Cloud bursting – co to jest? Na czym polega? | Biznes Netia
Menu główne

Cloud bursting – na czym polega ta metoda?

11 września 2024, Autor: Netia

Rozwój usług i środowisk chmurowych obserwuje się na rynku już od wielu lat. Cloud bursting to jedna z technik wdrażania aplikacji web, która pozwala pogodzić bezpieczeństwo i kontrolę infrastruktury lokalnej z elastycznością i wydajnością środowisk chmurowych.

Dowiedz się więcej!
lub zadzwoń
+ 48 22 35 81 550
 
 
 
   

Co to jest cloud bursting?

 

Cloud bursting to metoda konfiguracji środowiska, która polega na dynamicznym przenoszeniu ruchu z infrastruktury lokalnej do chmury publicznej w momencie osiągnięcia szczytowego obciążenia. Taki sposób zarządzania zasobami IT umożliwia doraźne wykorzystanie mocy obliczeniowej chmury publicznej bez konieczności stałego utrzymywania środowiska hybrydowego o możliwościach przekraczających średnie zapotrzebowanie.

 

Jak działa cloud bursting?

 

Cloud bursting nie jest konkretną technologią, a raczej hybrydowym podejściem do tworzenia architektury chmurowej. Cloud bursting można realizować na kilka sposobów, dostosowując technikę do potrzeb i możliwości firmy.

 

Manualny cloud bursting

 

Manualne podejście do cloud burstingu wymaga ręcznego przekierowania części obciążeń do chmury publicznej, a po zakończonym okresie wzmożonego ruchu także ręcznego zwolnienia zasobów. Manualny cloud bursting pozwala na precyzyjną kontrolę kosztów wykorzystania chmury publicznej. Nie gwarantuje jednak niezawodności – w przypadku nagłego zapotrzebowania na zasoby pod nieobecność administratora może dojść do przerwy w dostępności usługi.

 

Automatyczny cloud bursting

 

Automatyzacja cloud burstingu działa w oparciu o zestaw ustalonych reguł. Narzędzia monitorujące obciążenie środowiska lokalnego informują oprogramowanie sterujące cloud burstingiem o przekroczeniu szczytowego poziomu obciążeń. Progiem może być np. obciążenie procesora przekraczające poziom 80% przez określony czas lub konkretna liczba pakietów danych przesyłanych do serwera. W takim przypadku system przekierowuje część obciążeń do chmury publicznej. W przypadku, jeśli zachodzi potrzeba obsłużenia jeszcze większego ruchu, wówczas systemy mogą automatycznie uruchomić dodatkowe instancje maszyn wirtualnych. Po okresie wzmożonego obciążenia zasoby chmury publicznej są zwalniane.

 

Automatyzacja może zakładać bardzo zaawansowane polityki skalowania, przewidujące różne poziomy wykorzystania zasobów w chmurze publicznej, w zależności od rodzaju obciążeń, dnia tygodnia lub godziny.

 

Rozproszone równoważenie obciążenia

 

Przypadek ruchu sieciowego, który jest stale dystrybuowany pomiędzy serwery w chmurze publicznej oraz w środowisku lokalnym, określamy jest mianem rozproszonego równoważenia. Napływający ruch jest automatycznie rozdzielany do poszczególnych instancji, w zależności od ich bieżących możliwości. Wykorzystując tę strategię, firma musi samodzielnie utrzymywać rozproszone środowisko, ale w zamian otrzymuje płynność i możliwość zwiększenia wydajności poprzez łączenie użytkowników z najbliższym dla nich serwerem. Plusem jest także redundancja środowiska i większa odporność na ataki oraz awarie.

 

Kiedy firmy powinny wprowadzać cloud bursting?

 

Cloud bursting to rozwiązanie dla firm, które spotykają się z nagłymi skokami ruchu sieciowego. Wzmożony ruch może wynikać z kilku przyczyn, takich jak:

 
  • przeprowadzane kampanie marketingowe przyciągające do aplikacji/witryny większą grupę klientów,

  • testowanie nowych rozwiązań i funkcji aplikacji, które czasowo wymagają zwiększonej mocy obliczeniowej,

  • analiza dużych zbiorów danych,

  • sezonowość oferowanych usług,

  • przywracanie środowiska po awarii lub ataku.
 

W praktyce cloud bursting jest coraz powszechniej wykorzystywany w e-commerce, w streamingu treści, przez platformy do rezerwacji noclegów czy firmy oferujące usługi finansowe. Co ważne, w cloud burstingu wielkość organizacji nie ma znaczenia. Optymalizacja środowiska IT to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie – także dla małych przedsiębiorstw.

 

Wydajność kosztowa i ekologia to tylko jedne z kilku powodów, dla których firmy decydują się na wdrożenie cloud burstingu.

 

Zalety wprowadzenia cloud burstingu w firmie

 
  • Możliwość optymalizacji kosztów utrzymania infrastruktury. W przypadku chmury publicznej firma płaci tylko za wykorzystanie zasobów obliczeniowych w danym czasie. Jednocześnie nie generuje żadnych kosztów w sytuacjach, gdy ruch jest obsługiwany wyłącznie przez lokalne środowisko.

  • Cloud bursting udowadnia, że do zapewnienia niezawodnych usług nie jest konieczne posiadanie super-wydajnych środowisk. Wystarczy, że infrastruktura lokalna potrafi obsłużyć przeciętny ruch, a ten nadmiarowy przesunie się do chmury publicznej.

  • Technika kierowania nadmiarowego ruchu do chmury daje duże możliwości w pracach badawczych i we wprowadzaniu innowacyjności bez inwestowania w bardzo wydajne platformy. Elastyczność, jaką oferuje cloud bursting, może zwiększyć konkurencyjność firmy i pośrednio poprawić jej wyniki finansowe.

  • Firmy korzystające z automatycznego cloud burstingu mają także szansę uprościć zarządzanie zasobami IT. Uwalniają tym samym czas i potencjał swoich pracowników.
 

Zadbaj o bezpieczeństwo danych firmowych z Netią!

 

Netia ma w ofercie narzędzia pozwalające na stworzenie wydajnego i bezpiecznego środowiska opartego na chmurze prywatnej lub publicznej. W ramach usługi Netia Compute klienci płacą wyłącznie za wykorzystane zasoby. Dostępność i zachowanie parametrów infrastruktury całodobowo monitorują doświadczone zespoły specjalistów.

 

Usługi i technologie chmurowe są przyszłością biznesu – nie ma co do tego wątpliwości. Firmy, które nie dostosują się do nowych realiów, mogą mieć coraz większą trudność w zachowaniu konkurencyjności. Cloud bursting jest tylko jednym z wielu pozytywów, które niesie chmura – zdecydowanie warto więc zastanowić się nad jego wdrożeniem u siebie w firmie.

 

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

  • alt1

    Infolinia dla nowych klientów
    (Codziennie 8:00 - 18:00)
    +48 22 35 81 550

  • alt2

    Obsługa klienta i wsparcie techniczne
    (Dostępne 24/7)
    801 801 999
    biznes@netia.pl

  • alt3

    Adres korespondencyjny Netia S.A.
    skr. pocztowa nr 597
    40-950 Katowice S105

Jak Vmware zmienił rynek IT

Obejrzyj webcast

Polecane treści:

Wybierz swój język ×