Praktyczne zastosowania sieci VPN pozwalające na bezpieczne korzystanie z internetu.
Pandemia COVID-19 stała się dla wielu z nas czasem wielkich zmian w tym, jak pracujemy, jak korzystamy z rozrywki, jak kontaktujemy się z przyjaciółmi i najbliższymi. Stała się też czasem, w którym o wiele bardziej niż wcześniej zaczęliśmy korzystać w tych wszystkich dziedzinach z narzędzi online, z czym z kolei pojawiły się nowe zagrożenia. Bo przeniesienie tylu aspektów naszego życia do sieci otworzyło wiele nowych możliwości działania przestępcom.
W związku z tym na znaczeniu jeszcze bardziej zyskały wszelkie działania i narzędzia mające na celu ochronę naszej prywatności i bezpieczeństwa w sieci. Wielu użytkowników po raz pierwszy sięgnęło po usługi z zakresu bezpieczeństwa w sieci, a firmy, których pracownicy zaczęli masowo pracować zdalnie, musiały rozważyć to, jak jeszcze bardziej wzmocnić swoje zabezpieczenia.
Wśród narzędzi, które stały się w ostatnich miesiącach wyjątkowo powszechne są sieci VPN, pozwalające nawiązywać bezpieczne połączenia z publicznymi, prywatnymi czy firmowymi zasobami, aplikacjami i usługami. VPN-y są dziś wszędzie, ale czy naprawdę wiemy, jakie możliwości dają i jak korzystać z nich, by w największym możliwym stopniu zadbać o cyberbezpieczeństwo i sieciową higienę?
Czym jest VPN?
VPN to skrót od „Virtual Private Network”, czyli “wirtualna sieć prywatna”. To usługa, która umożliwia utworzenie bezpiecznego połączenia z inną siecią przez Internet. Sieci VPN mogą być używane do uzyskiwania dostępu do witryn z ograniczeniami regionalnymi, ochrony Twojej aktywności w sieci podczas korzystania z publicznego Wi-Fi i do wielu innych zastosowań. Pierwotnie były sposobem na bezpieczne połączenie z sieciami firmowymi przez internet z domu, w podróży lub z odległych oddziałów firm. Dziś znajdują wiele nowych zastosowań.
W największym uproszczeniu VPN tworzy bezpieczne połączenie między twoim komputerem, smartfonem lub tabletem ze znajdującym się gdziekolwiek na świecie serwerem, a następnie łączy się z innymi sieciami i komputerami, korzystając z połączenia tej konkretnej maszyny. Daje to szereg możliwości. Jeśli serwer należy do wewnętrznej części firmy, takie połączenie umożliwia korzystanie z jej wewnętrznych zasobów tak, jakby nasz komputer był z nią fizycznie połączony. Jeśli zaś za pośrednictwem serwera VPN chcemy korzystać z internetu, aplikacje czy usługi będą widziały nie nas, a właśnie ten serwer. Jeśli maszyna znajduje się na przykład w innym kraju, wszystkie połączenia będą przebiegały tak, jakby użytkownik też fizycznie się tam znajdował, co potencjalnie daje dostęp do treści i danych dostępnych zazwyczaj tylko dla urządzeń znajdujących się na tamtym terytorium.
W związku z tym sieci VPN są powszechnie wykorzystywane zarówno do celów całkowicie prywatnych (np. korzystanie ze stron internetowych czy serwisów z filmami, muzyką z obejściem geograficznych ograniczeń), jak i do zastosowań bezpośrednio związanych z zachowaniem zasad cyberbezpieczeństwa. Dzięki temu, że VPN tworzy szyfrowane połączenie między serwerem a urządzeniem danego użytkownika, zapewnia ochronę przed potencjalnym szpiegowaniem ze strony niepewnych, publicznych sieci WiFi. A wirtualna zmiana lokalizacji pozwala chronić prywatność użytkownika w sieci. Ta możliwość bywa wykorzystywana przez użytkowników w krajach takich, jak Chiny, Tajlandia czy Indonezja, które cenzurują i monitorują wszystko to, co ich obywatele robią w Internecie, do obchodzenia państwowego nadzoru.
Czy VPN jest bezpieczny?
W niemal wszystkich wypadkach, połączenie z siecią firmową bądź Internetem za pomocą VPN jest zdecydowanie bezpieczniejsze, od połączenia bez wykorzystania tej usługi.
