Sieć SAN to jeden ze sprawdzonych sposobów na zapewnienie szybkiego i bezawaryjnego dostępu do pamięci masowej – również w przypadku rozległych sieci rozproszonych. Choć od lat mówi się o jej schyłkowej fazie, wciąż nie widać realnego spadku zainteresowania tym tematem. Jak działają sieci SAN i w jaki sposób mogą pomóc Twojej firmie?
Storage Area Network – co to jest?
Sieci SAN zaczęły powstawać w wyniku rosnącej ilości przetwarzanych danych. Tego rodzaju rozwiązania mają zastosowanie w dużych, rozległych sieciach firmowych. Głównymi założeniami Storage Area Network jest zapewnienie wysokiej przepustowości oraz wysokiej dostępności pamięci masowej dla serwerów przy zachowaniu niskiego opóźnienia. Ważną cechą tego rodzaju rozwiązań jest także możliwość łatwego skalowania sieci wraz ze zwiększającymi się potrzebami i rozwojem organizacji.
Architektura sieci SAN umożliwia przechowywanie dużej ilości danych, do których dostęp może uzyskać wiele uprawnionych komputerów i aplikacji składa się ona na ogół z trzech warstw:
Pamięć masowa – w tej warstwie znajdują się między innymi dyski, kontrolery, macierze oraz elementy sieciowe potrzebne do wykonywania i przechowywania kopii zapasowych. Urządzenia pamięci masowej są zazwyczaj łączone w logiczne jednostki RAID. Takie rozwiązanie pozwala zwiększyć pojemność pamięci masowej, jej wydajność, a także wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo zasobów cyfrowych poprzez możliwość wykonania redundancji pamięci. - Warstwa sieciowa – zapewnia komunikację pomiędzy serwerami a warstwą pamięci masowej. W sieciach SAN wykorzystuje się dedykowane przełączniki (switche), karty sieciowe HBA oraz w większości łącza optyczne, które generują znacznie mniejsze opóźnienia w porównaniu z tradycyjnym medium – łączami miedzianymi (choć wbrew pozorom do budowy tego rodzaju sieci także stosuje się łącza miedziane, które są zdecydowanie tańsze).
- Warstwa hostów – w tej warstwie zawierają się serwery i urządzenia końcowe korzystające z pamięci masowej, a także oprogramowanie pozwalające na komunikację i zarządzanie pamięcią w sieci SAN.
Sieci SAN tworzy się ze specjalnie przeznaczonych do tego komponentów, które zapewniają najwyższą wydajność i niskie opóźnienia. Do komunikacji stosowany jest stworzony na potrzeby Storage Area Network protokół Fibre Channel.
Jakie są rodzaje sieci SAN?
Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje sieci SAN:
- point-to-point,
- FC-AL (ang. Arbitrated Loop),
- tzw. pełną sieć SAN (ang. Fabric).
W sieci SAN point-to-point każde urządzenie pamięci masowej jest bezpośrednio połączone z kontrolerem. To najprostsza forma sieci SAN – praktycznie niestosowana dziś w nowoczesnych infrastrukturach z uwagi na ograniczenia w skalowaniu.
W przypadku sieci FC-AL wszystkie urządzenia sieciowe łączone są w grupy, a te połączone są w pętli. Każdy kolejny punkt pętli komunikuje się z poprzednim. Wszystkie urządzenia pracują wówczas z tą samą przepływnością. Taki rodzaj sieci jest wyjątkowo prosty w budowie i nie wymaga zastosowania zbyt wielu dodatkowych elementów sieciowych, jednak niesie za sobą wadę w postaci przepływności całego układu, która nie może być wyższa niż przepływność najwolniejszego punktu w sieci.
Zastosowanie w nowoczesnych sieciach firmowych znajduje tzw. pełna sieć SAN (Fabric). Logiczna komunikacja w tego rodzaju sieci może odbywać się bez wpływu innych elementów, co pozwala na dostępność danych, niezawodność i przepustowość. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu pełnej, czyli 24-bitowej adresacji elementów sieciowych (w przeciwieństwie do rozwiązań FC-AL, które stosują system 8-bitowy).
Czy sieć SAN sprawdzi się w Twojej firmie?
Sieć SAN może przydać się przede wszystkim w organizacji utrzymującej duże ilości informacji, takich jak bazy danych, serwery plików czy maszyny wirtualne. Storage Area Network pozwala na łatwy dostęp i szybki przesył zasobów oraz sprawne skalowanie wraz z rozwojem działalności. Minusem sieci SAN jest jednak wysoki koszt wdrożenia i utrzymania, dlatego wiele firm rozważa także opcje alternatywne, takie jak NAS, DAS czy przechowywanie zasobów w chmurze.
Specjaliści Netii mogą pomóc we wdrożeniu chmury oraz innych rozwiązań sieciowych, takich jak SD-WAN+, VPN IP VPN MPLS czy Ethernet.
W ofercie Netii znajdziesz także liczne usługi wspomagające bezpieczeństwo firm, między innymi chmurowy firewall czy wielomodułowy system ochrony poczty elektronicznej. Dużą popularnością cieszy się - Netia Data Protection, czyli kopia zapasowa jako usługa. Niskie koszty, wysoka wydajność, bardzo szybkie przywracanie danych i pełna kontrola zasobami to największe zalety tego rozwiązania.
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105