Multicloud - co to za rozwiązanie?
Multicloud to strategia zakładająca korzystanie z dwóch lub więcej usług chmury publicznej w celu stworzenia spójnego środowiska firmowego. Takie założenie nie wyklucza równoczesnego wykorzystania chmury prywatnej – zarówno we własnej lokalizacji fizycznej, jak i za pomocą serwera dedykowanego w zewnętrznym data center.
Jak się okazuje, integracja usług różnych dostawców w ramach jednego środowiska niesie za sobą wiele pozytywów. Nie ma dwóch identycznych chmur publicznych, a każda z usług ma nieco inną charakterystykę. Co za tym idzie – łącząc ze sobą różne usługi chmurowe, firma może wykorzystać każdą z nich w optymalny dla niej sposób. Przykładowo Google Cloud to chmura chętnie wykorzystywana do projektów związanych z uczeniem maszynowym, a wszystko to dzięki rozbudowanym narzędziom AI. Nie oznacza to jednak, że firma rozwijająca tego typu projekty, powinna korzystać wyłącznie z chmury Google. W końcu nic nie stoi na przeszkodzie, by do przechowywania zasobów wykorzystać AWS, a w chmurze Microsoft Azure zlokalizować firmowe aplikacje.
Multicloud pozwala także uniezależnić się od jednego dostawcy usług. To z wielu powodów dobra praktyka: zwiększa bezpieczeństwo i odporność na przestoje związane z awariami chmury publicznej, a ponadto pozwala na obsługę nadmiarowego ruchu przez drugą chmurę.
Czym multicloud różni się od innych typów chmur?
Multicloud to kolejny punkt na wciąż rozwijającej się mapie rozwiązań chmurowych. W celu zrozumienia działania tego środowiska przedstawiamy charakterystykę wszystkich dostępnych typów chmury:
• Chmura prywatna – środowisko utrzymywane na własnych serwerach umieszczonych w lokalizacji firmowej lub w zewnętrznym data center. Chmura prywatna z zasady nie współdzieli zasobów z innymi podmiotami.
• Chmura publiczna – to odpłatne korzystanie z zasobów i mocy obliczeniowej chmur udostępnianych przez korporacje. W tym przypadku poszczególne firmy wynajmują część serwera, z którego korzystają inne podmioty. Popularnymi usługami publicznymi są m.in. Amazon Web Services, Microsoft Azure i IBM Cloud. Przykładem lokalnej chmury publicznej jest usługa Netia Compute.
• Chmura hybrydowa – łączy dwa powyższe rodzaje chmur. Mamy więc do czynienia ze środowiskiem składającym się z co najmniej jednej chmury prywatnej i co najmniej jednej chmury publicznej. Sposób integracji i rozdzielenia zasobów jest zależny od indywidualnych potrzeb każdej organizacji.
• Multicloud – to połączenie dwóch lub więcej usług chmury publicznej, czyli środowisko składające się z minimum dwóch chmur tego samego rodzaju, pochodzących od różnych dostawców. Tak zorganizowany multicloud integrować można również z chmurą prywatną – na przykład wynajmowanym serwerem dedykowanym czy fizyczną infrastrukturą we własnej serwerowni. Nadal będziemy mieli wówczas do czynienia z rozwiązaniem typu multicloud.
Multicloud dosyć wyraźnie oddziela się od przedstawionych wyżej środowisk chmurowych. Nie oznacza to jednak, że decydując się na taką strategię, trzeba zrezygnować z innych rozwiązań. Więcej na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.
Multicloud vs. hybrid cloud
Co do zasady, każde środowisko multicloud może być jednocześnie (lecz nie musi) chmurą hybrydową. Definicje obu strategii nie wykluczają się wzajemnie.
Należy jednak mieć na uwadze, że środowisko składające się z jednej chmury prywatnej i jednej chmury publicznej nie jest jeszcze multicloud, chociaż składa się z dwóch chmur.
Od czego zależy wybór odpowiedniej chmury? Kiedy firma powinna postawić na multicloud?
Korzystanie z rozwiązania multicloud (na przykład w połączeniu z chmurą prywatną) wychodzi na dobre praktycznie każdej firmie, której potrzeby nie ograniczają się jedynie do storage’u jednego rodzaju plików czy utrzymywania w chmurze bardzo uproszczonej sieci firmowej (na przykład składającej się z systemu CRM i poczty e-mail).
Łącząc rozwiązania chmurowe różnych dostawców, firma może osiągnąć bezpieczeństwo i niezależność, jak i optymalnie – pod względem wydajności i kosztów – realizować swoje cele biznesowe.
Sklepy i serwisy internetowe, bankowość elektroniczna, dostawcy usług cyfrowych, software house’y, portale informacyjne, to tylko kilka przykładów działalności, które z korzystają na zastosowaniu multicloud. Strategia ta pomoże też osiągnąć lepszą dostępność w przypadku firm działających globalnie. Utrzymując aplikację w wielu chmurach, możliwe jest łączenie użytkownika z najbliższą z nich, co zawsze przynosi pozytywne efekty.
W wirtualizacji zasobów oraz utrzymaniu środowiska pomóc może doświadczony zespół specjalistów Netii. Usługa Netia Compute pozwoli zmigrować całość lub część architektury do chmury za pomocą oprogramowania VMware. Niezależnie od tego, co wybierzesz dla swoje firmy: chmurę prywatną w jednym z najnowocześniejszych obiektów data center w Polsce należących do Netii, czy też chmurę publiczną (na przykład za pomocą Netia Cloud Tunnel) – proces przebiegnie sprawnie i bezpiecznie oraz bez uciążliwych przestojów.
Decydując się na rozwiązanie wielochmurowe, konieczne będzie zadbanie o tzw. multicloud security. Kluczowe w tym aspekcie jest monitorowanie procesów w każdej z chmur, spójne zasady bezpieczeństwa oraz bieżące aktualizacje oprogramowania.
Wiesz już, jak wykorzystać multicloud. Chcesz wykorzystać chmurę na własny użytek? Dowiedz się, jaki internet do grania w chmurze wybrać.
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105