W warunkach rosnących cen energii, galopującej inflacji oraz niepewnej sytuacji geopolitycznej, wpływającej na biznes, firmy poszukują oszczędności częściej niż kiedyś. Z uwagi na to, że wiele z nich utrzymuje własną infrastrukturę IT u siebie w firmie lub we własnych data center, obecnie duży nacisk kładzie się na optymalizację kosztową tego właśnie obszaru. W tym artykule przedstawimy, jakie koszty IT ponoszą przedsiębiorstwa i przeanalizujemy, czy migracja serwera do chmury się opłaca.
Koszty utrzymania infrastruktury IT – co się na nie składa i ile mogą wynieść?
Koszty utrzymania infrastruktury IT zależą od specyfiki biznesu, wielkości posiadanych zasobów, wymagań dotyczących cyberbezpieczeństwa oraz potrzebnej powierzchni dyskowej, dlatego trudno je jednoznacznie oszacować. Można jednak śmiało stwierdzić, że nawet bardzo mała firma, chcąc zbudować swoje własne data center, powinna liczyć się z kosztami co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Na koszty stworzenia własnej infrastruktury IT składają się między innymi:
• szafy teleinformatyczne (najczęściej typu rack),
• serwery fizyczne,
• zapory sieciowe lub kompleksowe urządzenia klasy UTM,
• przełączniki sieciowe,
• routery,
• systemy przeciwpożarowe oraz systemy wczesnej detekcji dymu,
• klimatyzacja precyzyjna,
• zasilanie zasadnicze oraz UPS,
• okablowanie.
Przytoczone przykłady są tylko początkiem długiej listy. Poza zakupem urządzeń wchodzących w skład infrastruktury teleinformatycznej, trzeba także ponieść koszty adaptacji pomieszczenia (oraz koszty utrzymania samej powierzchni). Własna infrastruktura to także koszty związane z zatrudnieniem wykwalifikowanego zespołu IT i jego szkolenie.
Jak widać, koszty utrzymania własnej, fizycznej infrastruktury IT mogą być bardzo wysokie. Dużym minusem posiadania swoich serwerów jest także konieczność zmiany sprzętu po upływie okresu gwarancji oraz „skokowy” charakter kosztów.
Czy cena serwera w chmurze jest korzystniejsza?
Najważniejszą zaletą serwera w chmurze jest przede wszystkim elastyczność takiego rozwiązania, a co za tym idzie – ograniczenie kosztów. Wśród innych korzyści warto wymienić:
• Brak konieczności zakupu sprzętu i tworzenia własnej infrastruktury IT (z wielomiesięcznym oczekiwaniem na dostępność komponentów).
• Utrzymanie sieci w rękach zespołu specjalistów podczas, gdy usługa sama skaluje się w takim tempie, jak zmienia się biznes.
• Rozliczenie w modelu OPEX - firma płaci wyłącznie za zasoby, z których korzysta, nie ma więc mowy o kupowaniu sprzętu „na zapas” ani o rozbudowie infrastruktury w stopniu, który przez dłuższy czas nie będzie w pełni wykorzystywany.
• Brak kosztów związanych z cykliczną wymianą sprzętu po wygaśnięciu gwarancji oraz z wahaniami cen energii.
Usługi chmurowe świadczone przez zewnętrzną firmę zapewniają znacznie lepszy poziom bezpieczeństwa niż może osiągnąć infrastruktura tworzona samodzielnie na potrzeby jednej firmy. Profesjonalne data center ma bowiem dużo więcej możliwości w zakresie stosowanych zabezpieczeń i rozwiązań technologicznych.
Przykładem są Data Center Netii, stanowiące najnowocześniejsze obiekty w całej Polsce. Zasilane zieloną energią z lądowych farm wiatrowych, wyposażone są w wielotorowe, niezależne od siebie zasilanie energooszczędne (w tym Dynamic Rotary UPS) i najlepsze systemy bezpieczeństwa w standardzie TIER III czy certyfikowane normą europejską EN 50600. Ochronę serwerom zapewniają między innymi system detekcji wodoru oraz system gaszenia gazem, a budynki są zlokalizowane w bezpiecznym (między innymi poza terenami zalewowymi) i wygodnym miejscu (blisko węzłów komunikacyjnych). Te i inne udogodnienia są niemal nieosiągalne w średniej wielkości firmie.
Migracja do lokalnej chmury – to się opłaca!
Biorąc pod uwagę, że przeniesienie serwera do lokalnej chmury uwalnia firmę od kosztów zakupu sprzętu, jego konfiguracji i utrzymania przez wykwalifikowany zespół IT, można śmiało stwierdzić, że to właśnie chmura jest rozwiązaniem znacznie korzystniejszym.
W wygodnym modelu abonamentowym, jaki stosuje się np. w Netia Compute, przedsiębiorca nie jest skazany na częste inwestycje w sprzęt i oprogramowanie. W ramach usługi obowiązuje opłata za wykorzystywane zasoby (vCPU, RAM, storage), nie ma żadnych ukrytych kosztów np. za transfer czy przetwarzanie danych. Zwiększenie opłat ma miejsce tylko wtedy, gdy firma potrzebuje większej ilości miejsca lub dodatkowych usług z oferty Netii.
Netia Compute to środowisko stworzone przy wykorzystaniu architektury referencyjnej DELL EMC. Oprócz udostępniania samej przestrzeni, Netia świadczy kompleksowe usługi IT, odciążając tym samym wewnętrzny zespół IT firmy i rozwiązując problemy kadrowe. Decydując się na Netia Compute, można skorzystać także z następujących usług:
• wsparcie zespołu SOC, które już za kilka miesięcy, po wejściu w życie nowelizacji o KSC, stanie się nieodzowne dla tysięcy firm w Polsce.
• stabilne łącze internetowe, gwarantujące stałą dostępność kluczowych dla biznesu aplikacji i programów,
• zabezpieczenie sieci za pomocą urządzeń klasy UTM,
• prywatna sieć VPN, która umożliwia bezpieczną łączność wewnątrz firmy
i wielu innych.
Łączenie usług od jednego dostawcy to sprawniejsze zarządzanie procesami i optymalizacja kosztów.
Ufamy, że nasz artykuł w jasny sposób wyjaśnił, dlaczego idealnym rozwiązaniem dla firm jest serwer w chmurze. Cena takiego rozwiązania stanowi często niewielką część kosztów ponoszonych w przypadku utrzymywania własnej infrastruktury. Masz pytania? Skontaktuj się z nami.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo danych w chmurze internetowej i wykorzystaj ją również do prywatnych celów, np. do rozrywki. Dowiedz się, jaki internet do grania w chmurze wybrać.
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Formularz kontaktowy @Model.TitleTag>
Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą
Inne formy kontaktu
-
Infolinia dla nowych klientów
(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550 -
Obsługa klienta i wsparcie techniczne
(Dostępne 24/7) 801 801 999
biznes@netia.pl -
Adres korespondencyjny Netia S.A.
skr. pocztowa nr 597
40-950 Katowice S105