Chmura to środowisko pracy i przechowywania danych, które cieszy się rosnącą popularnością, zarówno wśród osób prywatnych, jak i firm. Korzystanie z chmury pozwala zaoszczędzić czas, miejsce i pieniądze. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto wziąć pod uwagę to rozwiązanie, jakie są rodzaje chmur internetowych, na czym polega praca w chmurze oraz czym charakteryzują się poszczególne typy chmur.
Dlaczego warto korzystać z chmury internetowej?
W celu skorzystania z tego nowoczesnego rozwiązania należy najpierw zrozumieć, czym jest chmura internetowa i jak z niej korzystać. Użytkownik sprzętu komputerowego ma możliwość przechowywania danych w dwojaki sposób. Pierwsza możliwość - ta najbardziej popularna, to fizyczne zapisanie danych na dysku twardym komputera lub na przenośnym nośniku pamięci (np. dysk zewnętrzny lub pendrive). W takim przypadku, chcąc odczytać zapisane dane, musimy mieć dostęp do fizycznej przestrzeni, na której zostały one zapisane. Przechowując zdjęcia na komputerze stacjonarnym, nie będzie do nich dostępu z poziomu laptopa (chyba, że oba urządzenia będą połączone w sieć lokalną). Podobnie, gdy na firmowym komputerze zlokalizowanym w biurze pozostaną ważne dokumenty, nie będzie możliwości edytowania ich w domu, chyba, że zostaną przeniesione przy pomocy pendriva.
Rodzaje chmur obliczeniowych – jaką chmurę wybrać?
Można wymienić różne rodzaje chmur informatycznych, a każda z nich charakteryzuje się innymi cechami. Które typy są najbardziej popularne wśród użytkowników prywatnych, a po jakie rozwiązania sięgają firmy?
-
Chmura publiczna to bez wątpienia najbardziej popularny rodzaj chmury obliczeniowej. Wśród najbardziej charakterystycznych cech chmury publicznej warto wskazać to, że jeden usługodawca (w tym wypadku Netia) odpowiada za udzielenie dostępu użytkownikowi do jego plików za pośrednictwem sieci internetowej. Magazynowanie i udostępnianie zasobów obliczeniowych leży całkowicie po stronie usługodawcy i to on jest zobligowany do tego, aby zadbać o prawidłowe działanie całej infrastruktury
-
Prywatna chmura wykorzystywana jest często przez przedsiębiorstwa, zwłaszcza przez te o większych rozmiarach. Od chmury publicznej różni się tym, że dostęp do niej ma wyłącznie jeden podmiot, a to zwiększa kontrolę nad danymi oraz zmniejsza ryzyko dostępowe
-
Chmura hybrydowa pozwala na sprytne połączenie zalet, jakie posiadają prywatna chmura oraz chmura publiczna. Rozwiązanie hybrydowe pozwala na optymalizację kosztów - gdy chmura prywatna przestaje wystarczać, dane przenoszone są do strefy publicznej
Czym jest chmura i jakie są jej korzyści? To innowacyjne rozwiązanie oferowane przez największych operatorów, jak Netia, dzięki któremu możesz przechowywać dane w wirtualnej rzeczywistości. Zyskujesz przede wszystkim niezależność i nieograniczony dostęp do danych, bez względu na miejsce, w którym się znajdujesz czy urządzenie, z którego korzystasz. Wśród produktów Netii powiązanych z kategorią Data Center & Cloud, warto wymienić m.in. Kolokację serwerów, Netia Cloud Tunnel czy Netia Compute. Warto przyjrzeć się tej ofercie bliżej.
Znasz już rodzaje chmur internetowych. Dowiedz się, jak wykorzystać je na własny użytek i jaki internet do grania w chmurze wybrać.
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105