CSPM (ang. Cloud Security Posture Management) odgrywa istotną rolę w bezpieczeństwie środowisk chmurowych, bowiem pozwala na ocenę ryzyka, zarządzanie zgodnością, poprawę zabezpieczeń i bieżące monitorowanie zasobów pod kątem ich konfiguracji. Jakie są najważniejsze funkcje narzędzi CSPM i dlaczego warto wdrożyć tę metodę zarządzania w firmie?
Co to jest Cloud Security Posture Management (CSPM)?
W swoim raporcie „Cost of a Data Breach Report 2024” firma IBM wskazuje, że średni koszt spowodowany wyciekiem danych wyniósł 4,88 miliona dolarów, czyli o 10% więcej niż w poprzednim roku. Aż 25% tego typu incydentów dotyczyło danych przechowywanych w chmurach publicznych, a 15% w chmurach prywatnych. Nie powinno więc dziwić, że firmy poszukują rozwiązań, które pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa tego typu infrastruktury. Odpowiedzią na rosnące zagrożenia i związane z nimi koszty jest Cloud Security Posture Management (CSPM) – rozwiązanie do monitorowania i zarządzania bezpieczeństwem środowisk chmurowych.
CSPM służy do poprawy bezpieczeństwa rozwiązań chmurowych, takich jak:
Wykorzystuje do tego narzędzia i technologie, które pozwalają na identyfikację podatności powstałych w wyniku błędnej konfiguracji usług chmurowych i umożliwiają zapobieganie cyberzagrożeniom, które mogą pojawić się na etapie migracji lub podczas korzystania z chmury.
Jak działa CSPM? Kluczowe funkcje i zastosowania.
Cloud Security Posture Management zapewnia nieprzerwany monitoring zasobów umieszczonych w chmurze. Pozwala to na wykrycie i wyeliminowanie zagrożeń związanych z przechowywaniem danych, szyfrowaniem czy dostępami. Monitorowanie dotyczy takich kwestii, jak:
- nadmierne uprawnienia,
- zgodność wdrożonych konfiguracji z przyjętymi zasadami bezpieczeństwa,
- wykrywanie podejrzanych aktywności użytkowników.
Dzięki określeniu polityki cyberbezpieczeństwa działania naprawcze i prewencyjne mogą odbywać się w sposób zautomatyzowany, a wykryte słabe punkty mogą zostać oznaczone i umieszczone na liście rzeczy do poprawienia przez specjalistów ds. zabezpieczeń.
Narzędzia CSPM pomagają w ocenie ryzyka. Ułatwiają identyfikację potencjalnych zagrożeń i nieprawidłowych konfiguracji i dzięki temu specjaliści ds. zabezpieczeń mogą ustalić słabe punkty infrastruktury i wdrożyć działania naprawcze.
CSPM zapewnia organizacjom pełną widoczność zasobów znajdujących się w chmurze. Pozwala to jasno określić, jak są one skonfigurowane. Zrobienie tego bez narzędzi CSPM jest trudne, ponieważ zasoby zwykle są rozproszone.
CSPM vs DSPM – czym się różnią?
DSPM (ang. Data Security Posture Management) prezentuje odmienne od CSPM podejście do ochrony zasobów znajdujących się w chmurze. DSPM skupia się bowiem na ochronie danych, a nie na ochronie całej infrastruktury. Głównym celem narzędzi DSPM jest identyfikacja wrażliwych danych w chmurze, monitorowanie dostępu do nich i zapewnianie zgodności z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa.
W porównaniu CSPM vs DSPM nie można wskazać zwycięzcy –
obydwa rozwiązania powinny działać komplementarnie, zapewniając ochronę realizowaną w ramach przemyślanej strategii bezpieczeństwa.
Dlaczego CSPM jest niezbędne w usługach chmurowych? Jakie daje korzyści?
