Technologia światłowodowa radykalnie odmieniła branżę telekomunikacyjną. W powszechnym zastosowaniu znalazły się dwa rodzaje kabli światłowodowych, które dobierane są odpowiednio do zastosowania. Pozostaje pytanie, jak odróżnić światłowód jednomodowy od wielomodowego oraz, czy światłowody jedno i wielomodowe mogą być stosowane zamiennie.
Światłowód jednomodowy a wielomodowy – czym odznacza się światłowód jednomodowy?
Światłowody wielomodowe i jednomodowe różnią się od siebie zdecydowanie. Na początku trzeba jednak odpowiedzieć na pytanie, co to jest światłowód. Jest to struktura wykonana z włókna szklanego, w którym nośnikiem danych jest światło pochodzące z lasera. Światłowody jednomodowe są wykorzystywane w takich usługach, jak światłowodowy Internet stacjonarny Netii, oferujący prędkość transmisji danych aż do 1 Gb/s. To właśnie dzięki infrastrukturze bazującej na jednomodowych kablach światłowodowych istnieje możliwość budowy ogólnokrajowej sieci światłowodowej gwarantującej tak szybki i jednocześnie stabilny Internet. Do wyboru klienci maja dwie opcje – GigaNet, skierowany bardziej do klientów prywatnych oraz BDI – biznesowy dostęp do Internetu oferowany dla firm.
Światłowód wielomodowy i jednomodowy różnią się od siebie tym, że jednomodowy jest przeznaczony do wysyłania tylko jednego modu światła. W kablach wykorzystywanych w branży telekomunikacyjnej większość kabli jednomodowych ma średnicę od 8 do 10 mikrometrów. Długości fal wykorzystywanych do transmisji sygnału pokrywają się z zakresem podczerwieni. Ostatecznie są one w stanie zapewnić ogromną szybkość transmisji danych na poziomie sięgającym nawet Tb/s, co jest niespotykane w przypadku tradycyjnych technologii i transmisji opierającej się na zwykłych kablach miedzianych.
Światłowód wielomodowy a jednomodowy – czym charakteryzuje się światłowód wielomodowy?
Jak wskazują specjaliści z Netii, różnica pomiędzy światłowodem wielomodowym a jednomodowym tkwi w tym, że wielomodowe transmitują o wiele więcej modów, czyli wiązek światła, które mają tę samą długość fali. Oznacza to, że wewnątrz włókna dochodzi do rozmycia sygnału, a to przekłada się na o wiele mniejszy zasięg, który wynosi zaledwie do dwóch kilometrów. Jednocześnie spowolnieniu ulega szybkość transmisji danych. Takie włókna mają rdzeń o większej średnicy, która wynosi standardowe 50 lub 62,5 mikrometra.
Światłowody jednomodowe a wielomodowe – różnice, oraz jak łączyć światłowody?
Trudno odpowiedzieć na pytanie o to, jaki światłowód, wielomodowy czy jednomodowy wybrać. Pomocni mogą okazać się specjaliści z Netii. Wersje jednomodowe są wykorzystywane do budowy bardzo długich linii, które mogą sięgać nawet 120 km. Chcąc użyć wersje wielomodowe do transmisji sygnału na większą odległość, trzeba zainstalować specjalne wzmacniacze sygnału. W praktyce jest to możliwe rozwiązanie, ale może okazać się kłopotliwe przy długich odcinkach linii.
Łączenie światłowodu wielomodowego z jednomodowym jest możliwe, jednak wymaga specjalnego osprzętu, który zdecydowanie utrudnia tworzenie infrastruktury. Jeśli jednak myśli się o rozbudowie okablowania strukturalnego na dużym obiekcie lub w budynku, to takie połączenie jest możliwe. Pozostaje pytanie, jak podłączyć światłowód w budynku. W takim przypadku, aby połączyć okablowanie światłowodowe, zleca się wykorzystanie wykwalifikowanych specjalistów, którzy umiejętnie dobiorą osprzęt taki, jak adaptery i patchcordy. Klient otrzymuje, zainstalowane w domu lub obiekcie komercyjnym, gniazdko światłowodowe gotowe do tego, by podłączyć do niego urządzenie sieciowe takie, jak modem czy router. Sama ingerencja w linię jest niewskazana, gdyż okablowanie światłowodowe wymaga odpowiednich narzędzi i radykalnie różni się od zwykłych kabli telefonicznych.
Historia światłowodów w Polsce i na świecie jest taka, że większość infrastruktury bazuje na światłowodach jednomodowych. Jeśli jednak podłącza się na przykład okablowanie w budynku, które zostanie wykorzystane do eksploatacji sieci LAN, można zdecydować się na kable wielomodowe i odpowiedni osprzęt, na przykład ten od Netii, który umożliwi szybką i kompatybilną transmisję danych.
Sprawdź też, czym jest i jak działa internet światłowodowy oraz jaki światłowód do domu wybrać. Skorzystaj z oferty internetu stacjonarnego dla klientów indywidualnych od Netii!
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105