Jak stworzyć sieć LAN w domu?
Menu główne

Jak stworzyć sieć LAN w domu?

01 września 2020, Autor: Anna Bochniak, Kierownik Produktu Netia SA

Jeszcze całkiem niedawno dla większości z nas relaks w domu polegał na oglądaniu telewizji, słuchaniu radia lub muzyki z płyt CD. Jednak technologia zmienia świat i obecnie, dzięki Internetowi, serwisom streamingowym oraz możliwości stworzenia domowej sieci, nasze domy wyglądają zupełnie inaczej.

Mamy konsole do gier, laptopy do zdalnej pracy, przeglądamy Internet na tarasie lub w ogrodzie, przesyłamy strumieniowo filmy oraz muzykę i kontrolujemy liczne urządzenia za pomocą smartfonów, tabletów lub inteligentnych urządzeń. Współczesna technologia coraz bardziej ułatwia nam dostęp do różnorodnych usług oraz kontrolę nad domowymi urządzeniami. Jednak, żeby korzystać z tych udogodnień niezbędne jest stworzenie domowej sieci LAN oraz podpięcie do niej wszystkich urządzeń.

 
 
 
   

Projekt lokalnej sieci komputerowej

 

Pierwszym krokiem do stworzenia domowej sieci LAN jest zgromadzenie niezbędnych elementów sieci oraz urządzeń. Nie jest to trudne zadanie, a w przypadku wątpliwości można sięgnąć do naszego artykułu Co to jest sieć LAN?, w którym opisaliśmy elementy sieci lokalnej oraz ich funkcje i wyjaśniliśmy podstawowe pojęcia, takie jak np. topologia.

 
  1. Które z urządzeń będą podłączone do sieci i gdzie stoją te urządzenia?
  2. Które z nich będą korzystać z połączenia bezprzewodowego?
  3. A które powinny zostać podpięte kablem Ethernet?
  4. I ile w związku z tym potrzeba kabli?
  5. A także, czy sygnał WiFi ma wystarczającą moc i zasięg, by obsłużyć urządzenia znajdujące sie w bardziej oddalonych miejscach?
 

Lokalizacja switcha/routera/routera+modemu jest z reguły określana przez położenie gniazdka telefonicznego lub sieciowego. Jeśli jednak większość urządzeń będzie podłączona do domowej sieci bezprzewodowo, najlepiej jest umieścić go w centralnym miejscu, aby sygnał obejmował cały dom lub mieszkanie. Jeśli sygnał jest zbyt słaby, konieczne może być dodanie dodatkowego punktu dostępowego lub podpięcie najważniejszych urządzeń przy pomocy kabla Ethernet.

 

Projektując domową sieć warto jest też narysować jej schemat, by ustalić, co jest niezbędne do podłączenia wszystkich urządzeń. Z pewnością jednak będziemy potrzebować:

 
  • Switch lub router
  • Kabel lub kable Ethernet - po jednym dla każdego urządzenia, które będzie podłączone za pomocą kabla
  • Komputer
  • Wszystkie pozostałe urządzenia - np. drukarki, laptopy, smartfony itd.

    Jeśli domowa sieć LAN ma mieć też połączenie z Internetem konieczne będzie też:

    • Łącze szerokopasmowe, czyli np. gniazdko telefoniczne lub sieciowe z usługą wykupioną u dostawcy usług internetowych
    • Router
    • Modem (jeśli router nie posiada wbudowanego modemu)
 

Jak skonfigurować sieć LAN

 

Pierwszym krokiem jest podłączenie switcha/routera/routera+modemu do gniazdka telefonicznego/sieciowego i podłączenie komputera do gniazdka Ethernet switcha/routera. Następnie należy go skonfigurować.

 

1. Konfigurowanie switcha/routera/routera+modemu

 

Aby skonfigurować switch/router, należy:

Na komputerze z systemem Windows: podłączenie switcha/routera powinno spowodować wyświetlenie kreatora konfiguracji sieci. Jeśli jednak kreator nie zostanie wyświetlony lub switch/router był używany wcześniej, należy przejść do Centrum sieci i udostępniania (w panelu sterowania lub w ustawieniach), wybrać Skonfiguruj nowe połączenie lub sieć i przejść przez kolejne kroki konfiguracji.

Na komputerze Mac: należy wybrać Preferencje systemowe, następnie Sieć, Ethernet wbudowany i Zaawansowane - tutaj znajdują się wszystkie ustawienia potrzebne do skonfigurowania nowej sieci.

 

2. Konfigurowanie WiFi

 

Jeśli niektóre z domowych urządzeń mają łączyć się z siecią bezprzewodowo, konieczne jest skonfigurowanie WiFi, a instrukcje dotyczące włączania oraz konfiguracji WiFi można znaleźć w instrukcji obsługi switcha/routera.

