Cyberataki stają się obecnie coraz bardziej podstępne i wyrafinowane. Wirtualni przestępcy wykorzystują do ich przeprowadzenia złośliwe oprogramowanie czy sztuczną inteligencję. Dużym zagrożeniem, zarówno dla firm, jak i zwykłych gospodarstw domowych jest wirus szyfrujący pliki. Kiedy użytkownik nie jest w stanie odczytać swoich danych, hakerzy oferują klucz w zamian za okup. Dlatego warto wiedzieć, co to jest szyfrowanie danych i w jaki sposób może być ono wykorzystane przeciwko firmie czy osobie fizycznej. Netia oferuje w tym zakresie skuteczne zabezpieczenie - UTM, czyli Unified Threat Management.
Czym jest wirus szyfrujący dane i kiedy się pojawił?
Wirus szyfrujący lub inaczej Ransomware (jeden z najbardziej niebezpiecznych odmian Malware – ang. Złośliwe oprogramowanie) działa w taki sposób, że szyfruje pliki na danym komputerze. Następnie haker oferuje za wysoką opłatę, deszyfrator, mający przywrócić prawidłowe funkcjonowanie komputera. Cena takiego klucza może dochodzić do kilku tysięcy dolarów. Wirus blokujący dane całkowicie uniemożliwia użytkownikowi ich odczytanie. Zazwyczaj jest on ukryty w załącznikach wiadomości mailowych, dotyczących na przykład faktur, CV czy dostawy. Jego otworzenie rozpoczyna proces szyfrowania. Wirus, który szyfruje dane, atakuje różnego rodzaju organizacje oraz firmy, niezależnie od branży, w jakiej działają.
Wirus szyfrujący dane na komputerze – co z nim zrobić?
Wirus, który szyfruje pliki, nie jest łatwy do wykrycia ani usunięcia. Zapobieganie mu również nie jest prostym zadaniem. Pomocne okazuje się jedno z rozwiązań UTM - czyli Unified Threat Management lub DNS Shield od Netii. Jego zadaniem jest wielopoziomowa ochrona użytkowników przed podstępnymi i inteligentnymi cyberatakami, do których należy m.in. wirus szyfrujący pliki na dysku. Doświadczenia wielu firm pokazują, że nie należy dokonywać opłat w zamian za klucz, ponieważ hakerzy rzadko dotrzymują słowa i nie dostarczają deszyfratora po otrzymaniu pieniędzy. Wirus szyfruje dane, których nie da się potem odzyskać.
Jak się bronić przed wirusem szyfrującym dane?
Firmy powinny wdrożyć specjalny system ochrony przed negatywnymi skutkami, jakie powoduje wirus szyfrujący dyski. Skutecznym rozwiązaniem, zapobiegającym włamaniom do sieci, jest Netia Managed UTM, które zapewnia kontrolę SSL, filtrowanie treści, zaporę ogniową, kontrolę aplikacji oraz antywirusowe oprogramowanie. Nie można przy tym zapomnieć o odpowiedniej cyber-edukacji pracowników, bowiem wirus szyfrujący pliki często ukrywany jest w załącznikach wiadomości e-mail.
Dowiedz się, jakie zagrożenia internetowe powinien znać użytkownik indywidualny i jak powinien radzić sobie z takimi atakami jak: scam, dialer oraz adware.
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105