Z raportu „Global Threat Report 2024” firmy CrowdStrike wynika, że liczba włamań do chmur zwiększyła się o 75% w porównaniu do poprzedniego roku. Rosnący poziom zagrożenia skłania firmy do inwestowania w dodatkowe rozwiązania, które zwiększają odporność ich środowisk chmurowych. Dzięki swoim funkcjom CSPM może znacząco poprawić poziom cyberbezpieczeństwa, np. poprzez zarządzanie dostępami i zgodnością w wielochmurowym środowisku
Chmury to coraz bardziej złożone i rozproszone środowiska. Ręczne zarządzanie konfiguracją wszystkich zasobów byłoby niezwykle czasochłonne i kosztowne, gdyby nie działania, w tym zautomatyzowane, które wykonują narzędzia CSPM. Wyszukiwanie niezaszyfrowanych danych, nadmiernych uprawnień czy otwartych portów odbywa się bez udziału człowieka, co pozwala specjalistom ds. zabezpieczeń przeznaczać czas na inne zadania.
Narzędzia CSPM pozwalają na scentralizowane zarządzanie bezpieczeństwem zasobów znajdujących się w chmurze. Dają też pełny wgląd w posiadane zasoby, co ułatwia firmom kontrolę nad tym, co dzieje się w ich środowiskach chmurowych. Specjaliści ds. zabezpieczeń mogą w jednym miejscu sprawdzać konfigurację zabezpieczeń w różnych środowiskach, usługach i platformach.
Po wykryciu potencjalnego zagrożenia narzędzia mogą włączyć alarm i zwrócić uwagę na konkretne elementy, które wymagają ich uwagi. Pozwala to sprawnie zarządzać incydentami i podejmować działania naprawcze lub prewencyjne tak szybko, jak to tylko możliwe.
Narzędzia CSPM generują raporty o stanie konfiguracji oraz poziomie zgodności. Dzięki temu można ustalić, czy infrastruktura chmurowa spełnia standardy bezpieczeństwa i wymagania wynikające z przepisów prawa, np. dotyczących ochrony danych osobowych. Nieprzestrzeganie tych regulacji może skutkować nałożeniem na firmę kar finansowych.
Jak wdrożyć CSPM w firmie?
Wdrożenie CSPM w firmie powinno nastąpić jak najszybciej. To istotny element zarządzania bezpieczeństwem po migracji do chmury. Warto poprzedzić je analizą potrzeb organizacji oraz oceną aktualnych zasobów w środowisku chmurowym. Przedsiębiorstwo korzystające z rozwiązania wielochmurowego, musi posiadać takie narzędzia, które będą w stanie zapewnić zgodność między używanymi platformami. Na tym etapie warto też zidentyfikować newralgiczne obszary i ustalić politykę bezpieczeństwa.
Znając swoje potrzeby w zakresie bezpieczeństwa, firma może zdecydować się na konkretne narzędzia. Wybrane rozwiązania powinny obejmować takie obszary działań jak widoczność i monitorowanie, zarządzanie zgodnością czy automatyczne usuwanie zagrożeń.
CSPM – Twój klucz do bezpiecznej i niezawodnej chmury
Wdrożenie CSPM w firmie świetnie uzupełnia się z usługami Netia Data Center & Cloud. Przykładowo, dzięki CSPM popularna wśród przedsiębiorstw usługa Netia Compute może zostać włączona do wielochmurowego środowiska organizacji, zachowując zgodność z innymi rozwiązaniami i przyjętymi zasadami bezpieczeństwa.
Bezpieczna praca w środowiskach wielochmurowych jest możliwa także dzięki usłudze Netia Cloud Tunnel, która umożliwia szybką transmisję danych między największymi globalnymi chmurami publicznymi, takimi jak Microsoft Azure, Google Cloud czy Amazon Web Service.
Narzędzia CSPM mogą stanowić istotne wsparcie dla zespołu ds. zabezpieczeń w nadzorowaniu zasobów umieszczonych w Data Center Netii. Wraz z oprogramowaniem SIEM/SOAR zapewnią kompleksową ochronę całego środowiska chmurowego.
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105