 

Należy też zadbać o bezpieczeństwo sieci WiFi. A ponieważ każdy router i switch ma domyślny identyfikator SSID (nazwę sieci), hasło WiFi oraz dane logowania, najlepiej zmienić te parametry. W tym celu należy zalogować się do switcha/routera - w zależności od switcha/routera i dostawcy można to zrobić za pomocą przeglądarki internetowej na komputerze podłączonym do switcha/routera lub korzystając z opisanych powyżej ustawień sieciowych - i:

  • Zmienić identyfikator SSID na niestandardową nazwę pozwalającą odróżnić domową sieć od sieci sąsiadów
  • Zmienić hasło WiFi na trudne do odgadnięcia i niepowtarzalne. Hasło powinno zawierać małe i wielkie litery, cyfry oraz symbole
  • Zmienić hasło logowania do switcha/routera. Oczywiście hasło to powinno być odmienne od hasła logowania do WiFi.
  • Wybrać najbardziej zaawansowaną technologię zabezpieczeń ( WPA2).

Aby zmiany zaczęły obowiązywać, konieczne może być ponowne uruchomienie komputera.

 

3. Internet

 

Ideą sieci LAN jest połączenie różnych urządzeń ze sobą, Jeśli jednak domowa sieć ma oferować również dostęp do Internetu, należy go skonfigurować. Po pierwsze należy podłączyć switch/router/router+modem do gniazdka telefonicznego lub sieciowego (dającego dostęp do usługi wykupionej u dostawcy usług internetowych) używając portu WAN urządzenia oraz kabla (który z reguły dostarczany jest razem z switchem/routerem). A następnie skonfigurować switch/router zgodnie z instrukcjami podanymi przez dostawcę usług szerokopasmowych oraz producenta routera.

 

Jak stworzyć sieć LAN przez router?

W tym momencie można już połączyć, za pomocą WiFi lub kabli Ethernet, wszystkie elementy tworzące domową sieć, czyli inne komputery, laptopy, smartfony, tablety, dekodery telewizyjne, konsole do gier, urządzenia do transmisji strumieniowej, itd.

 

Aby podłączyć urządzenie przez WiFi, należy wybrać WiFi na tym urządzeniu, następnie wybrać w listy domową sieć i podać hasło ustalone w kroku Konfigurowanie WiFi.

 

Połączenie za pomocą kabla Ethernet jest znacznie prostsze, ponieważ wystarczy podłączyć jeden koniec kabla do gniazda sieciowego switcha lub routera, a drugi do urządzenia.

 

Niektóre z urządzeń podłączonych do sieci staną się w niej od razu widoczne, a inne trzeba będzie jeszcze skonfigurować w ustawieniach. Na przykład, żeby dodać drukarkę sieciową, należy przejść do Urządzenia i drukarki, kliknąć Dodaj drukarkę i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

 

Udostępnianie urządzeń, plików i multimediów

 

Jedną z podstawowych zalet sieci LAN jest możliwość udostępniania w niej zasobów, takich jak urządzenia, pliki i multimedia. W przypadku komputerów z systemem Windows wystarczy w tym celu utworzyć grupę domową.

 

Można to zrobić w panelu sterowania, gdzie należy wybrać Sieć i Internet, następnie Grupę domową i Utwórz grupę domową. Zostanie wówczas wyświetlony kreator konfiguracji grupy domowej, który pozwoli założyć indywidualne konta użytkowników domowej sieci, poprowadzi przez proces konfiguracji grupy oraz poda hasło niezbędne do przypisania urządzeń i rodzajów plików uczestnikom domowej grupy.

 

Jak sprawdzić przepustowość sieci LAN

 

Po skonfigurowania i podłączeniu wszystkich elementów sieci warto jest sprawdzić jej przepustowość, ponieważ w przypadku przesyłania dużych plików lub strumieniowego przesyłania filmów i muzyki lepiej jest mieć pewność, że sieć działa "jak burza".

 

Obecnie dostępnych jest szereg bezpłatnych narzędzi pozwalających przeprowadzić testy porównawcze sieci i skontrolować prędkość transmisji danych pomiędzy komputerami. Są to np.:

 
  • AIDA (wersja bezpłatna - AIDA 32 i płatna - AIDA 64)
  • iPerf
  • Lan Speed Test
  • LanBench
  • NetStress
 

I co teraz? Teraz pozostaje tylko cieszyć się dobrodziejstwami domowej sieci i dbać o jej bezpieczeństwo.


Sprawdź również inne rodzaje połączeń internetowych oraz rodzaje sieci komputerowych przeznaczonych do celów prywatnych.

 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

  • alt1

    Infolinia dla nowych klientów
    (Codziennie 8:00 - 18:00)
    +48 22 35 81 550

  • alt2

    Obsługa klienta i wsparcie techniczne
    (Dostępne 24/7)
    801 801 999
    biznes@netia.pl

  • alt3

    Adres korespondencyjny Netia S.A.
    skr. pocztowa nr 597
    40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×