Połączenie VPN ukrywa ruch danych online i chroni go przed dostępem z zewnątrz. Nieszyfrowane dane może przeglądać każdy, kto ma dostęp do sieci i chce go zobaczyć. Dzięki VPN “podglądający” dane hakerzy i cyberprzestępcy nie mają do nich dostępu. Dane są szyfrowane, dzięki czemu nikt nieposiadający klucza szyfrowania nie ma możliwości ich odczytania, co zabezpiecza je nawet wtedy, gdy łączysz się z siecią przez publiczne WiFi. To pozwala na bezpieczny transfer nawet wrażliwych, firmowych danych.
Bezpieczeństwo VPN nie bierze się także z tego, że dalsze połączenia z Internetem przechodzą przez jego serwer, łącze takie umożliwia ukrycie w sieci tożsamości, lokalizacji i historii przeglądania danego użytkownika.
Należy jednak pamiętać, że choć VPN chroni przed podglądaniem przez niepowołane osoby zawartości przesyłanych danych, to nie chroni samego komputera przed np. działaniem wirusów i innego szkodliwego oprogramowania. Gdy malware trafi na twój komputer, może kraść czy szyfrować dane bez względu na to, czy korzystasz z VPN, czy nie. Korzystanie z VPN nie zwalnia z konieczności stosowania dobrego oprogramowania wirusowego i zachowywania rozwagi w sieci. Ostrożność dotyczy także wyboru samego VPN – należy pamiętać o tym, że taka usługa będzie obsługiwać wszystkie płynące przez nią dane. Jeśli więc szukamy VPN do prywatnych zastosowań, należy wybrać wiarygodnego, sprawdzonego dostawcę.
Do czego przydaje się VPN?
Najważniejszym zastosowaniem VPN pozostaje praca i ochrona zawartości firmowych danych. Zastosowania sieci VPN w różnych branżach wykraczają jednak poza tradycyjne przeglądanie firmowego maila czy sprawdzanie kalendarzy.
W przypadku stacji telewizyjnych, radiowych i innych firm zajmujących się produkcją medialną, sieci VPN umożliwiają zdalną pracę nad projektami całych zespołów, które otrzymują zdalny, bezpieczny dostęp do całej biblioteki firmy. Reporterzy w terenie mogą montować i przygotowywać do emisji materiały na miejscu akcji, bez konieczności wracania do redakcji, a zespoły montażystów i specjalistów od efektów specjalnych mogą równolegle pracować nad filmami czy reklamówkami zdalnie. Wszystko to nie byłoby możliwe, a z pewnością nie byłoby bezpieczne, gdyby wszyscy oni nie korzystali ze zdalnych, szyfrowanych połączeń.
Podczas pandemii VPN-y doskonale sprawdziły się także w koordynacji pracy firm, których pracownicy niemal z dnia na dzień, zamiast pracować w jednym biurze, musieli przenieść się do swoich domów. Bezpieczeństwo takiej sieci nie byłoby możliwe, gdyby nie połączenia VPN. Tylko dzięki temu, że ich połączenia są szyfrowane i przechodzą przez serwery VPN, firmy mogą być pewne, że kluczowe, biznesowe dane wymieniane między urządzeniami rozrzuconymi po setkach lokalizacji są bezpieczne.
Bardzo popularnym zastosowaniem sieci VPN i jednym z głównych czynników, który przed pandemią napędzał ich popularyzację, jest dostęp do udostępnianych w sieci treści z pominięciem geograficznych blokad nakładanych przez strony czy aplikacje. Dzięki temu, że VPN ukrywa lokalizację użytkownika i może “udawać”, że użytkownik znajduje się w tym kraju, w którym znajduje się wykorzystywany przez usługę serwer, korzystanie z sieci za pomocą niego umożliwia dostęp np. do filmów udostępnianych przez serwisy takie, jak Netflix jedynie w niektórych krajach, bądź pozwala korzystać ze stron internetowych blokujących dostęp dla użytkowników spoza określonego regionu. Tak, jak chociażby zrobiły niektóre amerykańskie strony informacyjne po wprowadzeniu w Unii Europejskiej przepisów RODO – zablokowały one dostęp do swoich treści osobom łączącym się z nimi z terytorium UE. Należy jednak pamiętać o tym, że wiele z tych serwisów stara się aktywnie uniemożliwiać takie obchodzenie blokad. Netflix na przykład regularnie aktualizuje swoją “czarną listę”, blokując dostęp do swoich usług za pomocą niektórych popularnych serwisów VPN.
