Jak podłączyć światłowód w domu jednorodzinnym i firmie?
Menu główne

Jak podłączyć światłowód w domu jednorodzinnym i firmie?

13 kwietnia 2021, Autor: Anna Bochniak, Kierownik Produktu Netia SA

Internet światłowodowy jest dostępny już w kilku milionach gospodarstw domowych i obiektów komercyjnych w Polsce. Nie jest to jednak powszechna technologia i podłączenie Internetu światłowodowego do domu jednorodzinnego rodzi wiele pytań. Trzeba dlatego zdecydować, że instalacja światłowodu w mieszkaniu zostanie przeprowadzona przez profesjonalnych monterów od operatora takiego, jak Netia.

 

 
 
 
   

Internet światłowodowy – podłączenie instalacji światłowodowej w domu jednorodzinnym

 

Chcąc zrozumieć, na czym polega proces instalacji światłowodu, trzeba wiedzieć, co to jest światłowód. Ta technologia zdecydowanie różni się od tradycyjnej transmisji danych przy użyciu, jako medium kabli telefonicznych i impulsu elektrycznego. Zakładanie światłowodów wiąże się z koniecznością podłączenia do sieci światłowodowej, która z kolei musi łączyć ze sobą centrale w bezpośredni sposób. Na poszczególnych odcinkach sieci nie może być braku ciągłości, a cały światłowód musi być złożony z kabli światłowodowych i osprzętu, który jest do tego przystosowany. Jeśli jakikolwiek fragment byłby wykonany z kabli telefonicznych, co technicznie jest możliwe dzięki specjalnym konwerterom, to cała linia straci parametry transmisja danych i będzie ograniczona do maksymalnej przepustowości klasycznego kabla. Podłączenie światłowodu do domu jest więc możliwe tam, gdzie została już doprowadzona linia światłowodowa, a w pobliżu znajdują się skrzynki umożliwiające podpięcie kolejnego abonenta.

 

Jednym z operatorów, który maja w swojej ofercie Internet światłowodowy, jest Netia. Internet stacjonarny do 1 Gb/s, który oferuje ten operator, pozwala na wysyłanie danych z prędkością nawet do 100 Mb/s. Jest to ciekawa alternatywa dla Internetu mobilnego LTE, również dostępnego w Netii. Światłowody różnią się tym od transmisji bezprzewodowej, że są o wiele bardziej stabilne, a także oferują zdecydowanie szybszy transfer danych. Klienci mogą wybierać spośród dwóch propozycji – Netia BDI, symetryczny Internet dla klientów biznesowych oraz Netia GigaNet - dla użytkowników indywidualnych, który może być także wykorzystywany do pracy. Jedynym ograniczeniem jest dostępna infrastruktura światłowodowa w bezpośredniej okolicy. Można spytać o projekt sieci światłowodowej u operatora takiego, jak Netia. Konsultanci są w stanie sprawdzić, czy w pod wskazanym adresem istnieje możliwość zrobienia przyłączenia do światłowodu.

 

Podłączenie światłowodu w domu nie jest proste, gdyż wymaga zastosowania odpowiedniego okablowania i osprzętu takiego, jak gniazdka. Do montażu wykorzystuje się zaś specjalistyczne narzędzia, które różnią się od tych, którymi można było podłączyć tradycyjny kabel telefoniczny. Konieczność wykorzystania odpowiedniego osprzętu jest podyktowana tym, jak działa Internet światłowodowy.

 

Trudno opisać, jak podłączyć światłowód w domu, gdyż montaż światłowodów to skomplikowana, pod względem technicznym, kwestia. Cały proces podłączenia przebiega jednak dość prosto dla konsumenta, gdyż montażem zajmują się specjaliści. Doprowadzają oni kabel do budynku, w którym instalują gniazdko światłowodowe. Do niego można już bezpośrednio podłączyć urządzenia sieciowe takie, jak modem i router światłowodowy. Nie istnieje też jednoznaczna odpowiedź, ile kosztuje światłowód. Sam abonament nie jest wysoki, a na tle konkurencyjnych ofert warto porównywać szybkość transmisji w stosunku do ceny. Koszty montażu mogą być różne w zależności od budynku i lokalizacji, więc pytanie o podłączenie Internetu światłowodem warto zadać konsultantowi operatora takiego, jak Netia, który będzie w stanie oszacować koszty podłączenia.

 

Podłączenie światłowodu – w domu i firmie

 

Jak wskazują specjaliści z Netii, sam schemat podłączenia światłowodu w domu i w firmie jest taki sam. Różnica może polegać jedynie na tym, że w dużych budynkach konieczne jest rozprowadzenie okablowania strukturalnego, gdyż jedno gniazdko, do którego podłącza się modem, może nie wystarczyć. W takiej sytuacji należy skorzystać z bardziej zaawansowanego routera lub stworzyć bardziej rozbudowany schemat sieci światłowodowej.

 

Połączenie światłowodu z routerem – jak wygląda instalacja?

 

Przed podłączeniem trzeba przemyśleć, jaki modem do światłowodu będzie odpowiedni. Najłatwiej jest skorzystać ze sprzętu zaoferowanego przez operatora, który odpowiednio dopasuje modem, jak i router do wymagań Internetu światłowodowego. Konfiguracja Internetu światłowodowego nie odbiega bardzo od podłączenia routera do zwykłego łącza, jednak różni się drobnymi detalami technicznymi, które zawsze są przedstawione w instrukcjach otrzymanych od dostawców.


Sprawdź też, czym jest i jak działa internet światłowodowy oraz jaki światłowód do domu wybrać. Skorzystaj z oferty internetu stacjonarnego dla klientów indywidualnych od Netii!

 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

  • alt1

    Infolinia dla nowych klientów
    (Codziennie 8:00 - 18:00)
    +48 22 35 81 550

  • alt2

    Obsługa klienta i wsparcie techniczne
    (Dostępne 24/7)
    801 801 999
    biznes@netia.pl

  • alt3

    Adres korespondencyjny Netia S.A.
    skr. pocztowa nr 597
    40-950 Katowice S105

Może Cię również zainteresować...

Wybierz swój język ×