PKI, czyli Infrastruktura Klucza Publicznego, to jedna ze strategii zapewniających bardzo wysoki poziom poufności informacji. W dobie dynamicznego rozwoju środowisk chmurowych, popularyzacji pracy zdalnej i rosnącej liczby urządzeń IoT, wdrażanie PKI staje się dla wielu firm jednym z kluczowych celów w obszarze cyberbezpieczeństwa.
PKI – co to jest?
PKI to zbiór technologii, zasad i polityk umożliwiających stosowanie indywidualnych certyfikatów i kluczy kryptograficznych do bezpiecznej komunikacji użytkowników i urządzeń. Mówiąc o PKI trzeba przede wszystkim wyjaśnić rolę i znaczenie poszczególnych komponentów takiej infrastruktury. Do jej funkcjonowania potrzebny jest urząd certyfikacji oraz rejestracji, czyli jednostki wydające i kontrolujące autentyczność certyfikatów. Konieczny jest także subskrybent – czyli użytkownik, serwer lub urządzenie posiadające indywidualny certyfikat PKI oraz klucz prywatny i publiczny, stanowiące integralną całość.
Certyfikat PKI jest wydawany indywidualnie i tym samym odpowiada dokumentowi tożsamości stosowanym w świecie realnym. Do potwierdzenia tożsamości konieczna jest z kolei znajomość klucza prywatnego pasującego do klucza publicznego.
Certyfikatami i kluczami posługują się jednak nie tylko użytkownicy. Subskrybentem może być każde urządzenie, serwer, komputer czy system. Infrastruktura Klucza Publicznego jest szeroko stosowana w tzw. Internecie Rzeczy, czyli przemysłowych sieciach składających się z wielu różnych urządzeń produkcyjnych: maszyn, kontrolerów, czujników i mierników. Stworzenie wewnętrznego centrum certyfikacji i kontrola dostępów pozwala zapanować nad rosnącą liczbą urządzeń i zapobiegać atakom wymierzonym w infrastrukturę przemysłową. W przypadku IoT, funkcjonujących jako odizolowane sieci lokalne, spotykamy się także ze stosowaniem tzw. kluczy wstępnie współdzielonych (PPSK).
Znaczenie PKI w bezpieczeństwie cyfrowym firm
Głównym założeniem i celem wdrożenia PKI w firmie jest zachowanie poufności komunikacji pomiędzy urządzeniami, serwerami i użytkownikami. Infrastruktura klucza publicznego pozwala zabezpieczyć dostęp do firmowych zasobów poprzez system uwierzytelniania oparty na kryptografii asymetrycznej. Systemy PKI są chętnie wykorzystywane przez firmy pracujące w modelu zdalnym. Dzięki wewnętrznym certyfikatom PKI pracownicy oraz klienci mogą uzyskać zdalny dostęp do wydzielonej części zasobów (ma to miejsce np. w przypadku bankowości elektronicznej, gdzie logujemy się przypisanym dla nas w banku kluczem i hasłem).
PKI pozwala podpisywać wewnętrzne dokumenty firmowe oraz zawierać umowy z podmiotami zewnętrznymi. W świecie cyfrowym certyfikat i podpis elektroniczny są równoważne dokumentom tożsamości (np. dowód osobisty) oraz podpisom fizycznym. W praktyce certyfikat PKI jest bardzo trudny do sfałszowania (w wypadku kompromitacji centrum certyfikacji wszystkie certyfikaty tracą ważność i wymagane jest wydanie nowych), czego nie można powiedzieć o procesie weryfikacji tożsamości za pośrednictwem dowodu osobistego.
PKI a zgodność z regulacjami
Infrastruktura Klucza Publicznego, dzięki stosowaniu restrykcyjnych polityk bezpieczeństwa oraz zdefiniowanych środków technicznych, zapewniających poufność i integralność danych, stanowi jeden ze sposobów spełnienia norm prawnych dotyczących np. przetwarzania i przechowywania wrażliwych danych osobowych. Wdrożenie PKI pomaga więc firmom i organizacjom zachować zgodność z rozporządzeniem RODO/GDPR czy PSD2 (ang. Payment Services Directive 2).
Jak wdrożyć PKI w firmie?
Wdrożenie Infrastruktury Klucza Publicznego w firmie to zmiana, które zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo i poziom zaufania klientów. PKI może zmniejszyć podatność firmowych systemów na ataki oraz zminimalizować ryzyko wycieków i kradzieży danych. Jest to jednak czasochłonny proces wymagający starannego zaplanowania.
Jako że PKI można zrealizować na wiele sposobów, firma powinna zastanowić się, co jest jej priorytetem i celem takiego działania. Czy kluczowe dla funkcjonowania organizacji jest zapewnienie bezpiecznej komunikacji pomiędzy urządzeniami IoT? A może bardziej zależy na poprawie poufności danych czy zapewnieniu maksymalnie bezpiecznego procesu uwierzytelniania użytkowników i urządzeń?
Firma powinna też przemyśleć sposób realizacji PKI, dopasowując go do potrzeb, założeń i budżetu. Na rynku dostępne są zarówno gotowe rozwiązania komercyjne, dostawcy zapewniający wszystkie potrzebne komponenty (np. magazyny kluczy, protokoły komunikacyjne) i jednoczesne wdrożenie, jak i otwarte oprogramowanie, pozwalające na pełną personalizację infrastruktury, ale przy zaangażowaniu specjalistów z organizacji.
Po wdrożeniu PKI przychodzi pora na testowanie i wprowadzanie zmian. Choć wdrożenie PKI jest procesem długotrwałym, który wymaga ciągłego doskonalenia, zastosowanie kryptografii pozwala organizacjom wejść na wyższy poziom cyberbezpieczeństwa i zachowywać odporność na nowe rodzaje ataków.
Bezpieczna firma dzięki Netii
Chcesz zapewnić swojej firmie maksymalny poziom bezpieczeństwa w zmieniającym się środowisku biznesowym? W naszej ofercie znajduje się wiele gotowych narzędzi cybersecurity. Mowa m.in. o chmurowym firewallu nowej generacji, kopii zapasowej w formie usługi czy pakiecie Netia DNS Shield, chroniącym przed popularnymi zagrożeniami czyhającymi w sieci, takimi jak malware, phishing czy cryptomining.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat usług Netii? Nasi doradcy chętnie przedstawią Ci rozwiązania dopasowane do potrzeb Twojej organizacji!
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105