Wreszcie ostatnim z najpowszechniejszych zastosowań wirtualnych sieci prywatnych jest ochrona naszych danych i prywatności. VPN chroni informacje, które udostępniasz lub do których masz dostęp za pomocą swoich urządzeń. Jest to szczególnie ważne w przypadku korzystania z publicznej sieci Wi-Fi: przestępca korzystający z tej samej, niechronionej sieci może potencjalnie przechwycić dane logowania czy numer karty kredytowej, który wpisujesz podczas zakupów online. Jeśli Wi-Fi w twoim smartfonie jest włączone przez cały czas, urządzenie może być podatne na ataki, z których nawet nie będziesz zdawać sobie sprawy. Codzienne czynności, takie jak zakupy online czy korzystanie z internetowej bankowości mogą stanowić cenne źródło danych dla przestępców.
Jak korzystać z VPN?
Na rynku jest kilka rodzajów VPN-ów, a korzystanie z nich nieco się różni. Wszystkie tworzą rodzaj tunelu dla danych przepływających między twoim urządzeniem a internetem, ukrywając jego adres IP i inne dane identyfikujące oraz szyfrując komunikację urządzenie — serwer. Ale to jak dokładnie z perspektywy użytkownika przebiega ten proces, nieco się różni zależnie od typu usługi.
Korzystanie z sieci VPN wymaga tzw. klienta, czyli oprogramowania, które łączy się z serwerem VPN i tworzy bezpieczne połączenie. W niektórych przypadkach oprogramowanie takie przybiera postać rozszerzenia do przeglądarki internetowej. Przeglądarki takie, jak Firefox czy Chrome pozwalają na łatwą, automatyczną instalację i konfigurację wtyczek, a przeglądarka Opera dysponuje nawet własnym, zintegrowanym rozszerzeniem VPN. Takie połączenie szyfruje jednak jedynie te informacje, które są przesyłane za pośrednictwem wyposażonej w aktywną wtyczkę przeglądarki. Inne dane, wysyłane np. za pośrednictwem aplikacji czy przesyłane przez gry, nie podlegają szyfrowaniu i są przesyłane bez pośrednictwa VPN.
Częściej stosowanym w firmach rozwiązaniem jest stosowanie dedykowanego klienta VPN, który łączy się z połączonym z wewnętrzną siecią serwerem za pośrednictwem szyfrowanego połączenia. To rozwiązanie nieco bardziej złożone, bo wymaga każdorazowego zalogowania się do klienta przed rozpoczęciem połączenia z VPN i pracy, jest jednak o wiele bardziej wszechstronne, bo przekierowuje wszystkie wykorzystywane przez urządzenia dane tak, by płynęły za pośrednictwem szyfrowanego łącza. Jest więc zdecydowanie preferowane w zastosowaniach biznesowych.
Kolejną opcją jest zastosowanie dedykowanych routerów VPN, który automatycznie tworzy bezpieczne połączenie z serwerem. To dobre rozwiązanie np. dla małych, oddzielonych geograficznie oddziałów firm, bo pozwala podpiąć wszystkie łączące się z routerem urządzenia do firmowej sieci wewnętrznej za pomocą VPN bez konieczności konfigurowania go na każdym komputerze z osobna. Może być też stosowane np. w domach wyposażonych w dużą liczbę inteligentnych urządzeń czy gadżetów Internetu Rzeczy, bo pozwala na podłączenie ich wszystkich do sieci za pomocą pewnego łącza. W przypadku np. inteligentnych telewizorów wyposażonych w przeglądarki internetowe i aplikacje może też umożliwiać z korzystania z treści z blokadami geograficznymi.
Bez względu na to, jaki konkretnie typ usługi VPN wybierzesz, korzystanie z bezpiecznych, szyfrowanych wirtualnych sieci prywatny to doskonały pomysł, zwłaszcza jeśli dbasz o swoją prywatność i bezpieczeństwo danych, a często korzystasz z sieci poza biurem czy domem. Wykorzystując sprawdzony, bezpieczny VPN zadbasz o to, by utrudnić pracę wszelkiego rodzaju internetowych włamywaczy, ochronisz cenne informacje i zapewnisz sobie pewność i święty spokój.
Sprawdź też, jak zachować prywatność w sieci oraz jak przestrzegać bezpieczeństwa internetowego - szczególnie jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo indywidualne.
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105