:
- systemy zarządzania ryzykiem pozwalające kategoryzować i nadawać priorytety potencjalnym zagrożeniom i podatnościom,
- systemy zarządzania zdarzeniami, takie jak SIEM, które dają nam wgląd we wszystko, co aktualnie dzieje się w środowisku firmowym, a dzięki integracji z innymi narzędziami, takimi jak SOAR czy XDR, pozwalają na reakcję na incydenty w czasie rzeczywistym,
- systemy monitorowania sieci, takie jak EDR, dające wgląd we wszystkie urządzenia końcowe: stacje robocze, smartfony czy nawet pojedyncze urządzenia IoT.
Ponadto, w drodze do wprowadzenia GRC, przydatne są platformy i rozwiązania do analityki danych czy zarządzania audytami. Istotne dla organizacji powinno być także zarządzanie elektronicznym obiegiem dokumentów i archiwizacją.
Oprócz wyżej wymienionych konieczne jest stosowanie podstawowych rozwiązań cyberbezpieczeństwa, takich jak firewall (np. Cloud Firewall od Netii), backup, UTM czy narzędzi do ochrony poczty elektronicznej. Nie zapominajmy też, że dla zachowania bezpieczeństwa organizacji kluczowe jest bezpieczne i wydajne środowisko, bowiem to od niego należałoby zacząć wszelkie zmiany zmierzające do wdrożenia GRC. Sprawdź rozwiązania sieciowe Netii i skontaktuj się z naszymi specjalistami!
Jak GRC może przydać się w firmie?
Governance, Risk Management, and Compliance to podejście docenione przez firmy na całym świecie. Choć jego wdrożenie jest czasochłonne i wymaga żelaznej konsekwencji, niesie za sobą wiele korzyści.
- Obniżenie kosztów – sprawne zarządzanie ryzykiem, firmą i zgodnością to mniejsze koszty wynikające z poważnych błędów, naruszeń czy ataków.
- GRC dąży do pełnej zgodności z aktualnymi przepisami, a to, oprócz braku kar finansowych, pomaga firmie w uniknięciu kłopotów wizerunkowych i zwiększeniu zaufania klientów, udziałowców oraz interesariuszy.
- Sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem oznacza także lepsze wyniki finansowe i sprawniejsze realizowanie procesów biznesowych.
GRC to realny sposób, by poprawić ogólną kondycję organizacji, zwiększyć jej bezpieczeństwo i dać sobie możliwość osiągania coraz lepszych wyników.
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105