Technologia światłowodowa bardzo zyskuje na swojej popularności, a jednocześnie staje się dostępna dla większej grupy użytkowników. Światłowody chętnie wykorzystują odbiorcy usług telekomunikacyjnych, ponieważ charakteryzują się bardzo szybkim przesyłaniem danych. Klienci cieszą się więc wyjątkowo szybkim Internetem i wysoką jakością obrazu telewizyjnego. Czym są światłowody i w jaki sposób działają? Jak wygląda przekrój światłowodu? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
Router do światłowodu – czy jest niezbędny?
Chcąc dobrać odpowiedni sprzęt do światłowodu, najpierw trzeba dowiedzieć się, jak działa Internet światłowodowy. Samo podłączenie do sieci światłowodowej różni się od tradycyjnego łącza przede wszystkim tym, że opiera się na zupełnie inaczej zbudowanej infrastrukturze. Jest ona oparta o kable światłowodowe, które stanowią kolosalną różnicę w szybkości transmisji danych. Routery światłowodowe znajdujące się w domach użytkowników, a także wszystkie elementy instalacji domowych muszą więc być dopasowane do tego rodzaju technologii. Netia oferuje Internet stacjonarny z przepustowością aż do 1 Gb/s, właśnie dzięki infrastrukturze światłowodowej. Do wyboru klienci mają także Internet biznesowy – Netia BDI dla firm oraz Internet standardowy – Netia Giganet, dla szerokiego grona odbiorców, który charakteryzuje się wysoką przepustowością –od 300 Mb/s do 1 Gb/s (tj. szybkość pobierania danych). Prędkość wysyłania w takiej usłudze wynosi zaś od 50 do 100 Mb/s. Są to prędkości niemożliwe do osiągnięcia dla tradycyjnych łączy, co czyni ofertę Netii bardzo korzystną na rynku.
Pytanie o to, jaki router do sieci światłowodowej wybrać, jest uzasadnione. O ile okablowanie światłowodowe i niezbędna infrastruktura pozwalają na transmisję danych na wysokim poziomie, to tradycyjne modemy i routery, dopasowane do zwykłych łączy, nie pozwolą na szybką transmisję danych.
Routery FTTH dla światłowodu muszą być zupełnie inne, niż te wykorzystywane przy zwykłych łączach, bowiem ograniczą wykorzystanie w pełni potencjału jaki daje kabel światłowodowy. Teoretycznie istnieją elementy sieciowe, które konwertują sygnał optyczny wysyłany światłowodem na sygnał transmitowany przez zwykły kabel telefoniczny, jednak wtedy traci się całą szybkość łącza. Dla klienta końcowego najlepszym rozwiązaniem jest, aby każdy element instalacji w budynku był dostosowany do szybkiej technologii światłowodowej. Dotyczy to kabli, gniazdek, a także urządzeń sieciowych takich, jak modem i router do światłowodu.
Router i modem światłowodowy – na co zwrócić uwagę?
Na pytanie, jak podłączyć światłowód, odpowiedzią są profesjonalni monterzy z firm specjalizujących się w tego typu podłączeniach. Jest to jedyna możliwość, gdyż główne linie światłowodowe są dość wrażliwe, a dostęp do skrzynek jest odpowiednio zabezpieczony. Monterzy podłączają każdy obiekt i doprowadzają światłowód do gniazdka w konkretnym domu. Po stronie klienta pozostaje dobranie odpowiednich urządzeń, np. poprzez operatora, który oferuje w ramach umowy usługę wraz z urządzeniem. Router do sieci światłowodowej powinien mieć odpowiednią przepustowość. Musi ona być wielokrotnie większa, niż w przypadku zwykłego, wolnego łącza. W przeciwnym razie Internet w całym obiekcie nie będzie stabilny, a także będzie bardzo powolny. Parametry dotyczące przepustowości routera lub modemu zawsze są podawane przez producenta sprzętu w specyfikacji technicznej. Router pod światłowód ma oznaczenie xDSL lub FTTH. Nie wiedząc, jaki model wybrać, najlepiej poszukiwać takich określeń.
Poza samą przepustowością, dobry router WiFi do światłowodu powinien mieć dużo anten, które zapewnią odpowiednio szeroki zasięg, pozwalający na odbieranie sygnału w rozległych obiektach takich, jak domy jednorodzinne czy większe mieszkania.
Jaki router do FTTH? Cena routera do Internetu światłowodowego
Poza pytaniem, ile kosztuje Internet światłowodowy, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi (zależy od oferty), pozostaje jeszcze pytanie, ile trzeba wydać na dodatkowy sprzęt, taki jak modem czy router. Tutaj odpowiedź jest łatwiejsza, gdyż routery do FTTH są tylko kilkadziesiąt złotych droższe od zwykłych urządzeń sieciowych. Różnica między nim polega jednak parametrach technicznych konkretnych urządzeń.
Internet światłowodowy – sprzęt i wymagania
To, czy warto korzystać z Internetu światłowodowego jest indywidualną decyzją klienta jednak każdy, kto zetknął się z takim łączem, jest z niego zadowolony. Chcąc podłączyć się do łącza światłowodowego w budynku, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia sieciowe, które są do tego dostosowane – router i modem. Trzeba też uwzględnić zakup dodatkowego okablowania strukturalnego, czyli kabli światłowodowych i dedykowanych do nich gniazdek, o ile rozprowadzenie dodatkowego okablowania pionowego i poziomego jest konieczne.
Sprawdź też, czym jest i jak działa internet światłowodowy oraz jaki światłowód do domu wybrać. Skorzystaj z oferty internetu stacjonarnego dla klientów indywidualnych od Netii!
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105
Może Cię również zainteresować...